لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

مجموعه نفیس اشیای باستانی خوروین به ایران بازگشت


ورود مجموعه دارخوین به مهرآباد. تهران. ۴ دی ۱۳۹۳
ورود مجموعه دارخوین به مهرآباد. تهران. ۴ دی ۱۳۹۳

مجموعه نفیس اشیاء باستانی منطقه دارخوین پس از ۳۳ سال تلاش حقوقی، سرانجام شامگاه روز پنج شنبه ۴ دی ماه به ایران بازگشت. این مجموعه مرکب از ۳۴۹ قطعه شیء باستانی است که بیش از ۵۰ سال پیش به صورت غیرقانونی از ایران خارج شده بود.

به گفته مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، این اشیاء باستانی به موزه ملی ایران منتقل می شوند تا پس از تعیین شناسنامه و ثبت شدن به ۲۲۸ قطعه باستانی دارخوین موجود در موزه ملی ایران اضافه شوند. به گفته او این مجموعه دارای ۲۲۱ قطعه سفالین ۱۲۸ قطعه برنزی است. او افزود با آن که این اشیا در بازارهای جهانی به نمایش درنیامده اند، اما بی تردید بسیار گران بها هستند و نمی توان در مدت کوتاه آن ها را ارزش گذاری کرد.

محمد حسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی گفت با آن که این اشیاء از ایران خارج شده بود، مورد توجه و بررسی باستان شناسان قرار داشت، چنان که لویی واندنبرگ در کتاب گورستان متروپل خوروین به آنها پرداخته است. برخی دیگر از این اشیاء نیز در کتاب گیرشمن مطرح شده است.

به نوشته خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، پس از ۳۳ سال پیگیری حقوقی و یک سال دیپلماسی سیاسی شامگاه روز پنجشنبه ۴ دی ماه این اشیاء در ۱۳ کارتن با یک پرواز چارتر از بلژیک وارد تهران شد و به مسئولان ایرانی تحویل داده شد.

به گزارش ایرنا، مسعود سلطانی فر که روز پنجشنبه به هنگام ورود این اشیاء در فرودگاه مهرآباد سخن می گفت، تاکید کرد که مسئولان این سازمان در تلاشند تا الواح هخامنشی را نیز به ایران باز گردانند. به گفته او دادگاه های دیگری در اروپا و آمریکا در حال پیگیری دعاوی ایران برای بازگرداندن اشیای تاریخی این کشورند.

به گفته مسعود سلطانی فر اقامه دعوا برای بازگرداندن این اشیا از سال ۱۳۶۰ آغاز شد و به مدت ۳۳ سال ادامه داشت. در این مدت دوبار دادگاه های بلژیک علیه ایران رای دادندتا سرانجام در مهرماه ۱۳۹۲ دیوان عالی کشور درخواست استیناف ایران را پذیرفت و درپی آن رای دادگاه پیشین لغو و حکم استرداد اشیاء به ایران صادر شد.

به گفته مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی این مجموعه پس از فهرست برداری در دادگاه بلژیک، به سفارت ایران در بلژیک منتقل شد و برای پیش گیری از ارائه ادعاهای احتمالی دیگر، بلافاصله با پرواز چارتری که به این منظور از ایران به بلژیک رفته بود، بازگشت داده شد. سازمان میراث فرهنگی هزینه این پرواز را ۲۰۰ هزار دلار اعلام کرده است.

به نوشته میراث فرهنگی، این آثار که از ناحیه خوروین در منطقه ساوجبلاغ به دست آمده دارای قدمت تاریخی ۴ هزار ساله اند و سابقه آنها به یک تا دوهزار سال پیش از میلاد می رسد.

قرار است هفته آینده نمایشگاهی از اشیاء بازگشته برای بازدید عمومی برگزار شود.

خبرگزاری میراث فرهنگی نوشته است این اشیاء توسط یک زن بلژیکی که از سال ۱۳۴۴ به مدت ۱۸ سال در ایران اقامت داشت و از طریق ازدواج با یک مرد ایرانی ملیت ایرانی یافته بود، توسط یک دیپلمات بلژیکی به تدریج از ایران خارج شده بود.

XS
SM
MD
LG