لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

وقايع روز: جزئيات حمله به مهدی کروبی و چند خبر ديگر


وقايع روز: جزئيات حمله به مهدی کروبی و چند خبر ديگر
وقايع روز: جزئيات حمله به مهدی کروبی و چند خبر ديگر

**اظهارات محمد جواد لاريجانی در مورد موسوی در ارتباط با جانباختگان دهه ٦٠**کاظم صديقی: لازم است انقلابی مانند انقلاب اول در دانشگاه های ايران صورت بگيرد**

جزئيات حمله به مهدی کروبی در نمايشگاه مطبوعات

مهدی کروبی در نمايشگاه مطبوعات در مصلی تهران از سوی حاميان دولت مورد ضرب وشتم قرار گرفته است. کروبی که با اعتراض به نتايج انتخابات رياست جمهوری و افشا شکنجه بازداشت شدگان با حمايت افکارعمومی مواجه شده با حضور در اين نمايشگاه قصد داشت از غرفه های مطبوعات بازديد کند اما با واکنش خشونت بار جمعی از مخالفان روبرو شد. هر چند محافظانش از او مراقبت کردند تا صدمه نبيند ولی پرتاب لنگه کفش و افتادن عمامه از سرش باعث يک جراحت سطحی شد. کروبی در مراسم روز قدس نيزمورد هجوم قرار گرفته بود. هر چند حمله به مخالفان در جمهوری اسلامی، مردمی خوانده می شود اما آنان که مورد حمله قرار گرفته اند، معتقدند اين حملات از مراکزی سازماندهی می شوند. از جمله هنگامی که در سال ٧٧ و در اثناء نماز جمعه تهران عبداله نوری و عطااله مهاجرانی از اعضای کابينه محمد خاتمی مورد حمله قرار گرفتند گروهی از مخالفان نه تنها از خود سلب مسؤليت نکردند بلکه اقدام مهاجمان را تأييد هم کردند. در آن روزها کسی به اين اتهام دستگير نشد تا روند اعتراض به شخصيت های سياسی با خشونت ادامه نيابد، به همين دليل وقتی مهدی کروبی ديروز در نمايشگاه مطبوعات مورد حمله قرار گرفت رسانه های حامی دولت اين واقعه را اعتراض مردمی ناميدند که از رفتار وی شکايت دارند. او که در حلقه حاميان و محافظانش بود، موفق شد که از اين حادثه جان سالم به در برد.خبرگزاری فارس از رسانه های حامی دولت با سرعت اين خبررا به صورت تصويری هم منعکس کرد و در ميان تصاوير ارسالی در لحظه اصابت کفش به کروبی درنگ بيشتری کرد تا بينندگان فرصت داشته باشند اين صحنه را ببينند. اين در حالی است که نيروی انتظامی تهران گزارش داده است که در نارامی های نمايشگاه تير هوايی شليک شده و اوضاع پس از ان آرام شده است. ظاهراً محافظان آقای کروبی برای پراکندن مهاجمان ناچار شده اند تيرهوايی شليک کنند. اما اخبار در مورد اين روحانی به اين در گيری خلاصه نمی شود زيرا سازمان عفو بين الملل در بيانيه ای نسبت به پيامدهای بازداشت احتمالی هشدار داده است. در بيانيه عفو بين الملل تأکيد شده است در صورتی که کروبی بازداشت شود بايد يک زندانی سياسی تلقی شود زيرا جرم وی ارتباط مستقيمی با گزارش هايش در مورد نقض حقوق بشر در حوادث پس از انتخابات ايران دارد. بيانيه سازمان عفو بين الملل با اشاره به سرکوب گسترده معترضان به اعلام نتايج انتخابات، نقش آقای کروبی را درافشا اين حوادث، ستوده است. سازمان عفو بين الملل همچنين از مسؤلان جمهوری اسلامی خواسته است نسبت به مراقبت از قربانيان و بازماندگان حوادث خشونت بار با احساس مسؤليت برخورد کنند. در همين حال يکی از مشاوران محمود احمدی نژاد بار ديگر خواستار برخورد قانونی با کروبی شد.وی به خبرگزاری فارس گفت دستگاههای امنيتی بايد اين افراد را از صحنه سياسی کشور حذف کنند و قوه قضاييه هم اقدام لازم را انجام دهد.
<!--IMAGE -->

