لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

مسأله امنيت و کنفرانس فضای جهانی سايبری


با افزايش تعداد کاربران اينترنت، مقابله با حمله ويروس های کامپيوتری نيز از اهميت بيشتری برخوردار شده است. در اين راستا رييس جمهوری آمريکا اکتبر را ماه «آگاهی ملی نسبت به امنيت سايبری» نامگذاری کرده است. هفته گذشته نيز چندين تن از مقام های بلندپايه کشورهای اروپايی در بوداپست، در کنفرانس فضای جهانی سايبری شرکت کردند.

با گسترش کاربرد شبکه اينترنت، مساله امنيت فضای مجازی روز به روز از اهميت بيشتری برخوردار می شود. در اين راستا، امنيت کاربران اينترنت و مقابله با تخلفات در دنيای مجازی، نه تنها نظر مهندسان و کارشناسان، بلکه توجه سياستمداران را نيز به خود جلب کرده است.

ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا، می گويد: فضای سايبری وجه جديدی در درگيری های آينده خواهد بود. بسياری از کشورها هنوز وسائل لازم برای دفاع در مقابل حملات سايبری سازماندهی شده از سوی ديگر کشورها را ندارند. اگر توافقی بر سر اصول نظارت بر اين رفتارها و عواقب اين اقدامات حاصل نشود، بسياری از کشورها در مقابل يک خطر کاملا جديد استراتژيک آسيب پذير خواهند بود.

وزير امور خارجه بريتانيا که روز پنجشنبه در کنفرانس فضای جهانی سايبری سخنرانی می کرد گفت بريتانيا هر سال دو ميليون دلار صرف خواهد کرد تا به کشورها درخصوص ساخت فضای امن سايبری مشاوره دهد.

در راستای ايجاد آگاهی درخصوص تهديدهای سايبری، باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا اکتبر را ماه «آگاهی ملی نسبت به امنيت سايبری» نامگذاری کرده است.

با توجه به افزايش تعداد ويروس های کاميپوتری، کارشناسان بر لزوم نظارت دقيق در اين بخش تاکيد می کنند.

مت لويت، کارشناس موسسه واشنگتن در سياستگذاری خاور نزديک می گويد: اين واقعيت که ما در يک دنيای به هم مرتبط زندگی می کنيم به اين معنی است که دولت و بخش خصوصی به طور کارآمدتری به مردم خدمات می رسانند. ولی اين امر ما را آسيب پذيرتر هم می کند. اختصاص دادن يک ماه به آگاهی در اين زمينه بسيار مهم است. اگر به حملات سايبری نگاه کنيم از ايران گرفته تا بانک های اصلی آمريکا و شرکت نفتی «رم کو» اگر به اين واقعيت توجه کنيم که بسياری از اطلاعات خصوصی و عمومی در کامپيوتر است به اين نتيجه می رسيم که اين بخش به نظارت بيشتری نياز دارد.

هفته گذشته هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا در پيامی ويديويی که در کنفرانس فضای جهانی سايبری پخش شد، بر تعهد آمريکا در خصوص ايجاد فضای سايبری امن تاکيد کرد. شعار کنفرانس امسال فضای جهانی سايبری، امنيت و اطمينان برای آزادی و پيشرفت بود.
XS
SM
MD
LG