لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۸

استوانه کوروش آماده نمایش در آمریکا


استوانه کوروش بزرگ، و یا منشور حقوق بشر کوروش که نمادی از هویت ملی ایرانیان است، نخستین تور نمایشی خود را در آمریکا از شنبه در واشنگتن پایتخت این کشور آغاز می کند.

این لوح استوانه ای شکل که نزدیک به ۲۵ سانتیمتر طول و قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد، بعضا بعنوان نخستین اعلامیه حقوق بشر شهرت پیدا کرده و رهبرانی چون اسکندر کبیر و توماس جفرسون را تحت تاثیر خود قرار داده است.

این لوح، هم توسط آخرین شاه ایران و هم توسط رهبران پس از انقلاب و هم توسط یهودیان دوران باستان و بنیانگزاران اسرائیل مدرن نیز ستوده شده است.

نیل مک گرگور مدیر موزه بریتانیا در لندن که این قطعه را برای مدت محدودی به آمریکا وام داده است می گوید این قطعه ارزشمند در واقع برای درک این موضوع است که ایرانیان خود را چگونه در جهان امروز می بینند، امری که این روزها اهمیت ویژه ای در تاریخ پیدا کرده است.

این نخستین بار است که لوح مذکور در آمریکا به نمایش در می آید و قراراست علاوه بر گالری سکلر واشنگتن در موزه هنرهای زیبای شهر هوستون تکزاس، موزه هنری متروپولیتن نیویورک، موزه هنرهای آسیایی سانفرانسیسکو و موزه هنری لوس آنجلس به نمایش در آید.

منشور کوروش که پس از پیروزی کوروش بر فرمانروای بابل و فتح این سرزمین در قرن ششم قبل از میلاد مسیح به رشته تحریر در آمده، در اواخر قرن نوزدهم درعملیات اکتشافی و باستانشناسی جنوب عراق کشف و در اختیار موزه بریتانیا قرار گرفت.
XS
SM
MD
LG