لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

دالایی لاما: چین کشور بزرگیست با حکومتی زیانبار


دالایی لاما، رهبر روحانی تبت، پیش از سخنرانیش در کلیسای جامع ملی در واشینگتن، به حاضران درود می گوید.
دالایی لاما، رهبر روحانی تبت، پیش از سخنرانیش در کلیسای جامع ملی در واشینگتن، به حاضران درود می گوید.
دالایی لاما، رهبر روحانی تبعیدی تبت، چین را "کشوری بزرگ" خوانده اما حکومت آن را "زیانبار" توصیف کرده است.

دالایی لاما روز جمعه گذشته در کلیسای جامع ملی در واشینگتن دی سی، پایتخت آمریکا، خطاب به حضار گفت که مردم چین به آزادی بیشتر و سانسور حکومتی کمتر نیاز دارند.

دالایی لاما نظام حکومتی چین را برای تحول و توسعه خلاقیت های فردی در آن کشور را "زیانبخش" خواند و افزود که او از این نگران است که مردم تنگدست و بیچاره چین برای رسیدگی به شکایاتشان در قوه قضائیه چین مرارت ها می کشند.

رهبر روحانی بوداییان تبت، در پاسخ به این پرسش یکی از حاضران که چرا چین به دیدار او از واشینگتن معترض است، گفت "از آن ها [چینی ها] بپرسید."

مسوولان حکومتی چین می گویند که بر سر دیدار روز پنجشنبه گذشته دالایی لاما از مقر کنگره و رهبران آن در پایتخت آمریکا، رسماً به کاخ سفید شکایت کرده اند.

همزمان، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفته است که کنگره باید به تعهداتش در برسمیت شناختن تبت بعنوان بخشی از کشور چین باید وفادار بماند و از استقلال تبت پشتیبانی نکند.

دالایی لاما گفته های موکد حکومت چین درباره جدایی خواهی خود را بی پایه و کذب می داند. او می گوید: حاکمیت چین [بر تبت] را می پذیرد و تنها خواهان خودمختاری بیشتر تبت و رعایت و محترم شمردن حقوق بشر در آن جاست. او همچنین، این گفته حکومت چین را بی پایه دانست که جدایی خواهان تبت را به خودسوزی های معترضانه تشویق و ترغیب می کند.

دالایی لاما هفته گذشته با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار و گفت و گو کرد. در پی این دیدار، باراک اوباما حمایت اکید خود از سنن مذهبی و فرهنگی تبت را تکرار کرد، و روش آمیخته با پرهیز از خشونت دالایی لاما برای دستیابی تبت به خودمختاری بیشتر را ستود.
XS
SM
MD
LG