لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

اجلاس اقتصادی داووس | پرزیدنت ترامپ شرکت می‎کند؛ انصراف وزیر امور خارجه ایران


بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حالی که پرزیدنت ترامپ قرار است در «مجمع جهانی اقتصاد» در «داووس» سوئیس شرکت کند، وزیر امور خارجه ایران حضور خود در این مجمع را لغو کرده است. برگزار کنندگان این اجلاس علت این امر را «وضعیت نامعلوم» در خاورمیانه عنوان می کنند.

این اقدام در شرایطی که روابط ایران و ایالات متحده به پایین ترین سطح خود رسیده است، احتمال دیدار مقام های ارشد آمریکا و ایران را منتفی می کند.

بورگه بِرندِه، رئیس مجمع جهانی اقتصاد، فقط از لغو سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی خبر داد. ظریف پیش از تنش های تازه در لیست سیاه تحریم های آمریکا قرار گرفته بود. برند از توضیح دلایل عدم حضور ظریف خودداری کرد.

او در مقر مجمع جهانی اقتصاد در ژنو در آستانه نشست پنجاهمین سالگرد آن اجلاس گفت: «ما باید لغو این سفر را در پس زمینه وضعیت نامعلوم در منطقه و آن چه در حال وقوع است ببینیم.»

نزدیک به سه هزار تن از رهبران و مقام های ارشد جهان از ۱۱۸ کشور طی ۲۱ تا ۲۴ ژانویه در «داووس» گرد هم خواهند آمد. برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، از جمله ۵۳ رهبر کشورهای جهان هستند که در این اجلاس حضور خواهند داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG