لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۷

اخذ مالیات از سپرده بانکی و بحران مالی قبرس


احتمال تصویب اخذ مالیات بر سپرده های بانکی مردم قبرس برای نجات این کشور از ورشکستگی مردم را به خشم آورده است. سپرده های بانکی فقط یک بار مشمول مالیات خواهند شد که بخشی از تلاش دولتمردان این جزیره برای رهایی از ورشکستگی و نجات این کشور از سقوط اقتصادی است.

وزرای دارایی کشورهای حوزه واحد پولی یورو و «صندوق بین المللی پول» اعمال این مالیات را به عنوان بخشی از توافق نامه کمک مالی ١٣ میلیارد دلاری به قبرس برای نجات از ورشکستگی این کشور منظور کرده اند.

براساس طرح کشورهای حوزه واحد پولی یورو و «صندوق بین المللی پول»، سپرده های ١٣١ هزار دلاری و بیشتر مشمول مالیات ۹ و ٩ دهم درصد خواهند شد و پس اندازهای کمتر از ١٣١ هزار دلار مشمول مالیات ٦ و ٧٥ صدم درصد هستند. اعمال مالیات بر سپرده های بانکی، شامل حال همه افرادی که در بانک های قبرس پول دارند، از جمله اتباع کشورهای خارجی نیز خواهد شد.

تعدادی از مردم قبرس برای گرفتن پول از حساب خود از طریق دستگاه های خودکار عابر بانک صف کشیدند. دوشنبه در قبرس تعطیلی عمومی است بنابراین بانک ها تا روز سه شنبه باز نخواهند بود اما دولت قبرس تصمیم گرفته است تا برای اجتناب از ازدحام و هجوم مردم به موسسات مالی، روز سه شنبه بانک ها را تعطیل کند.

قبرس پنجمین کشور حوزه یورو است که موافقت نامه نجات از ورشکستگی را دریافت کرده است. با این وجود، مشتری های بانک قبرس تنها ملت از مردم بین این پنج کشور هستند که ناچارند با پرداخت مالیات از سپرده های شخصی خود به نجات اقتصاد کشور کمک کنند.

نیکو آناستازیاد، رئیس جمهوری قبرس در اظهارات تلویزیونی روز یکشنبه خود گفت اگر پارلمان پرداخت این مالیات را تصویب نکند، قبرس با ورشکستگی مواجه و احتمالاً ناچار خواهد شد تا از کشورهای حوزه یوو خارج شود.
XS
SM
MD
LG