لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۸

دیوید کامرون به منطقه خلیج فارس سفر کرد


استقرار جتهای جنگنده بریتانیا در خلیج فارس
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00
دانلود
دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا برای دیداری سه روزه از کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه با هدف تقویت مناسبات با متحدان بریتانیا به آن منطقه سفر کرده است. سفر آقای کامرون همزمان است با افزایش تشنج ها بر سر برنامه هسته ای ایران.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در آغاز سفرش امروز دوشنبه وارد دبی شد. پیش بینی می شود فروش جتهای جنگنده BAE در برنامه کار وی در امارات جزو اولویت ها است.

آقای کامرون همراه با مقامهای امارات سوار بر متروی دبی برای بازدید از نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان که تازه ترین نوآوری ها در این صنعت را به نمایش گذارده به مرکز تجارت جهانی دبی رفت.

سفر نخست وزیر بریتانیا به منطقه خلیج فارس بخشی از تلاش وی برای افزایش میزان تقاضا برای کالاها و خدمات بریتانیا در خارج از کشور و کمک به رونق بخشی مجدد به اقتصاد این کشور در پی بحران مالی جهان است.

در امارات متحده عربی، آقای کامرون جت جنگنده تایفون ساخت بریتانیا را به وزیران اماراتی نشان خواهد داد . دفتر نخست وزیر بریتانیا و نیز مقامهای شرکت سازنده این جت اظهار داشته اند که امارات نسبت به خرید ۶۰ فروند از این هواپیماها ابراز علاقه کرده است. آقای کامرون همچنین در مورد چگونگی ایجاد یک رابطه دفاع هوایی استراتژیک بین بریتانیا و امارات که بطور بالقوه شامل همکاری در زمینه ساختن تجهزات هوا فضای نظامی باشد با مقامهای دولت ابوظبی مذاکره خواهد کرد.

گزارشها حاکیست که کامرون نسبت به افزایش همکاریهای دفاعی با امارات از جمله برنامه های احتیاطی برای استقرار هواپیماهای نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در یک پایگاه هوایی نزدیک دبی در صورت بروز جنگ با ایران بر سر برنامه هسته ای آن
کشور امیدوار است.

بگفته دفتر آقای کامرون، عربستان سعودی هم برای دادن سفارش تعداد قابل ملاحظه دیگری از جتهای تایفون ورای ۷۲ فروندی که قبلا سفارش داده ابراز علاقه کرده است.

BAE که بزرگترین پیمانکار دفاعی اروپاست قرارداد فروش این ۷۲ فروند جت را در سال ۲۰۰۷ امضا کرد و ۲۴ فروند از آنها تحویل عربستان سعودی شده است. شرایط پرداخت هزینه ۴۸ فروند باقی مانده هنوز مورد مذاکره طرفین است و بگفته شرکت BAE افزایش درآمد و سود شرکت در سال جاری به نتیجه این مذاکرات بستگی دارد.
XS
SM
MD
LG