لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

نمایشگاه "راویه" در واشنگتن؛ تصاویری دیگر از ایران و جهان عرب


بیش از ۸۰ عکس و ویدئو از ایران و جهان عرب در نمایشگاه "راویه" در واشنگتن ارایه شده است.
بیش از ۸۰ عکس و ویدئو از ایران و جهان عرب در نمایشگاه "راویه" در واشنگتن ارایه شده است.

یک گالری در موزه ملی زنان در عرصه هنر در واشنگتن دی سی، میزبان آثار عکاسان زن از ایران و کشورهای عرب است. نمایشگاه "راویه" (به معنای "او، زنی که روایت می‌کند" ) جمعه ۲۰ فروردین به روی هنر دوستان باز شد.

در نمایشگاه "راویه" بیش از ۸۰ عکس و ویدئو، تصور های کلیشه ای در مورد مردمان، چشم اندازها و فرهنگ ایران و دنیای عرب را در هم می شکنند.

این آثار در سبکهای مختلف و با سوژه های متفاوت خلق شده اند. از پرتره گرفته تا مستند. اما همه راوی یک داستانند. داستانی که میگوید زن ایرانی و عرب ضعیف نیست و سرکوب نخواهد شد.

عکسها در عین حال نشانگر هنر و استعداد این زنان هنرمند در خلق برخی از قویترین کارهای عکاسی در منطقه است.

"کریستن گرش" متصدی نمایشگاه "راویه" می‌گوید هنگامی که مشغول تحقیق در مورد این نمایشگاه بود آثار تکان دهنده زنان این منطقه او را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

مسوول نمایشگاه "راویه" در واشنگتن: بعضی آثار به شدت تکان دهنده بود

در بین این آثار عکسهای چند هنرمند زن ایرانی از جمله شیرین نشاط، گوهر دشتی، شادی قدیریان، و نیوشا توکلیان به چشم می خورد.

کریستن گرش میگوید نمایشگاه به ۳ بخش تقسیم شده. بخش نخست گسست از شرق گرایی است.

او به سری عکسهای "زنان الله" از شیرین نشاط یبه عنوان کی از نمونه ها اشاره می‌کند.

بخش دوم هویت-سازی است که در مورد ابراز احساسات و بیان افکار درونی شخص است.

سری "گوش کن" از نیوشا توکلیان یک مثال است. او از زنان خواننده فیلم گرفته که با شور و احساس میخوانند اما ویدئوها بدون صدا هستند که اشاره ایست به ممنوعیت خوانندگی زنان در ایران.

گزارش تصویری از نمایشگاه "راویه"

و بخش سوم "مستند جدید" است که شامل کارهاییست که گاه عکسهای مستند است و گاه عکسهایی که هنرمند آن را طراحی و برنامه ریزی کرده اما به شکل مستند و بر اساس واقعیات از سوژه عکس گرفته است؛ مانند سری "زندگی امروز و جنگ" از گوهر دشتی. زوج جوانی که در حال فعالیتهای زندگی روزمره هستند اما در پشتشان صحنه های ساختگی از جنگ میبینیم.

نمایشگاه راویه از سال ۲۰۱۳ در نقاط مختلف آمریکا در موزه هنر بوستون، موزه هنر کارنگی در پیتسبورگ ِ پنسیلوانیا و دانشگاه استنفورد کالیفرنیا برگزار شده است و اکنون در پایتخت آمریکا برگزار می شود و تا آخر ماه ژوئیه ۲۰۱۶ ادامه خواهد داشت.

گزارش ویژه از این نمایشگاه بزودی از شبکه فارسی صدای امریکا پخش خواهد شد.

XS
SM
MD
LG