لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

زنان در حکومت وحشت داعش


در آمریکا، راه آهن زیر زمینی نامیده می شد: شبکه ای از مردم و مکان های امن که برای کمک به سیاهپوستانی که در قرن ۱۹ از بردگی در جنوب فرار می کردند بکار می رفت. اخیرا یک تهیه کننده فیلم های مستند به عراق رفت و از داستان قرن بیست و یکمی شبکه ای از مردمی که برای کمک به آزادی زنان و دختران ایزدی که داعش آنها را به بردگی کشانده است جانشان را بخطر می اندازند،آگاه شد.

ادوارد واتس، فیلمساز،از شجاعت افرادی که در عملیات نجات شرکت داشتند، و نیز از سطح ضلالتی که زنان جوان اسیر تجربه کرده اند، سخن گفت.

زنان و دختران گروه های اقلیت، مانند ایزدی ها، از قساوت های بیان نشدنی داعش رنج می کشند: شکنجه، تجاوز جنسی جمعی، زندان، و در برخی موارد، قتل. آنها در بازارها لخت مبادله و فروخته می شوند، بعنوان انگیزه هایی برای استخدام افراد جدید و پاداش به پیکارجویان عرضه می شوند. و داعش درباره چنین قساوت هایی لاف می زند، بی شرمانه ادعا می کند چون این زنان مسلمان نیستند، رفتار پیکارجویان از نظر مذهبی قابل توجیه است.

اما این فقط زنانی از اقلیت های مذهبی نیستند که در حکومت وحشت داعش رنج می کشند. زنان و دختران مسلمان نیز چنین وضعی دارند. وزارت امور خارجه آمریکا در جدید ترین گزارش خود در باره قاچاق انسان، یاد آور می شود داعش دختران و زنان محلی را در نواحی زیر کنترل خود مجبور می کند با رزمندگانش ازدواج کنند، و اگر سرباز بزنند، آنها را می کشد. یک زن بیست و پنج ساله سوری که از دست داعش گریخت سال پیش در مصاحبه ای با سی ان ان گفت "رزمنگان خارجی با زنان، حتی کسانی که با آنها ازدواج کرده اند، بسیار بی رحمانه رفتار می کنند. مواردی بود که همسر بدلیل خشونت جنسی به بخش اورژانس بیمارستان برده شد".

زن فراری ، که خود را فقط خدیجه معرفی کرد، گفت به این دلیل حاضر به مصاحبه شد که می خواست به مردم، بویژه زنانی که، مانند خود او از طریق تبلیغات اینترنتی داعش به پیوستن به آن وسوسه شدند، هشدار بدهد. او گفت "نمی خواهم داعش افراد دیگری را گول بزند. بسیاری از دختران فکر می کنند آنها اسلام واقعی هستند."

داعش به سخن زینب بانگورو، نماینده ویژه سازمان ملل متحد، در مناقشه، "خشونت جنسی و بی رحمی با زنان را بعنوان یک جنبه اصلی ایدئولوژی و عملیات خود نهادینه کرده است."

این چنین بی رحمی و قساوت ضربه ای به کرامت انسانی و شالوده جامعه متمدن است. تمامی جوامع را منهدم می کند، و کوشش برای برقراری ثبات را دشوار تر می سازد. و این یک دلیل اصلی است که چرا آمریکا و شریکانش مصمم هستند داعش را شکست دهند.

XS
SM
MD
LG