اظهارات محمد جواد لاريجانی در مورد موسوی در ارتباط با جانباختگان دهه ١٣٦٠

محمد جواد لاريجانی در مناظره مطبوعاتی در نمايشگاه مطبوعات به انتقاد از موسوی و جناح اصلاح طلب پرداخته و گفته است من قبول دارم کشته شدن عده ای در زندان بد است و بايد پيگيری شود اما بايد بپرسيم که در دوران نخست وزيری آقای موسوی که بسياری در زندان کشته شدند، چرا ايشان حتی يک جيغ بنفش نکشيد. آقای لاريجانی تأکيد کرده است که اصولاً اصلاح طلبان تجربه دموکراسی ندارند . مصطفی کواکبيان دبير کل حزب مردمسالاری در پاسخ وی گفت «البته آقای لاريجانی نمی توانند بگويند که دموکراسی هم بخشی از تحصيلات دانشگاهی ايشان بوده که ديگران ندارند واين که اگر آقای موسوی آن روز اعتراض نکرده، امروز هم بايد سکوت کند، دليل موجی نيست.» هنوز کسی از آنچه بر زندانيان سياسی دهه ٦٠ که از سوی جمهوری اسلامی ايران گروهکی ناميده می شدند تا از حقوق شناخته شده زندانيان سياسی بی بهره باشند ، اطلاع موثقی در دست ندارد. مهمترين منبع قابل اعتماد در اين مورد خاطرات آقای منتظری است که دراثر مخالفت با اين اقدامات خشونت بار پست رهبری جمهوری اسلامی پس از آقای خمينی را از دست داد و چند سال در خانه اش زندانی شد. گفته می شود در تابستان ٦٧ پس از حمله سازمان مجاهدين خلق به ايران که باحمايت عراق صورت گرفت و نتيجه ای هم در برنداشت آقای خمينی دستور قتل عام زندانيان سياسی را که بر چند هزار تن بالغ می شد، صادر کرد و اين عده در کمتر از ٢ ماه در زندانهای ايران اعدام شدند. اين پرونده همواره برای همه جناح های سياسی جمهوری اسلامی يک خط قرمز و پرونده ای بوده که نبايد گشوده شود. حتی در دوران خاتمی که پرونده وزارت اطلاعات در قتل های دگر انديشان و روشنفکران افشا شد از اين پرونده رونمايی نشد. اما اکنون به نظر ميرسد که جناح حامی دولت برای حمله به موسوی و به منظور بيرون کشاندن او از سنگری به نام ميراث آقای خمينی قصد دارد اين پرونده را بگشايد و محمد جواد لاريجانی می خواهد که مرد اول باشد. او می گويد آقای موسوی تجربه دمکراسی ندارد و اگر به اعتراف و زندان اعتراض می کند بيشتر يک «پز» است تا آزديخواهی چرا که اگر آزدايخواه بود بايد به کشته شدن زندانيان در زمان نخست وزيری خود اعتراض می کرد و مثلاً يک جيغ بنفش می کشيد. مهندس موسوی و بسياری از دولتمردان کهنسال کنونی جمهوری اسلامی می توانند در دايره مورد نقد محمد جواد لاريجانی قرار گيرند. از جمله رهبر کنونی جمهوری اسلامی که رييس جمهوری بود. به همين دليل برخی معتقدند که اين قبيل اظهارات نه به منظور دفاع از اين جان باختگان بلکه با اهداف سياسی عنوان می شوند.
<!--IMAGE -->

کاظم صديقی: لازم است انقلابی مانند انقلاب اول در دانشگاه های ايران صورت بگيرد

کاظم صديقی، امام جمعه موقت تهران، در خطبه های اين هفته در دانشگاه تهران گفت لازم است انقلابی مانند انقلاب اول در دانشگاه های ايران صورت بگيرد. اشاره آقای صديقی به انقلاب اول، تعطيلی دانشگاه ها در سال ١٣٥٩ است که به گفته مقامات جمهوری اسلامی به منظور پاکسازی دانشگاه ها صورت گرفت. کاظم صديقی گفت برخی استادان رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها، رنگ غرب گرفته اند. امام جمعه موقت تهران افزود گاهی انسان در اين فتنه ها آنقدر که از اشرار ترس دارد از اين کتب هم بايد بترسد.
<!--IMAGE -->

نامه فاطمه معتمد آريا، جعفر پناهی و مجتبی مير طهماسب

سه سينماگر ايرانی که اخيرا ممنوع الخروج شده اند، با انتشار نامه ای نسبت به اين اقدام مقامات واکنش نشان دادند. فاطمه معتمد آريا، جعفر پناهی و مجتبی مير طهماسب در نامه ای که روز جمعه انتشار يافت گفته اند ما همواره به فرهنگ کشورمان باليده ايم و آن را در معرض تماشای مردم جهان قرار داده ايم ولی اکنون حق عبور از مرزها را از ما گرفته اند. سه سينماگر معترض در بخش ديگری از نامه خود تأکيد کرده اند می توانستند پاسپورت کشور ديگری را داشته باشند اما خودشان خواسته اند همواره ايرانی باقی بمانند.
<!--IMAGE -->

تعدادی از کسانی که پنجشنبه شب در مراسم دعای کميل دستگير شده بودند آزاد شدند

خبرگزاری های ايران می گويند تعدادی از کسانی که پنجشنبه شب در مراسم دعای کميل دستگير شده بودند آزاد شده و تعدادی ديگر به زندان اوين انتقال يافته اند. براساس آخرين اخبار دريافتی وبسايتِ نوروز، چهار نفر از زنان به نام های سعيده کردی نژاد، محبوبه حقيقی، مريم طباطبايی و مينويی همراه با شماری ديگر به زندان اوين منتقل شدند. فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاج زاده عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت که در زندان به سر می برد، گفت مأمورانی که برای بازداشت افراد به مراسم دعای کميل رفته بودند، گفته اند که اين جلسه دعای کميل نبوده بلکه جلسه ای برای برنامه ريزی توطئه در سيزده آبان بوده است. در همين حال آيت الله حسينعلی منتظری و آيت الله يوسف صانعی، از بازداشت های صورت گرفته در مراسم دعای کميل به شدت انتقاد کردند و آيت الله صانعی آن را نشانه ضعف حکومت دانست.

XS
SM
MD
LG