لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۹

رئیس اف بی آی: ۲۰۱۹ مرگبارترین سال برای تروریسم داخلی بود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال ایالات متحده، می گوید از بمبگذاری اوکلاهماسیتی در سال ۱۹۹۵ میلادی تا کنون، ۲۰۱۹ مرگبارترین سال برای تروریسم در ایالات متحده بوده است. رئیس «اف بی آی» روز چهارشنبه گفت مبارزه با خشونت با انگیزه های نژادی را به یک اولویت ملی برای سازمان تحت مدیریت اش بدل کرده است.

کریستوفر ری در سخنانی از پیش آماده شده در برابر «کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا» گفت: «تعدد حملاتی که در ۲۰۱۹ دیدیم از ادامه تهدید ناشی از افراطیون خشن در داخل و جرم و جنایت برآمده از نفرت حکایت دارد. چنین جرائمی به ایالات متحده محدود نمی شود و با کمک گروه های اینترنتی همفکر می تواند به فرای مرزها برسد.»

حملات تروریستی برتری طلبان سفیدپوست و دیگر افراطیون داخلی در سال های اخیر رو به افزایش بوده است. به گزارش «اف بی آی»، افراطیون خشن در آمریکا در پنج حمله طی سال مالی ۲۰۱۹ باعث مرگ ۳۹ نفر شدند. این آمار در سال مالی ۲۰۱۸ چهار قربانی بود.

در مرگبارترین حمله به لاتینوها در تاریخ آمریکا، یک برتری طلب سفیدپوست ۲۱ ساله در ماه اوت سال گذشته در فروشگاه «والمارت» در ال پاسو در تگزاس ۲۲ نفر را کشت و ۲۴ نفر دیگر را مجروح کرد. در ماه آوریل، یک برتری طلب سفیدپوست دیگر در کنیسه ای در کالیفرنیا یک نفر را کشت و به سه نفر آسیب رساند.

در بمبگذاری در اوکلاهماسیتی که مرگبارترین حمله تروریستی داخلی در تاریخ آمریکا محسوب می شود ۱۶۸ نفر جان باخته و بیش از ۶۸۰ نفر آسیب دیده بودند.

«اف بی آی» پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر مبارزه با تروریسم بین المللی را در کانون تلاش های خود قرار داده بود، اما در سال های اخیر مقابله با تروریسم داخلی را دو چندان کرده است.

«اف بی آی» بیش از یک هزار تحقیقات فعال در مورد تروریسم داخلی در تمامی ۵۰ ایالات آمریکا در دست دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG