لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

دالائی لاما بعنوان رهبر سیاسی تبت کنار می رود


دالائی لاما بعنوان رهبر سیاسی تبت کنار می رود
دالائی لاما بعنوان رهبر سیاسی تبت کنار می رود

دالائی لاما رهبر روحانی تبت می گوید می خواهد نقش سیاسی خود را رها کند و مسئولیت هایش را به یک رهبر برگزیده دولت تبت در تبعید بسپارد.
دالائی لاما این تصمیم را روز پنجشنبه در سخنانی در دارمسالا، در هند، بمناسبت سالگرد قیام سال ۱۹۵۹ تبت علیه حکومت چین اعلام کرد.
برنده جایزه صلح نوبل، که مقامش را بعنوان رهبر روحانی مردم تبت حفظ خواهد کرد، گفت او بنفع تبتی ها کار می کند و وقتی پارلمان در تبعید در پایان ماه جاری تشکیل جلسه دهد، اصلاحیه هایی برای قانون اساسی پیشنهاد خواهد کرد.
در پکن، سخنگوی وزارت امور خارجه چین حرف دالائی لاما درباره بازنشستگی را رد کرد و آنرا «ترفندی برای فریب جامعه بین المللی» نامید. او همچنین پارلمان در تبعید تبت را بعنوان یک سازمان غیر قانونی محکوم کرد.
دولت در تبعید همچنین نخست وزیر جدیدی را از میان سه کاندیدا، که همه سکولار هستند، انتخاب خواهد کرد. اما نخست وزیر فعلی گفت پارلمان مایل نخواهد بود دالائی لاما کنار برود و انتقال مسئولیت ها «یک روند طولانی و دشوار» خواهد بود.
اریک هارویت، استاد مطالعات آسیا در دانشگاه هاوائی به صدای آمریکا گفت دالائی لاما ماه ها گفته است که علاقه دارد بعنوان یک رهبر سیاسی کنار برود. او گفت چنین اقدامی جنبش در تبعید را دمکراتیک تر خواهد ساخت و بر مشروعیت آن می افزاید.
هارویت گفت همچنین انتخاب جانشین دالائی لاما، که بیمار است، برای جنبش در تبعید آسانتر خواهد شد.
چین تاکید کرده است که جانشین دالائی لاما باید در تبت بر اساس یک سنت دیرینه انتخاب شود.
هارویت گفت او انتظار دارد دالائی لاما به کار بعنوان سخنگوی بین المللی آرمان تبت ادامه دهد، و خواهان خود مختاری بیشتر برای منطقه بشود. چین او را جدائی خواه خطرناکی تلقی می کند که می خواهد به حکومت چین بر سرزمین هیمالیا پایان دهد.

XS
SM
MD
LG