لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۴

آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ دوازدهم آبان


مجموع جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار: هرانا
مجموع جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار: هرانا

شمار جان‌باختگان اعتراضات،‌ در هفته هفتم و در پایان دوازدهمین روز از آبان به ۳۰۰ تن رسید.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از آغاز اعتراضات در ۲۶ شهریور تا پایان روز ۱۲ آبان، دستکم ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند که ۴۷ تن از آنها کودک بوده‌اند.

در حالی که نیروهای حکومتی برخورد خشن با معترضان را در دستور کار دارند، دستگیری فعالان نیز روند فزاینده‌ای به خود گرفته است.

خبرگزاری هرانا از بازداشت ۱۴۱۶۷ نفر خبر داده و نوشته که از این تعداد ۳۸۵ تن دانشجو هستند و اکنون هویت ۱۷۵۳ بازداشتی مشخص است. ۱۳۲ دانشگاه و ۱۳۴ شهر نیز تا این لحظه درگیر اعتراضات بوده‌اند.

همزمان صدای آمریکا باخبر شده که با گذشت ٩ روز از دستگیری امید کریمی‌نژاد، مقامات امنیتی از ارائه اطلاعات از وضعیت او به خانواده‌اش خودداری می‌کنند.

امید کریمی نژاد، جوان ٢٥ ساله اهل سنندج، ٥ آبان در اعتراضات ضدحکومتی در شهریار تهران دستگیر شد. منابع موثق به صدای آمریکا گفتند مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی تاکنون در مورد محل زندانی شدن و یا شرایط امید کریمی نژاد هیچ جوابی به خانواده او نداده‌اند.


از سوی دیگر، ۹ تن از زندانیان محبوس در زندان وکیل آباد مشهد با نگارش نامه‌ای خطاب به مقامات سازمان ملل، درخواست رسیدگی به پرونده خود را کرده‌اند. این زندانیان نسبت به ظلم و محرومیت‌هایی که در روند دادرسی خود متحمل شده‌اند، اعتراض کرده و در بخشی از نامه خود ضمن اشاره به ضرب و شتم جهت اخذ اعترافات اجباری از فشار بر روی اعضای خانواده خود خبر داده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیز با انتشار بیانیه‌ای مراسم ۱۳ آبان را «نمایشی مضحک» خواند و ضمن همراهی و حمایت از ملت ایران و دانش آموزان اعلام کرد: «اربابان قدرت، همراه عاملان سرکوب و کشتار، با عملگی سرسپردگان بی اراده و سرداران و لباس شخصی ها، در حالی مراسم ۱۳ آبان و روز دانش آموز را برای سرپوش نهادن بر تجاوزهای گسترده نسبت به ساحت مدرسه و دانش اندوزی برگزار می‌کنند که از آغاز قیام حق طلبانه علیه ناکارآمدی، تبعیض، فقر و فساد، تعدادی از کودکان، دانش آموزان و نوجوانان را بی رحمانه به قتل رسانده و تعدادی از این آینده سازان را ربوده و در بازداشتگاه های مخوف مورد انواع آزار قرار داده‌اند.»

و فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از بازداشت نازیلا معروفیان خبرنگار سایت‌های رویداد۲۴ و دیده‌بان ایران خبر داد. این فدراسیون گزارش داده که این روزنامه‌نگار پس از بازداشت، طی تماس تلفنی با خانواده‌اش گفته که به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

XS
SM
MD
LG