لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

بازداشت اعضای باند سرقت مالی سایبری


دولت آمریکا ۸ تن را به استفاده از اطلاعات دو موسسه مالی که کارت اعتباری صادر می کنند، متهم کرده است.

توطئه این عده برای سرقت اطلاعات از این مؤسسات مالی یکی از بزرگترین طرح های سرقت مالی در تاریخ به شمار می رود. این ۸ متهم شعبه نیویورکِ یک نهاد جنایی را شکل دادند که فعالیت آن جهانی و تمرکز آن بر سرقت سایبری داده های مالی بوده است.

این داده ها به گفته دادستانان پرونده برای بیش از ۵۰ هزار و ۵۰۰ مورد برداشت پول از عابربانک های ۲۷ کشور مورد بهره برداری قرار گرفته است. کارت های اعتباری توسط بانک ملی رأس الخیمه در امارت متحده عربی و بانک مسقط در امان صادر شده بود. این دو بانک هنوز در این خصوص واکنشی نشان نداده اند.

مقام های دولت آمریکا می گویند هفت تن از این هشت متهم را بازداشت کرده اند و همگی آنها شهروند آمریکا و ساکن شهر یانکرزِ نیویورک بوده اند.
نفر هشتم این گروه، ۲۷ آوریل امسال در جمهوری دومینیکن به قتل رسیده و هنوز روشن نیست که قتل او در ارتباط با همین پرونده سرقت سایبری اطلاعات مالی بوده است یا نه.

دادستانان این پرونده می گویند شمار نامحدودی موارد برداشت از حساب های بانکی توسط این متهمان در دو مورد سرقت کلان در دسامبر ۲۰۱۲ و فوریه ۲۰۱۳ انجام شده است. این شبکه در یکی از موارد عمده سرقت خود در شهر نیویورک، ظرف کمتر از ۳ ساعت مبلغی نزدیک به ۴۰۰ هزار دلار از بیش از ۱۴۰ عابربانک برداشت کرد.


یکی دیگر از نمونه های مهم سرقت این باند(که محل آن از سوی مقام های قضایی آمریکا هنوز فاش نشده)، برداشت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار از نزدیک به ۳۰۰۰ عابربانک طی مدت ۱۰ ساعت بوده است.

مورد شاخص دیگری از سرقت های این گروه که به لوفتهانزا شهرت یافته، دزدیدن میلیونها دلار پول نقد و جواهرات از فرودگاه بین المللی جان اف کندی نیویورک بوده است.

گفته می شود که احتمال دارد دفتر مرکزی این گروه در خارج از آمریکا باشد و هدایت این عده سارق از خارج از این کشور انجام شده باشد.
XS
SM
MD
LG