لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۱

هزاران نفر در گردهمایی های رقیب در واشنگتن شرکت کردند


ده ها هزار آمریکایی در تظاهرات و گردهمایی های رقیب در واشنگتن دی سی شرکت کرده اند و هردو سعی دارند میراث و آینده آمریکا را مدعی شوند.
طرفداران در «نشنال مال» جمع شده اند و در حالی که «گلن بک»، مجری بحث انگیز برنامه های گفت و گویی رادیویی و تلویزیونی، سخن می گفت، هلهله می کردند و پرچم های آمریکا را تکان می دادند. او، که مورمن است، خطاب به آنها گفت کشور دیرگاهی است «در تاریکی سرگردان» شده و اظهار داشت امروز روزی است که «بازگشت بسوی خدا آغاز شود.»
سارا پیلن، کاندیدای سابق معاون ریاست جمهوری، و دلخواه جنبش سیاسی «تی پارتی»، به جمعیت گفت «یک دست الهی همیشه آمریکا را هدایت کرده است.» او از آمریکاییان خواست کوشش های کسانی را که می خواهند کشور را دگرگون سازند رد کنند، پیلین آنها را معرفی نکرد.
گردهمایی و تظاهراتی که «گلن بک» با عنوان «اعاده حیثیت» براه انداخته، بحث انگیز شده است زیرا در کنار بنای یاد بود آبراهام لینکلن انجام می گیرد. در همین محل بود که مارتین لوتر کینگ رهبر حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا در چنین روزی در سال ۱۹۶۳ سخنرانی معروف خود، «من رویایی دارم»، را ایراد کرد.
سخنرانان به او ادای احترام کردند، اما گردهمایی اعتراضات متقابل و چند مشاجره لفظی را موجب شد.
در این میان، هزاران نفر برای ادای احترام به کینگ در دبیرستانی در واشنگتن جمع شده اند.
شرکت کنندگان در گردهمایی «رویا را پس بگیریم» می گویند آمریکا هنوز به نگرشی که او از عدالت اجتماعی و برابری نژادی داشت نرسیده است، و پیکار باید ادامه پیدا کند.

XS
SM
MD
LG