لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

انتقاد شديد دالايی لاما از چين


انتقاد شديد دالايی لاما از چين
انتقاد شديد دالايی لاما از چين

دالايی لاما رهبر روحانی تبت به شدت از چين انتقاد کرد و گفت پکن مانع از سفر وی به آفريقای جنوبی شده است. وی قرار بود برای سالگرد تولد دزموند توتو به آفريقای جنوبی سفر کند ولی موفق به دريافت رواديد نشد.

دالايی لاما برنده جايزه صلح نوبل از آنجا که نتوانست به آفريقای جنوبی سفر کند از طريق ويديو با دزموند توتو، دوست قديم خود و ديگر برنده جايزه صلح نوبل، گفتگو کرد.

دزموند توتو قهرمان مبارزه با تبعيض نژادی آفريقای جنوبی از رهبر روحانی تبت پرسيد چرا چين از وی بيم دارد؛ دالايی لاما پاسخ داد زيرا سيستم تبليغاتی دولت کمونيست چين از او يک شيطان ساخته است. پاسخی که خنده حاضران را به دنبال داشت.

دالايی لاما گفت: در حکومت های ديکتاتوری و نه فقط ديکتاتوری کمونيستی؛ متاسفانه دروغگويی و فريبکاری رواج دارد. در نتيجه اين دورويان در مقابل کسی که با شفافيت و با صداقت واقعيت را می گويد احساس ناراحتی می کنند.

دالايی لاما در ادامه انتقاد از چين و ساير حکومت های ديکتاتوری، سانسور را غيراخلاقی خواند.

دولت آفريقای جنوبی اين اتهام را که تحت فشار چين، شريک عمده تجاری خود، از صدور ويزا به دالايی لاما خودداری کرده است، رد کرد.

از سوی ديگر شهروندان تبت که در هند در تبعيد به سر می برند در حمايت از دو راهب تبتی جوان که در جنوب غربی چين خود را آتش زدند، به تظاهرات پرداختند.

توبتن سامپهل، سخنگوی دولت در تبعيد تبت، گفت: اين دو راهب می خواستند به جهان ميزان ناخشنودی که حکومت چين در تبت ايجاد می کند را نشان دهند. حکومتی که هويت تبتيان و شيوه زندگی آنان را نابود می کند.

دولت چين می گويد اين دو نفر را به بيمارستان منتقل و درمان کرده است اما به گزارش پايگاه اينترنتی «تبت آزاد» يکی از اين دو راهب در محل جان سپرده است.

در دو هفته اخير پنج راهب تبتی در اعتراض به محدوديت هايی که دولت چين بر آنان اعمال می کند خود را به آتش کشيده اند.

XS
SM
MD
LG