لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

دیوید گروسمن، نویسنده اسراییلی برنده جایزه صلح نمایشگاه کتاب فرانکفورت


دیوید گروسمن، نویسنده اسراییلی برنده جایزه صلح نمایشگاه کتاب فرانکفورت
دیوید گروسمن، نویسنده اسراییلی برنده جایزه صلح نمایشگاه کتاب فرانکفورت

خبرگزاری فرانسه از آلمان گزارش کرد دیوید گروسمن، نویسنده مشهور اسراییلی و از تلاشگران صلح خاورمیانه برنده جایزه بزرگ صلح نمایشگاه جهانی کتاب فرانکفورت شد. این جایزه صلح همراه با سی هزار دلار آمریکا به پاس تلاشهای این نویسنده معروف اسراییلی اهدا شده که فرزندش یک روز پیش از اعلام آتش بس میان اسراییل و حزب الله لبنان کشته شد. دیوید گروسمن که در همکاری با آموس اوز و آویگور سه نویسنده مطرح امروز اسراییل جنبش صلح در اسراییل را رهبری می کنند، از احترام ویژه ای در میان اعراب و فلسطینی ها برخوردار است. پیش از این و در سال 1996 آموس اوز، دیگر نویسنده امروز اسراییل جایزه بزرگ صلح نمایشگاه کتاب فرانکفورت را دریافت کرده بود.

روزنامه هاآرتص چاپ اسراییل در گزارشی پیرامون این جایزه نوشت: «دیوید گروسمن در سخنرانی خود به هنگام دریافت این جایزه در کلیسای سنت پاول فرانکفورت درباره ضرورت آموزش به کودکان در زمینه صلح دوستی گفت: آلمان نمونه خوبی در این زمینه است که جوانانش را آموزش داد تا از ویرانگری به صلح ارتقا یابند.»

هاآرتص که سخنان دیوید گروسمن را منتشر کرده به نقل از او می افزاید: «آرزویم این است که کشورم اسراییل توانا به بازنویسی تاریخ خود شود.

دیوید گروسمن در این مراسم افزود: من دوباره کشف کردم که نوشتن برای من بهترین راه مبارزه با هرنوع خودسری ست.

رمان های «باد زرد» و تازه ترین کتابش «بسوی پایان سرزمین» از پرفروشهای رمان در اسراییل بوده و هستند. هردو کتاب به چندین زبان ترجمه و منتشر شده اند. ترجمه عربی تازه ترین رمان دیوید گروسمن در مصر به زودی چاپ و منتشر خواهد شد.

هفته نامه نیویورکر چاپ آمریکا در گزارش مفصلی که دو هفته پیش درباره زندگی دیوید گروسمن منتشر کرد؛ آورده است مرگ پسر بزرگ گروسمن در جنگ 2006 لبنان با اندوه و تاسف شدید اعراب روبرو شد. به گزارش نیویورکر این مرگ ذره ای از ایمان گروسمن به ادامه تلاشها برای دستیابی به صلح پایدار در خاورمیانه نکاست.

XS
SM
MD
LG