لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

جاذبه بازار ایران از دیدگاه جمهوری چک


ولادیمیر بارتی، معاون وزارت صنایع و بازرگانی جمهوری چک می گوید در حال حاضر بزرگترین مانع بر سر راه صادرات این کالا ها به ایران تحریم های مالی است

اتاق بازرگانی جمهوری چک گروهی از تجار آن کشور را در ماه سپتامبر روانه ایران می کند تا پتانسیل از سرگیری صادرات کالاهای آن کشور در صورت لغو تحریم های بین المللی علیه ایران را بررسی کند.

روزنامه لیدووی نوینی جمهوری چک در مقاله ای به نقل از مارتین تالپا، معاون وزیر امور خارجه جمهوری چک، نوشت بازار ایران از نگاه صادرکنندگان بسیار متنوع است. این روزنامه با انتشار نقل قول هایی نظیر «ما منتظر آب شدن یخ سیاسی هستیم» و «کالاهای جمهوری چک در ایران همچنان از اعتبار برخوردارند»، از تمایل شرکت هایی نظیر نساجی وربا و خودروسازی اسکودا به ورود به بازار ایران از طریق صادرات کالاهایشان خبر می دهد.

رئیس شرکت اِی.زی.دی. پراها در گفتگو با خبرنگار روزنامه، ایرانیان را باهوش، با استعداد و مشتاق توصیف میکند. به نوشته روزنامه ای.زی.دی. پراها در یک پروژه آزمایشی به ارزش ۶۵ میلیون کرون (بیش از ۳میلیون دلار) تجهیزات ایمنی راه آهن به ایران صادر می کند چون تحریم های بین المللی صنایع زیرساختی ترابری، بهداشت و زیست محیطی ایران را در بر نمی گیرد.

ولادیمیر بارتی، معاون وزارت صنایع و بازرگانی جمهوری چک، می گوید، در حال حاضر بزرگترین مانع بر سر راه صادرات این کالا ها به ایران تحریم های مالی است. جَن پروچاسکا، رئیس یک شرکت بیمه و صادرات جمهوری چک، می گوید ایرانی ها برای پرداخت وجه آماده اند، اما گزینه های مطلوبی برای انجام معاملات بانکی وجود ندارد. مگر اینکه تحریم ها لغو بشود که در آن صورت بر جذبه بازار ایران افزوده خواهد شد.

لیدووی نوینی می نویسد، پرشیا (ایران) در فاصله میان دو جنگ جهانی ثروت بادآورده ای برای شرکت های چکسلواک محسوب می شد. چکسلواکی در آن دوران شش کارخانه تولید شکر در ایران داشت و ماشین آلات صنعتی و تانک و تسلیحات دیگر به ایران صادر می کرد. اينروزنامه می نویسد روابط دو کشور اما پس از کودتای کمونیستی سال ۱۹۴۸ که رژیم کمونیستی چکسلواکی به دهها کمونیست ایرانی پناه داد، به سردی گرایید.

بعد در اواسط دهه ۱۹۶۰ میلادی اوضاع تغییر یافت و رو به بهبود گذاشت تا جایی که شاه ایران در سال ۱۹۶۷ میلادی بطور رسمی از پراگ دیدن کرد و صادرات، حتی صادرات جنگ افزار به ایران از سر گرفته شد تا اینکه انقلاب سال ۱۹۷۹ یکبار دیگر بر روابط سیاسی و اقتصادی ایران و جمهوری چک سایه انداخت.

XS
SM
MD
LG