لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

پاپ خواستار پایان خونریزی در خاورمیانه شد


پاپ بندیکت شانزدهم در پایان سفر سه روزه خود به قبرس، خواستار «تلاش های فوری و هماهنگ بین المللی» برای حل تنش ها و پایان دادن به خونریزی در خاورمیانه شد.

پاپ روز یکشنبه در مراسم دعا که در نزدیکی نیکوزیا پایتخت قبرس برگزار شد گفت برای مسیحیان ساکن خاورمیانه که به خاطر عقایدشان در رنجند، دعا می کند.

در سندی که روز یکشنبه واتیکان منتشر کرد گفته می شود جامعه بین الملل گرفتاری مسیحیان خاورمیانه را نادیده می گیرد. این سند همچنین گفت درگیری اسرائیل و فلسطینی ها، جنگ عراق و بی ثباتی سیاسی در لبنان موجب شده که هزاران نفر منطقه را ترک کنند.

پاپ بندیکت شانزدهم روز شنبه با دیمیتریس کریستوفیاس، رئیس جمهوری قبرس و جامعه مسیحیان مارونی قبرس ملاقات کرد. او همچنین با شیخ ناظم، رهبر مسلمانان ترک قبرس ملاقات کرد. این ملاقات نمادین در کلیسای صلیب مقدس در منطقه تحت کنترل سازمان ملل متحد که جوامع ترک و یونانی ساکن جزیره قبرس را جدا می کند، صورت گرفت.

اسقف مسیحیان مارونی قبرس، از پاپ خواست به بازگشت مارونی هایی که در بخش شمالی قبرس که در کنترل ترک هاست، کمک کند.

پرزیدنت کریستوفیاس ضمن محکوم کردن حمله سال ۱۹۷۴ ترک ها به شمال قبرس جامعه بین الملل را به فشار به ترکیه برای پایان دادن جداسازی جزیره قبرس ترغیب کرد. اسقف اردتدوکس قبرس نیز ترکیه را به پاکسازی قومی در بخش تحت کنترل ترک ها در جزیره قبرس، متهم کرد.

دیدار پاپ از قبرس تحت الشعاع قتل رهبر کلیسای کاتولیک در روز پنجشنبه در ترکیه قرار گرفت. پاپ بندیکت شانزدهم از بخش ترک نشین قبرس دیدار نکرد.

جزیره قبرس به دو بخش یونانی نشین در جنوب و ترک نشین در شمال تقسیم شده است. یونانی های قبرس بخش ترک نشین را به نابود کردن کلیساهای ارتدوکس و یا تبدیل آن ها به مغازه و رستوران متهم می کنند. بخش ترک نشین نیز می گوید یونانی ها مساجد جنوب را ویران کرده اند.

XS
SM
MD
LG