لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

کارشناسان: هک شدن تارنمای بانک های آمریکا کار ایران است


در پی حمله هکرها به شماری از بانک های آمریکایی طی چند هفته اخیر، کارشناسان امنیت رایانه ای می گویند این حمله ها کوششی هماهنگ و گروهی با هدف حمله به شبکه های رایانه ای بانک های آمریکا بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز سه شنبه ، بیستم دی ماه، نوشت کارشناسان و چند تن از مقام های دولتی آمریکا می گویند به نظر می رسد این حملات کار ایران بوده باشد که احتمالاً به تلافی تحریم های اقتصادی و حملات اینترنتی ایالات متحده به تارنماهای ایرانی انجام گرفته است.

این حملات اینترنتی سبب شد فعالیت تعدادی از بانک های آمریکایی برای دقایقی کند و در چند مورد متوقف شود. جیمز لوییس که یکی از مقام های پیشین وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکاست و اکنون در مرکزی موسوم به مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی در واشنگتن فعالیت می کند،‌ به روزنامه نیویورک تایمز گفته است که به عقیده وی دولت آمریکا تردیدی ندارد که ایران مسئول این حملات رایانه ای بوده است.

اما مسئولان آمریکایی شواهدی فنی برای اثبات ادعایشان ارائه نکرده اند. کارشناسان امنیت رایانه ای معتقدند که سطح این حملات رایانه ای، بالاتر و شیوه اجرای آنها دقیق تر از آن بوده که بتوان آنها را در رده حملات عادی یا غیرحرفه ای قرار داد.

کارل هربرگر، معاون امنیت رایانه ای شرکت رادوِر، می گوید حمله های رایانه ای که از ماه سپتامبر تاکنون مانع روند عادی فعالیت تارنماهای چندین بانک معظم آمریکایی از جمله «بانک آو آمریکا»، «بی بی اند تی»،‌ و «اچ اس بی سی» شده اند، به شیوه حرفه ای انجام شده و از حیث وسعت و دامنه حمله، و نیز میزان تأثیرگذاری، بی سابقه بوده است.

این حملات از راه هک کردن تارنمای بانک ها انجام گرفته، به گونه ای که تقاضای دسترسی کاربران را به تارنما به طور پی در پی رد کرده و مانع دست یافتن مشتریان بانک ها به حسابشان شده. تکرار این رویداد، سبب شده که تارنماها در نهایت از کار بیافتند. اما در جریان هک شدن این تارنماها، مبلغی از حساب بانک هایی که تارنمایشان هک شده بود، برداشت نشده است.

شیوه دستیابی هکرها به داده های تارنماها روشن نیست، اما با هک کردن تارنمای بانک ها، هکرها می توانند درخواست کاربران برای ورود به تارنما و برداشت از حسابشان را رد کنند. رد کردن پیاپی این تقاضاها، تارنما را دست کم به طور موقت، فلج می کند.
یک گروه از هکرها که نام خود را عزالدین قسام گذاشته اند ، ادعا کرده اند که مسئول این حملات رایانه ای هستند.

این گروه مدعی شده که به تلافی ساخت و انتشار فیلم جنجال برانگیز «بی گناهی مسلمانان»‌ که پیامبر اسلام را مورد تمسخر قرار داده بود،‌ به این تارنماها حمله کرده اند. اما مقام های امنیتی دولت آمریکا می گویند این پوششی است که ایران پشت آن پنهان شده و می گویند جمهوری اسلامی این حملات را به تلافی تحریم های اقتصادی غرب و حملات سایبری به تارنماهای دولتی ایران انجام داده است؛ حملاتی که طی سه سال اخیر با همکاری نزدیک ایالات متحده و اسرائیل به قصد تخریب یا اخلال در فعالیت سانتریفوژهای تأسیسات هسته ای ایران انجام شد.

کارشناسان امنیت سایبری برآنند که حملات اخیر قاعدتاً با به کارگیری نیرو و امکانات فراگیرتری از تجهیزات آماتوری شهروندان عادی انجام شده و مستلزم استفاده از ظرفیت رایانه ای و امکانات دولتی بوده است.

هفته گذشته، هکرها در فضای مجازی اعلام کردند که قصد توقف حملات خود را ندارند و افزودند:«مقام های بانک های آمریکایی باید منتظر حمله های گسترده ما باشند. از این پس، هیچ بانک آمریکایی مصون نخواهد بود.»
XS
SM
MD
LG