لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

تصویربرداری هنرمند ایرانی‌تبار در فیلم «جواهرات تراش‌نخورده» با تحسین منتقدان همراه شد


داریوش خنجی
داریوش خنجی

نمایش فیلم حادثه ای «جواهرات تراش‌نخورده» (به انگلیسی: Uncut Gems) به کارگردانی برادران سَفدی با استقبال زیادی از سوی منتقدان هنری همراه شده است.

این ششمین فیلم بلند جاش سفدی و بنی سفدی است و آنها فیلمنامه آن را با همکاری رونالد برانستین نوشتند.

اما یکی از ویژگی های مهم این اثر، تصویربرداری تحسین برانگیز داریوش خنجی، هنرمند فرانسوی ایرانی تبار، است که از چهره های مطرح هالیوود محسوب می شود.

بازیگر اصلی «جواهرات تراش‌نخورده» ادم سندلر، کمدین مشهور آمریکایی، است که این بار در نقش کاملا متفاوتی ظاهر شده است.

او در این فیلم یک قمارباز حرفه ای است که به دلیل بدهی سنگین ناشی از خرید یک الماس گران قیمت با گروهی از تبهکاران و افراد شرور نیویورکی درگیر می شود.

از سایر بازیگران می توان به کوین گارنت، آیدینا مِنزل، لیکیت استفیلد، و جولیا فاکس اشاره کرد.

داریوش خنجی در دهه های اخیر با کارگردان های بزرگی چون دیوید فینچر، وودی آلن، رومن پولانسکی، و برناردو برتولوچی همکاری کرده است و برای تصویربرداری آثار مشهوری چون «نیمه شب در پاریس»، «اتاق امن»، «هفت»، «بازی‌ های بامزه»، و «اویتا» شناخته می شود.

او از طریق دخترش با برادران سفدی آشنا شد و به درخواست آنها چند موزیک ویدئو یا نماهنگ برای بیانسه و جی زی فیلمبرداری کرد و پس از موفقیت این پروژه ها، تصویربرداری «جواهرات تراش‌نخورده» را پذیرفت.

استفاده از لنزهای بسیار بلند، زوم های متعدد و تصاویر نامتعارف داریوش خنجی، حال و هوای متفاوتی به این اثر بخشیده است و به عقیده گروهی از منتقدان هنری، احتمال دارد این هنرمند ایرانی تبار یکی از نامزدهای جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG