لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

گفتگو با «داریوش اقبالی» خواننده نامدار ایرانی، به مناسبت انتشار «لبخند»، نماهنگ جدید


داریوش اقبالی خواننده نامدار موسیقی ایران، موزیک ویدئو یا نماهنگ، جدیدی را منتشر کرده و این اثر با استقبال زیادی در شبکه های اجتماعی همراه شده است.

این اثر «لبخند» نام دارد و با استفاده از ترانه اردلان سرفراز، هنرمند مطرح ایرانی، با ملودی سازی ‌‌و تنظیم داریوش تقی پور (آوستا) تولید شده است.

لبخند نیز مانند بسیاری از ترانه های داریوش، اثری تأثیرگذار است که لایه های مختلفی دارد و شنونده را به فضاهای احساسی و عاطفی متنوعی می برد.

داریوش در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «برخی ترانه‌ها چندین لایه هستند و از زوایای متفاوت میتوان به آنها نگاه کرد. هر شنونده میتواند برداشتی شخصی از ترانه داشته باشد که با برداشت شنونده‌ای دیگر متفاوت است و چه بسا برداشت هر دو صحیح است. بسیاری از ترانه‌های اردلان سرفراز چنین هستند و لبخند هم از این گونه ترانه ها است.»

این خواننده نامدار ایرانی می‌گوید: «لبخند را میتوان کاملا شخصی و عاشقانه نگاه کرد که از رابطه‌ای ناکارآمد سخن می‌گوید که برای ماندگاری نیاز به گذشت طرفین دارد، حتی به اندازه یک لبخند. اما از طرفی دیگر میتوان نگاهی فراتر داشت و ترانه را به دید اجتماعی نگاه کرد و پیام آن را به جامعه‌ای ستم‌دیده و اندوهگین بسط داد، جامعه‌ای که آنقدر سردرگم سختی‌های روزمره شده است که سالها است حتی لبخند زدن را فراموش کرده است.»

موزیک ویدئوی لبخند را اصلان حافظی، دوست و مدیر برنامه های داریوش، تهیه کرده است، او در این پروژه با آرشیا شکیبا کارگردان جوان ایرانی، همکاری داشته است و در تدوین این کلیپ، از تصاویر واقعی داخل ایران نیز استفاده کردند؛ رویکردی که بدون شک نقش مهمی در برجسته کردن وزن اجتماعی این اثر داشت.

اصلان حافظی در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «لبخند روایت قشری رنج دیده و فراموش شده است، قشری که حتی یک لبخند از او دریغ شده است. به همین دلیل آنها ستاره این ویدئو هستند، اما حالا حس می کنم پس از سال‌ها ناخوشی، ماه‌ها بدی و روزهای نوروز تلخ ‌ولی بی لبخند ایران امروز، این ترانه با فضای فکری و احساسی اکثر ما همخوانی دارد.»

داریوش همواره دقت و وسواس خاصی در اجرای آثارش دارد و از جمله هنرمندانی است که از ایده های بکر و نامتعارف استقبال می کند. آهنگ و ریتم ترانه لبخند، تفاوت‌های زیادی با آثار گذشته داریوش دارد و تجربه تازه ای برای این خواننده محبوب محسوب می شود.

او در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «آهنگ و تنظیم ترانه میتواند تا حدی مخاطب را به سوی برداشت خاصی از ترانه هدایت کند. سبک موسیقی راک سال‌ها است در رساندن پیام‌های اعتراضی، فرهنگی و سیاسی موفق بوده. به گمانم ملودی و تنظیم داریوش تقی‌پور در این سبک، هرچند برای من تجربه جدید بود، در پررنگ کردن بُعد اجتماعی این ترانه نسبت به بُعد عاشقانه آن موفق بود. خوشبختانه تهیه کننده، اصلان حافظی، و کارگردان ویدیو، آرشیا شکیبا، هم سوژه‌ای را برای ویدیوی لبخند انتخاب کردند که در راستای بُعد اجتماعی ترانه بود.»

در تولید لبخند هنرمندان دیگری در ایران و کانادا نیز داریوش را همراهی کردند‌ و با شور و اشتیاق زیادی در آفرینش این پروژه هنری مشارکت داشتند.

داریوش که لبخند را در نوروز ۱۳۹۹ منتشر کرد به طرفداران خود می گوید: «نوروزتان پیروز. تا زندگی هست، امید هست. برای فردایی بهتر باید امید داشت. برای بهتر بودن، باید تلاش کرد. برای رهایی، باید در کنار هم بود. باشد که امسال، سال آزادی باشد، سال سلامتی، سال موفقیت، سال شادی و لبخند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG