لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است


وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است
وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است

**مرضيه وحيد دستجردی: موج شيوع انفولانزای خوکی قابل پيشگيری نيست**درخواست مجوز برای راهپيمايی در روز ١٣ آبان**٤٦ سينماگر: سالن های سينما فيلم های ما را نمايش نمی دهند**افزايش مصرف سيگار در ايران**

محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است

در حالی که برخی از مراجع تقليد شيعيان در قم از احتمال انتصاب استاندارانِ زن به شدت انتقاد کرده اند روز جمعه محمود احمدی نژاد چنين انتصابی را فاقد اشکال دانست. آقای احمدی نژاد که به مشهد رفته است گفت، اشکالی ندارد دو يا سه استان، از مجموع ٣٠ استان در ايران استاندار زن داشته باشند. محمود احمدی نژاد سپس، خواهان تعريف دوباره برخی از مفاهيم مانند توسعه يافتگی و نخبه علمی شد و گفت چطور ممکن است کسی نُخبه باشد اما مرز دوست و دشمنان جمهوری اسلامی را نشناسد. در همين حال روزنامه حيات نو در گزارشی از احتمال انشعاب در ميان اصولگرايان خبر داده و نوشته است افراطی گری نارضايتی بخشی از اصولگرايان را در پی داشته است. حيات نو می افزايد در حال حاضر اين شکاف تا جايى پيش رفته که کار بخشى از اصولگرايان که به دنبال وحدت و جلوگيرى از انشعاب در اين جناح هستند بسيار دشوار شده است.

وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است
وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است


مرضيه وحيد دستجردی: موج شيوع انفولانزای خوکی قابل پيشگيری نيست

وزير بهداشت ايران همچنين به خبرنگاران گفته است موج شيوع بيماری ٨ هفته ای است و نمی توان از آن جلوگيری کرد و تقريباً ٥٥ درصد مبتلايان به اين بيماری گروه سنی زير ٢٤ سال هستند. مرضيه وحيد دستجردی وزير بهداشت جمهوری اسلامی درعين حال تعطيلی مدارس را راه حل مناسب ندانسته و افزوده است که دانش آموزان از اين فرصت استفاده کرده و در پارکها و مراکز تفريحی حضور پيدا ميکنند و بيماری را گسترش می دهند. اين در حالی است که مدارس برخی شهرهای ايران ازجمله کاشان و سيرجان به دليل سرايت آنفلوآنزا تعطيل شده است. وحشت از شيوع بيماری آنفلوآنزای خوکی درجهان به چالش جدی دولتها تبديل شده است. بويژه آن که هنوز درمان قطعی برای آن يافت نشده است. موج در حال گسترش از کشوری به کشوری ديگر سرايت می کند و خبرساز و خطرآفرين می شود. بويژه در کشورهايی که طبقه جوان بيشتری دارند و طبعاً مدارس و دانش آموزان و حتی دانشجويان در معرض سرايت هستند. ايران يکی از اين کشورهاست. وزير بهداشت جمهوری اسلامی می گويد نمی توان با موج شيوع اين بيماری مقابله کرد و حتی تعطيلی مدارس هم چاره کار نيست. دکتر مرضيه وحيد دستجردی نمی گويد که تدبير وزارتخانه تحت مسئوليت او برای مقابله با اين بيماری چيست درحالی که در برخی شهرهای ايران آنفلوآنزا، مقامات محلی را ناگزير کرده است تا مدارس را برای مقابله با شيوع بيماری تعطيل کنند. فرماندار کاشان مدارس اين شهر را تا ١٥ آبان تعطيل کرده است. تعطيلی ٢٣٥ مدرسه موجب خانه نشينی ٣٠ هزار دانش آموز در اين شهر شده است. امّا دامنه آنفلوآنزا تنها به کاشان محدود نشده و سيرجان در استان کرمان هم وضعيت مشابهی دارد. سايت خبری تابناک گزارش داده است که هرچند همه مدارس تعطيل نشده اند ولی مدارس تقريباً به مرز تعطيلی رسيده اند. يک مقام وزارت آموزش و پرورش در ايران اعلام کرد ملاک در اين موارد اگر ٢٠ تا ٣٠ درصد دانش آموزان يک کلاس دچار آنفلوآنزا شده و يا علائم آان را داشته باشند بايد آن کلاس تعطيل شود و اگر بيش از ٣ کلاس در مدرسه دچار اين بيماری شود، بايد کل مدرسه را تعطيل کرد. ايران نزيک به ١٨ ميليون دانش آموز و دانشجو دارد. اين در حالی است که برخی منابع بيشترين گروه مبتلايان به انفوالنزای نوع "آ"را ١٥ تا ٢٤ سال برخی منابع ديگر ١٥ تا ٣٤ سال ذکر می کنند.
وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است
وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است


درخواست مجوز برای راهپيمايی در روز ١٣ آبان

خبرگزاری دانشجويان ايران ايسنا به نقل از صفرعلی براتلو معاون استانداری تهران اعلام کرد تاکنون برای برگزاری و راهپيمايی تجمع در روز ١٣ آبان از سوی هيچ گروهی درخواستِ مجوز نشده است. اين در حالی است، که انجمن اسلامی مدرسين دانشگاه ها که يک تشکل اصلاح طلب محسوب می شود می گويد، برای برگزاری راهپيمايی روز سيزده آبان درخواست مجوز کرده است. معاون استانداری تهران افزود که برای هر تجمعی بايد درخواست مجوز کرد تا چنين تجمعی قانونی باشد. وی هشدار داده است که در غير اين صورت، پليس با تجمعات برخورد خواهد کرد. در همين حال دو روز پس از انتقادهای گسترده و صريح محمود وحيدنيا دانشجوی دانشگاه شريف از شخص آيت الله خامنه ای دانشجويان ساکن خوابگاه طرشت دانشگاه شريف با سردادن الله اکبر حمايت خود را از هم دانشگاهی شان اعلام کردند. در خبری ديگر بر اساس گزارش ها محمد قوچانی، روزنامه نگار با سپردن وثيقه ی ١٠٠ ميليون تومانی پس از ١٣١ روز بازداشت سرانجام اجازه يافت به خانه بازگردد. به گزارش خبرگزاری ايلنا تعدادی از کارگران کارخانه لوله سازی اهواز که هفته گذشته و در جريان يک تجمع اعتراض آميز در اهواز بازداشت شده بودند نيز آزاد شده اند. يکی از مقامات شورای اسلامی کارخانه لوله سازی اهواز به ايلنا گفت مقامات از کارگران برای عدم اعتراض دوباره به حقوق و مزايای پرداخت نشده خود تعهد گرفته اند. ايلنا می افزايد در جريان بازداشت کارگران معترض اهوازی ٣٦ نفر دستگير شدند.
وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است
وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است


٤٦ سينماگر: سالن های سينما فيلم های ما را نمايش نمی دهند

جريانی ميان ما و شما فاصله انداخته است. اين جمله ای است از يک نامه سرگشاده که ٤٦ سينماگر معروف ايرانی خطاب به مردم منتشر کرده و گفته اند سالن های سينما فيلم های ما را نمايش نمی دهند و بسياری از فيلم ها با محدويت به نمايش در می ايند و هيچ قانونی از ما حمايت نمی کند .جريانی بين ما و شما فاصله انداخته است .اين جريان خواستار حاکميت پول و سرمايه است و هر کس برای آن حاکميت فيلم نسازد، در نمايش عمومی با شگردهای بازاری تنبيه می شود. اين بيانيه که به امضای هنرمندانی نظير بهرام بيضايی، رخشان بنی اعتماد، ناصر تقوايی، منيژه حکمت، کيومرث پوراحمد و احمد رضا درويش رسيده، تأکيد کرده که اگر روند کنونی ادامه يابد بايد منتظر حذف سينمای مستقل ايران باشيم. سالهای پس از انقلاب اسلامی برای بسياری از هنرمندان ايرانی سالهای محدودويت، مهاجرت و خانه نشينی بوده است.هرچند جامعه ٧٠ ميليون نفری به فضاهای فرهنگی نياز دارد و حق خود می داند تا در عرصه فرهنگی آثار بيشتری برای رفع نيازش توليد شود اما سينمای ايران در اوج شکوفايی در دوران رياست جمهوری خاتمی موفق نشد بيش از ٥٠ فيلم را در کارنامه يک ساله اش ثبت کند. در حالی که موج نو اين سينما در خارج از مرزهای ايران و در جشنواره جهانی با موفقيت و تحسين روبروست در داخل امّا محدويت را تجربه می کند. اکنون جمعی از سينماگران با انتشار نامه ای سر گشاده خطاب به ملت ايران تأکيد کرده اند که سينمای مستقل ايران در حال حذف است. در اين نامه که از سوی ٤٦ هنرمند امضاء شده، آمده است ما اين فيلم ها را به عشق شما می سازيم ولی سالن های سينما آنها را نمايش نمی دهند. رودر رويی مستقيم با مردم حق هر سينما گری است و نيز حق مردم است که فيلم های متفاوت ببينند، امّا انحصار طلبی راه را بسته است. اين نامه تأکيد کرده که اگر اين سازو کار اصلاح نشود و اگر در نمايش فيلم ها عدالت اقتصادی و فرهنگی اعمال نشود، بايد بزودی شاهد حذف سينمای مستقل باشيم و يا اين که لطف کنند و آن را در گلخانه نگه دارند. اين نامه هنگامی منتشر می شود که از ماه چند تن از سينما گران و بازيگران سرشناس به دلايلی که تاکنون اعلام نشده ممنوع الخروج شده اند.
وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است
وقايع روز: محمود احمدی نژاد ميگويد انتصاب استاندار زن فاقد اشکال است


افزايش مصرف سيگار در ايران

اما در حالی که هر روز رسانه ها و از جمله روزنامه ها نسبت به مضرات مصرف سيگار هشدار می دهند روزنامه ابتکار در گزارشی از افزايش فروش اين کالا در ايران خبر داده و به نقل از مدير عامل شرکتِ دخانيات نوشته ميزان فروش سيگار در کشور در نيمه نخست سال جاری در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ١٤٦ درصد افزايش يافته است. به نوشته ابتکار همچنين امسال نسبت به سال قبل تهرانی ها ٢٢ درصد بيشتر از سال قبل سيگار مصرف کرده اند.

XS
SM
MD
LG