لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۲

قبرس: شرایط «کمک مالی» دردناک اما ضروری بود


رییس جمهوری قبرس می گوید شرایط دریافت کمک مالی ۱۳ میلیارد دلاری گرچه «دردناک» بود ولی چنین تصمیمی برای جلوگیری از فروپاشی مالی قبرس ضروری بود. قبرس برای دریافت این کمک مالی، توافق کرد دومین بانک دولتی خود را تعطیل کند که این امر به حساب مشتریان این بانک خسارت های جدی زده است.

نیکوس آناستازیادس رییس جمهوری قبرس افزود انتخاب گزینه های پیش رو هیچکدام ساده نبودند.

رییس جمهوری قبرس گفت بانک های کشور محدودیت هایی را بر مشتریان تحمیل خواهند کرد تا کسی از حساب سپرده خود برداشتهای زیاد نکند. وی گفت البته این محدودیت ها بسیار موقتی خواهند بود.

بانک های قبرس درطول بحران مالی این جزیره که بیش از یک هفته از آن می گذرد تعطیل بوده اند و مشتریان تنها مجاز به برداشت مبلغ محدودی از حساب های خود آن هم از طریق دستگاه های خودپرداز بوده اند.

بانک های قبرس قرار بود روز سه شنبه دوباره باز شوند اما بازگشایی آنها به روز پنجشنبه موکول شد. بیم آن می رود با بازگشایی بانک ها در قبرس شهروندان پول های خود را از بانک ها بیرون بکشند.

قبرس برای جلوگیری از ورشکستگی و به منظور حفظ عضویت خود در اتحادیه اروپا و حفظ واحد پولی یورو، به دریافت کمک های مالی صندوق بین المللی پول و سایر موسسات استقراضی بین المللی تن داد.

اما اینکه تاثیرات چنین اقدامی چه خواهند بود، تفسیرهای گوناگونی را دامن زده است.

روس های ثروتمند مبالغ هنگفتی از سرمایه های خود را در بانک های قبرسی به سپرده گذاشته اند. دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه روز دوشنبه گفت موافقت قبرس با تحمیل سی درصد مالیات به حساب هایی که بیش از صد و سی هزار دلار سپرده دارند، چیزی به جز چپاول و یا غارت اموال شهروندان کشورش نیست.

اما انگلا مرکل صدر اعظم آلمان طرح نجات مالی قبرس را طرحی عادلانه خواند.

خانم مرکل گفت من از اینکه در دقایق آخر راه حلی پیدا شد و قبرس توانست از ورشکستگی اجتناب کند خوشحالم.
XS
SM
MD
LG