لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

تجمع دراویش گنابادی در مزار سلطانی


تجمع دراویش گنابادی در مزار سلطانی
تجمع دراویش گنابادی در مزار سلطانی

منابع نزدیک به دراویش گنابادی روز دوشنبه ۵ اردیبهشت گزارش دادند که نزدیک به پنج هزار نفر از دراویش گنابادی در اعتراض به هتک حرمت قطب دراویش گنابادی در مزار سلطانی، عبادتگاهی در بیدخت در نزدیکی شهر گناباد تجمع کرده اند.

مصطفی آزمایش، سخنگوی دراویش نعمت اللهی که ساکن لندن است، در گفت و گوی تلفنی با صدای آمریکا می گوید «تجمع کنندگان در مزار سلطانی چادر برپا کرده و شب را در آنجا سپری کردند تا مانع از تخریب احتمالی آرامگاه شوند.»

نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی به دلیل انجام مراسم تدفین درگذشتگان گنابادی در مزار سلطانی به دادگاه احضار شده بود.

آقای آزمایش به صدای آمریکا گفت: «در مزار سلطانی که آرامگاه چهار تن از قطب های سلسله درویشی نعمت اللهی گنابادی است، مرقد بسیار بزرگی برپا است که زیارتگاه دراویش است. دادستان گناباد تهدید کرده که این محل را تخریب خواهد کرد. یک قبرستان وصل است به مزار سلطانی که دراویش برای تبرک وصیت می کنند که بعد از وفات به طور سنتی و عرفی در آنجا دفن شوند اما شهرستان گناباد حکم صادر کرده که این کار غیربهداشتی است و اجازه دفن اموات را سلب کرده است.»

سایت خبری سلسله دراویش نیز گزارش داده احضار نورعلی تابنده و تهدید به تخریب مزار سلطانی بیدخت برای دراویش قابل اغماض نیست.

مصطفی آزمایش با اشاره به پیشینه برخورد حکومت جمهوری اسلامی با دراویش به صدای آمریکا گفت: «از همان فردای اعلام رسمیت یافتن نظام جمهوری اسلامی، مشیرالسلطنه، حسینیه مرکزی دراویش در تهران را آتش زدند و با خاک یکسان کردند. پس از آن، فشار بر دراویش کاهش پیدا کرد اما در سال ۸۴ حسینیه دراویش در قم با بولدوزر تخریب شد و سپس در بروجرد هم همین کار را کردند و در اصفهان گورستان «تخته» را که دراویش در آنجا حسینیه داشتند، تخریب کردند و حرمت آن را نگه نداشتند و حالا کارشان به دست اندازی به مزار سلطانی رسیده است.»

سخنگوی دراویش نعمت اللهی هدف حکومت جمهوری اسلامی از برخورد با دراویش را «یکدست سازی جامعه و از میان بردن تنوع های دینی و قومی» و «وادار کردن دراویش به ترک ایران» دانست.

XS
SM
MD
LG