لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

توافق قبرس و اتحادیه اروپا


یک شهروند قبرس پلاکاردی را با پیام «از خواب بیدار شو، قبرس» طی تجمعی در روز دوشنبه، ۲۵ مارس ۲۰۱۳ در نیکوزیا، در دست دارد.
یک شهروند قبرس پلاکاردی را با پیام «از خواب بیدار شو، قبرس» طی تجمعی در روز دوشنبه، ۲۵ مارس ۲۰۱۳ در نیکوزیا، در دست دارد.
دولت قبرس تنها ساعاتی پیش از ضرب الاجل تعطیل شدن دومین بانک بزرگ آن کشور، با وام دهندگان جهانی به توافق رسید و توانست از تعطیلی این بانک بزرگ و وارد شدن زیان های هنگفت به مشتریان آن از جمله سرمایه گذاران متمول روس، جلوگیری کند.

بسته کمک مالی به دولت قبرس، ۱۳ میلیارد دلار است. این کمک ۱۳ میلیارد دلاری در پی توافق رییس جمهوری قبرس با سران اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول، به قبرس اعطا شد.

اگر مقام های دولت قبرس با مقام های اروپا به توافق نمی رسیدند، ساختار بانکی قبرس سقوط می کرد.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفت مشتریان بانک های بزرگ قبرس ملزم به پرداخت جریمه یا مالیات نخواهند شد. این در حالی است که زیان مالی وارد شده به دو بانک بزرگ قبرس، از پیش بینی ها و محاسبات اولیه، بسیار بیشتر خواهد بود.

با این وصف، شغل هزاران تن از کارکنان بانک های قبرس در معرض خطر است و احتمال دارد بیکاری حتی به شکل گسترده تری گریبان قبرسیان را بگیرد.

توافق اخیر قبرس با اتحادیه اروپا، عامل نجات آن کشور از خطر خارج شدن از حوزه یورو بوده است.
XS
SM
MD
LG