لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

وقايع روز: حسن روحانی می گويد ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد


هيات نظارت بر مطبوعات از روزنامه امينِ جامعه قدردانی کرد؛ اين روزنامه که از سوی نيروی انتظامی منتشر می شود تصاوير برخی عزاداران را منتشر کرده و از مردم خواسته بود که آنان را شناسايی کنند

حسن روحانی می گويد ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد

حسن روحانی از اعضای مجمعِ تشخيصِ مصلحتِ نظام در انتقاد از دولتِ احمدی نژاد گفته است که «ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد.» آقای روحانی که در همايشِ ايرانِ آينده سخن می گفت با انتقاد از سياستهای خصوصی سازی دولت اظهار داشت: «اين خصوصی سازی نيست بلکه نظامی سازی است.»

وقايع روز: حسن روحانی می گويد ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد
وقايع روز: حسن روحانی می گويد ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد

هيات نظارت بر مطبوعات از روزنامه «امينِ جامعه» قدردانی کرد

هيات نظارت بر مطبوعات روز دوشنبه امتياز روزنامه فرهنگِ آشتی و هفته نامه های همت و موج انديشه را لغو کرد. محمد علی رامين معاون مطبوعاتی وزير ارشاد با اعلام اين خبر گفت: هيات نظارت به روزنامه های آفتاب يزد و اعتماد هم تذکر کتبی داده است. اما در همين جلسه از روزنامه «امينِ جامعه» به دليل انعکاس مناسبِ اخبار مربوط به روز عاشورا، قدردانی شده است. اين روزنامه که از سوی نيروی انتظامی منتشر می شود تصاوير برخی عزاداران را منتشر کرده و از مردم خواسته بود آنان را شناسايی کنند. اين در حاليست که يک نماينده مجلس از عملکرد معاون مطبوعاتی انتقاد کرده و گفته است در صورت ادامه اين روند احتمالاً وزير ارشاد استيضاح خواهد شد.

وقايع روز: حسن روحانی می گويد ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد
وقايع روز: حسن روحانی می گويد ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد

بازداشت ها و بازداشت شدگان

فخرالساداتِ محتشمی پور اعلام کرد مصطفی تاجزاده در دادگاهِ خود شرکت نخواهد کرد. آقای تاجزاده ده سالِ پيش از احمد جنتی دبير شورای نگهبان شکايت کرد و اخيراً گفته است تا زمانی که به شکايتِ ده سالِ پيشِ او رسيدگی نشود در هيچ دادگاهی شرکت نمی کند. آقای تاجزاده هشت ماه است که در زندان به سر می برد. ۴ نفر ديگر از اعضای نهضت آزادی ايران بازداشت شده اند. محمود نعيم پور، خسرو قشقايی، سولماز عليمرادی و فريد طاهری روز دوشنبه در پی احضار از سوی دفتر پيگيری وزارت اطلاعات بازداشت شده اند. دکتر ابراهيم يزدی دبيرکل نهضت آزادی عليرغم کهولت سن و بيماری نيز در بازداشت است. ابراهيم يزدی در روزهای پيروزی انقلاب از نزديکان آيت الله خمينی بود و مدتی نيز به سِمَت وزير امورخارجه، منصوب شد. برخی ديگر از بازداشت شدگانِ بعد از انتخابات نيز هنوز در زندان هستند؛ از جمله اين بازداشت شدگان مهدی محموديان است که عضو کميته اطلاع رسانی جبهه مشارکت بوده و همچنين در تهيه ليست آسيب ديدگان وقايع بعد از انتخابات به کميته ويژه ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، کمک کرده است. مادر اين روزنامه نگار در گفتگو با آرش سيگارچی از صدای آمريکا می گويد در روزهای اخير در زندان با خشونت با فرزند وی برخورد شده است. در روزهای اخير چند تن از علمای سنّی در سيستان و بلوچستان نيز دستگير شده اند. سايتِ خبری سنّی نيوز گزارش داده که حبيبِ حکيم زاده، صديق رشيدی، عبدالسَتارِ حيدری، نوراحمد لقايی و عبدالکريمِ گل از جمله ی اين بازداشت شدگان هستند. در خبری ديگر رضا رخشان مسئول روابط عمومی سنديکای کارگرانِ کشت وصنعت نيشکرِ هفت تپه پس از احضار به حراستِ کارخانه، توسط ماموران امنيتی بازداشت شده است. در حال حاضر پنج نفر از اعضای سنديکای کارگری نيشکر هفت تپه در زندان بسر ميبرند. همچنين محمدِ شريف وکيلِ عبداللهِ مومنی می گويد از امضای وکالتنامه توسطِ عبداللهِ مؤمنی جلوگيری ميشود. پيش از اين آقای مومنی در دادگاهِ انقلاب به ۸ سال زندان محکوم شد و حق دارد در دادگاهِ تجديدِ نظر به اين حکم اعتراض کند.

