لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

دالائی لاما از پیروان خود خواسته است که سال نوی قمری را جشن نگیرند


دالائی لاما، رهبر روحانی در تبعید تبت از پیروان خود خواسته است که به نشانه همدردی با رنج و عذاب مرم تبت که تحت حکمفرمائی چین قرار دارند از برگزاری سال نوی قمری خود چشم پوشی کنند.

دالائی لاما این درخواست را روز یکشنبه در جریان یک نیایش که در معبد بودائیان شهر دارامسالا در شمال هندوستان که وی اکنون در آن شهر در تبعید بسر میبرد، بر گزار شده بود اعلام کرد.

وی گفت تبتی هایی که در تبت بسر میبرند برای دومین سال پیاپی، سال نوی قمری را جشن نخواهند گرفت و از سایر تبتی های در تبعید خواست که آنان نیز چنان کنند. جشن سال نو از روز یکشنبه آغاز میشود.

تبتی های در تبعید جشنهای سال ۲۰۰۹ را به نشانه اعتراض به سرکوب قیام تبتی ها که علیه حکومت چین درماه مارس سال ۲۰۰۸ انجام گرفته بود ممنوع کردند.

قرار است دائی لاما روز پنجشنبه آینده ۱۸ فوریه با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید ملاقات کند. چین از پرزیدنت اوباما خواسته است که این دیدار را لغو کند ولی واشنگتن چنین در خواستی را نپذیرفته است.

چین دالائی لاما را یک جدائی طلب تلقی میکند که در پی دستیابی به استقلال تبت است ولی این رهبر روحانی درتبعید میگوید که وی تنها خواستار خود مختاری بیشتری برای تبت است که در داخل خاک چین قرار دارد.

یک گروه طرفدار این نظر در آمریکا میگوید که به دالائی لاما در واشنگتن جائزه ای اهدا خواهد کرد که نشانی از تعهد وی به دموکراسی و احترام به حیثیت انسانی است. سازمان ملی موقوفه برای دموکراسی میگوید که رهبر روحانی تبت بهنگام بازدید از واشنگتن در یک جمع پانصد نفری سخنرانی خواهد کرد.

دالائی لاما آخرین بار در اکتبر گذشته از واشنگتن دیدار کرده بود ولی آقای اوباما تصمیم گرفت که با وی تا پس از سفری که قرار بود در ماه نوامبر به چین انجام دهد ملاقات نکند.

سازمان ملی موقوفه برای دموکراسی یک نهاد غیر دولتی است که کمکهای مالی در اختیار سازمانهایی که در راه تقویت بنیاد های دموکراتیک در سراسر جهان فعالیت دارند، قرار میدهد.

XS
SM
MD
LG