لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

گروه اشغال داووس تنها حدود ۲۰ نفر عضو دارد


گروه اشغال داووس تنها حدود ۲۰ نفر عضو دارد
گروه اشغال داووس تنها حدود ۲۰ نفر عضو دارد

فعالان اشغال داووس در حال تمام کردن ساخت خانه های يخی خود هستند و می گويند گردهمايی ثروتمندان و قدرتمندان در سوئيس را مختل خواهند کرد.

جنبش اشغال برای انتقال پيام خود وارد شهر داووس محل همايش اقتصادی جهان شده است. فعالان اشغال داووس بايد خودشان را با آب و هوای اين شهر تطبيق دهند. خانه های يخی تنها راه انتخاب برای آن ها است. برخی از فعالان اشغال واقعاً می خواهند شب ها که دمای هوا بسيار پايين تر از يخبندان است، در اين خانه های يخی بخوابند.

يکی از فعالان اشغال داووس می گويد: ورود به اين خانه سخت است، چون ورودی ها بايد برای حفظ دمای داخل کم عرض باشند. اينجا سرد، اما راحت است. صدای بيرون شنيده نميشود. صدای هليکوپترهای پليس در اينجا شنيده نميشود. تنها نگرانی من اين است که سقف اين خانه، شب موقع خواب روی سرم بريزد. اما دوستانمان حواسشان هست.

گروه اشغال داووس تنها حدود ۲۰ نفر عضو دارد. بيشتر آن ها از سوسياليست های جوان سوئيس هستند که مثل جنبش اشغال در ديگر نقاط جهان درخواست و يا موضع خاصی ندارند.

فعالان اشغال داووس می گويند تا روز شنبه که قرار است اعتراضشان را نشان دهند، تعداد بيشتری به آن ها ملحق خواهند شد. پيام اين جنبش به همايش داوس اين است که: ما نمی خواهيم يک درصد برای همه مردم جهان تصميم بگيرد. ما نمی خواهيم اصل هر شهروند يک رای به اصل هر دلار يک رای تغيير يابد. ما بايد به دموکراسی بازگرديم. دموکراسی فقط پديده ای برای جهان عرب نيست.

درگيری های پليس با معترضان در سال گذشته ممکن است امسال نيز تکرار شود. اما امسال حتی در دستور جلسه همايش اقتصادی جهان اين سوال مطرح خواهد شد که آيا سرمايه داری نيازمند بازنگری است؟ سوالی که جنبش اشغال مدت هاست پاسخ آن را داده است.

XS
SM
MD
LG