لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

خشم قبرسی ها از وضع مالیات های جدید


بانک های قبرس، امروز، شنبه، برای پنجمین روز بسته بودند.
بسیاری از مردم به رغم محدودیت های خارج کردن پول از حساب های بانکی خود، در صف های طولانی "خودپردازها" ایستاده اند و از شیوه برخورد دولت با بحران اقتصادی ابراز نگرانی می کنند.
در همین حال پارلمان قبرس دیروز، جمعه، لوایحی را تصویب کرد، که می تواند ریاضت های اقتصادی مردم را بیشتر کند.

در مجموع، مردم قبرس نسبت به تصمیمات اخیر دولت برای حل بحران اقتصادی کشور احساس نگرانی می کنند.
بسیاری از مردم به به یک مصوبه جدید پارلمان که مستلزم پذیرش طرح موسوم به نجات مالی است ، نگاهی منفی دارند و از عواقب آن می ترسند.
از آنجا که بانک های کشور کماکان بسته است، و با توجه به محدودیتی که خودپردازها در میزان تحویل پول اعمال می کنند، میزان پول نقد در دست مردم کاهش یافته و بسیاری نگران پرداخت بدهی های خود هستند.

یکی از کساانیکه در صف خودپردازها به انتظار نقد کردن موجودی حساب خود است می گوید "آخر ماه نزدیک شده و در صورتیکه بانک ها باز نشوند، مردم نمی تونند قبض های ماهیانه شون رو پرداخت کنند. مطمئنأ در نهایت راه حلی پیدا خواهد شد، ولی ما به هر حال وارد بحران شده ایم".

پارلمان قبرس روز جمعه با تصویب چند لایحه سعی کرد به خروج از بحران کمک کند.
بموجب یکی از این لوایح دولت می تواند بانک های قرض دهنده را به دو دسته خوب و بد تقسیم کند و نقل و انتقال های پولی آنها را زیر نظر بگیرد تا پول نقد عمده تی از کشور خارج نشود.

لوایح دیگری نیز در مورد وضع و اعمال مالیات بر سپرده ها در راه است. اما اکثریتی از قانونگزاران با چنین مالیات هائی که از سوی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول پیشنهاد شده است، مخالفندهرچند که تصویب لایحه ای برای وضع و اعمال مالیات بر سپرده های رقم بالا بسیار محتمل است.

نیکوس آناستاسیادس رئیس جمهوری قبرس امروز برای مشورت با سران اتحادیه ی اروپا به بروکسل رفت و انتظار می رود مالیات بر سپرده های کلان یکی از موضوع اصلی در مذاکرات این ملاقات باشد.

بانک مرکزی اروپا تهدید کرده است اگر تا روز دوشنبه تصمیمی قطعی در این باره گرفته نشود، ازتحویل پول به بانک های قبرس جلوگیری خواهد کرد - اقدامی می تواند در نهایت به سقوط اقتصادی قبرس و از دست دادن یورو به عنوان واحد پولی کشور شود.
XS
SM
MD
LG