وقايع روز: حسن روحانی می گويد ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد
وقايع روز: حسن روحانی می گويد ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد

در حالی که خبرگزاری های ايران از دادگاه روز دوشنبه به عنوان دادگاهی علنی نام برده اند نام کامل متهمين منتشر نشده است

محاکمه پنج نفر از بازداشت شدگان روز عاشورا که از سوی مقامات قضايی ايران متهم به محاربه شده اند روز دوشنبه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران آغاز شد. در حالی که خبرگزاری های ايران از اين دادگاه به عنوان دادگاهی علنی نام برده اند نام کامل متهمين منتشر نشده است. در کيفرخواست دو متهمِ رديف اول و دوم که توسط نماينده دادستان در دادگاهِ روز دوشنبه قرائت شد آمده است: حضور منافقين سلطنت طلبها و ساير گروهک ها، به صورت سازمان يافته، در اغتشاشات روز عاشورا زمينه تعرض به مقدسات اسلامی را فراهم ساخت. حاميان دولت می گويند؛ معترضان با زدن کف و سوت به مقدسات در روز عاشورا اهانت کردند. مخالفان دولت می گويند نيروی انتظامی با ضرب و شتم و کشتن عده ای از معترضان به مقدسات توهين کرده اند. براساس گزارش ها در جريان سرکوب معترضان در روز عاشورا توسط نيروهای دولتی دست کم هشت نفر، از جمله خواهر زاده ميرحسين موسوی کشته شدند.

وقايع روز: حسن روحانی می گويد ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد
وقايع روز: حسن روحانی می گويد ما دولت با کُلت نمی خواستيم که نصيبمان شد

آنگلا مرکل در ارتباط با وضع تحريم های تازه به جمهوری اسلامی ايران هشدار داد

آنگلا مرکل روز دوشنبه پس از ملاقات با نخست وزير اسرائيل از اعمال تحريم های شديدتر بر ايران سخن گفت. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان می گويد در صورت پافشاری ايران بر مواضع هسته ای اش، آلمان احتمالاً تحريم های تازه ای عليه ايران اِعمال خواهد کرد. صدر اعظم آلمان اميدوار است در چارچوب شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تحريم بيشتر ايران، توافق حاصل شود. اروپا سرگرم بررسی و گفتگو دربارۀ وضع تحريم های جديد عليه جمهوری اسلامی ايران است. در همين حال اتحاديه دانشجويان اروپا روز دوشنبه با انتشار بيانيه ای آنچه را «بی عدالتی چشمگير دولت ايران عليه تظاهراتِ مسالمت آميز» در ۷ ماه اخير خوانده، محکوم کرده است. اين اتحاديه در بيانيه خود ۴ تقاضا مطرح کرده است از جمله: سکوت نکردن دولت ها در مقابل نقض حقوق بشر در ايران و نقش فعال تر گروه های مدافعِ حقوق بشر. اتحاديه دانشجويان اروپا همچنين بر حمايت خود از آنچه تلاش برای آزادی، برابری و دمکراسی در ايران خوانده تاکيد کرده است. منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران نيز می گويد جمهوری اسلامی ايران در حال بازنگری در روابط خود با بريتانيا است.

خبر کوتاه

*جمعی از کارکنانِ شرکتِ «پارس نيرو،» وابسته به وزارتِ نيرو با تجمع در مقابلِ استانداری فارس در شيراز خواستارِ رسيدگی به مشکلاتِ صنفی خود شدند. يکی از تجمع کنندگان به خبرگزاری ايسنا گفته است که کارکنانِ اين شرکت ۹ تا ۱۰ ماه است که حقوق نگرفته اند.

XS
SM
MD
LG