لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

دیوید راکفلر، میلیاردر آمریکایی در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت


دیوید راکفلر، نیکوکار و میلیاردر آمریکایی که نام خانواده اش با نظام سرمایه‌داری آمریکا گره خورده، روز دوشنبه در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوید راکفلر که در طول زندگی اش حدود دو میلیارد دلار از سرمایه خود را به دیگران بخشیده است، روز دوشنبه سی اسفند ماه به خاطر عارضه قلبی در منزل خود در نیویورک درگذشت.

دیوید راکفلر نوه جان دی راکفلر، بنیانگذار امپراتوری نفت استاندارد در قرن نوزدهم میلادی است. دیوید راکفلر همچون اجدادش از حامیان اصلی نظام سرمایه داری جهانی بود اما اعتقاد داشت که در راستای احقاق چنین نظامی، حقوق هیچ شهروندی نباید پایمال شود.

دیوید راکفلر از منتقدان سرسخت میلیونرهایی بود که برای دور زدن قوانین مالیاتی به حیله های مختلف متوسل می شوند. او در طول عمرش تلاش کرد ثروت خانوادگی راکفلرها صرف برنامه های خیرخواهانه و بشردوستانه بویژه در حوزه هنر و محیط زیست شود. شعبه های بانک «چیس» منهتن در نیویورک، مسکو، و چین کمونیست در دوره ریاست دیوید راکفلر افتتاح شدند.

نام خانوادگی راکفلرها همچنین به سمبلی تبدیل شده بود از سیاست های نامتعارف بانکی در کشورهای بدهکار. گروه های چپ آمریکا دیوید راکفلر را به خاطر همکاری باآگوستو پینوشه، رهبر پیشین شیلی، و همچنین شاه ایران سرزنش کرده بودند.

از سوی دیگر برخی گروه های راست‌گرای آمریکا نیز راکفلر را به خاطر تلاش های او برای آغاز تجارت آمریکا با چین و شوروی سابق در دوران جنگ سرد محکوم کرده بودند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG