لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۲

وقايع روز: علی مطهری در ارتباط با طرح اجرای حکم محارب ظرف ۵ روز گفت روح الله حسينيان کلاً علاقه خاصی به اعدام دارد


نيويورک تايمز در ارتباط با تيراندازی به حجت الاسلام مهدی کروبی در قزوين می گويد هجوم اوباش دولتی به رهبران مخالفان نشانه ای از اوج گيری مخالفتهای مدنی عليه حاکميت بشمار می آيد

علی مطهری در ارتباط با طرح اجرای حکم محارب ظرف ۵ روز گفت روح الله حسينيان کلاً علاقه خاصی به اعدام دارد

به گزارش سايت جرس روز جمعه علی مطهری عضو شاخص فراکسيون اصولگرايانِ مجلس شورای اسلامی در برنامه زنده «رو به فردا» که از شبکه سوم تلويزيون در ايران پخش شده است می گويد: «حتی اگر کسی گفت حرف رهبری را قبول ندارم، نبايد به او بگوييم که فرد مخالف نظام است.» آقای مطهری همچنين اظهار داشت که «نخبه بايد حرف خودش را بگويد، آن چيزی را که خودش می فهمد، نه اينکه الزاماً حرف نظام و حکومت را بزند.» وی تأکيد کرده است که «برخورد نظام با حوادث اخير مناسب نبود.» آقای مطهری توضيح می دهد که «ما هنوز عادت نکرديم که معترضان را به رسميت بشناسيم؛ بايد با معترضان در صدا وسيما مناظره می شد، دولت بايد مجوز راهپيمايی به سبزها ارائه می داد.» سه روز پيش از اين نيز قبل از استعفای روح الله حسينيان از مجلس شورای اسلامی، آقای مطهری در واکنش به طرح حاميان دولت در مجلس برای اجرای حکم محارب ظرف ۵ روز گفته بود که «اين طرح ناشی از روحيات افراطی و تند برخی از طراحان مخصوصاً آقای حسينيان است.» علی مطهری در خصوص تهيه آن طرح که با ۳۶ امضا در ارتباط با بازداشت شدگان اخير در مجلس مطرح شده بود اظهار داشت که «آقای حسينيان کلاً علاقه خاصی به اعدام دارد.» به گزارش پارلمان نيوز آقای مطهری در واکنش به خبرنگار که پرسيد اين صحبت شوخی است؟ گفته بود:«جدی می‌گويم؛ زمانيکه ايشان قاضی بود حکم‌های اعدام بسياری صادر ميکرد و اين به روحيات ايشان بر می‌گردد.» علی مطهری که فرزند يکی از پايه گذاران جمهوری اسلامی است گفت:«بايد ديد علت اين حوادث چيست؟ افرادی که امسال روز عاشورا به خيابان آمدند و اعتراض کردند شايد سال گذشته در دسته‌های عزاداری بودند، چه شده که امسال چنين کاری انجام داده اند؟» اين نماينده مجلس شورای اسلامی در ارتباط با طرح اجرای حکم محارب ظرف ۵ روز صراحتاً گفت:«بنده با اين طرح مخالف هستم و اين طرح را ناشی از روحيات طراحان مخصوصا آقای حسينيان می‌دانم.» روح الله حسينيان روز پنجشنبه از مجلس شورای اسلامی استعفا کرد.

وقايع روز: علی مطهری در ارتباط با طرح اجرای حکم محارب ظرف ۵ روز گفت روح الله حسينيان کلاً علاقه خاصی به اعدام دارد
وقايع روز: علی مطهری در ارتباط با طرح اجرای حکم محارب ظرف ۵ روز گفت روح الله حسينيان کلاً علاقه خاصی به اعدام دارد

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران می گويد پنج متهمی که پرونده آنها به اتهام محاربه به دادگاه انقلاب ارسال شده است وابسته به سازمان مجاهدين خلق هستند

دادستان تهران در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت پنج متهمی که پرونده آنها به اتهام محاربه به دادگاه انقلاب ارسال شده است، وابسته به سازمان مجاهدين خلق هستند. عباس جعفری دولت آبادی مدعی شد کيفرخواست اين پنج نفر بر اساس گزارش های مأموران، مستندات قوی و اقرار صريح متهمان صادر و به دادگاه انقلاب ارسال شده است. دادستان تهران همچنين گفت سازماندهی جرايم ارتکابی در روز عاشورا از سوی اين افراد و تلاش مؤثر آنان برای ساختار شکنی در اين روز، از مصاديق بارز محاربه محسوب می شود. بر اساس قوانين جمهوری اسلامی، مجازات محاربه در ايران، اعدام است. جعفری دولت آبادی همچنين بهائيان بازداشت شده در روز های اخير را متهم کرد که در سازماندهی حوادث روز عاشورا و ارسال تصاوير اين روز به خارج از ايران نقش داشته اند. در روزهای گذشته ۱۲ نفر از جوانان بهايی در تهران و چند شهر ديگر توسط مأموران امنيتی جمهوری اسلامی بازداشت شد ه اند. هفت تن از رهبران جامعه بهايی ايران نيز از دو سال پيش به اتهام جاسوسی برای اسراييل و تبليغ عليه مقدسات جمهوری اسلامی در بازداشت به سر می برند و قرار است اين هفته محاکمه شوند. دادستان عمومی و انقلاب تهران می گويد در بازرسی از منزل برخی از اين متهمان بهايی، اسلحه و تعدادی گلوله جنگی کشف شده است. ديان علايی، نماينده جامعه جهانی بهايی در سازمان ملل متحد، پيشتر اين اتهام ها را رد کرده و می گويد اتهام ها با انگيزه سياسی مطرح شده است.

وقايع روز: علی مطهری در ارتباط با طرح اجرای حکم محارب ظرف ۵ روز گفت روح الله حسينيان کلاً علاقه خاصی به اعدام دارد
وقايع روز: علی مطهری در ارتباط با طرح اجرای حکم محارب ظرف ۵ روز گفت روح الله حسينيان کلاً علاقه خاصی به اعدام دارد

الاهرام: سوگواران امام حسين در ايران خود را با ياران امام حسين در برابر حکومت شبيه ديدند

الاهرام چاپ مصر در گزارشی با عنوان «ايران در تنگنا» می نويسد: شهرهای ايران در دوران عزاداری عاشورا صحنه اعتراضات خيابانی بود. آنان برای مظلوميت امام حسين سوگواری کردند و خود را با ياران امام حسين در برابر حکومت شبيه ديدند؛ اما حکومت اقدام به سرکوب آنان کرد. الاهرام می نويسد: اين سرکوبها باعث شده است که مبارزات درون حاکميت ميان محافظه کاران با اصلاح طلبان، به مبارزه نظام با مخالفان تبديل شود.

نيويورک تايمز در ارتباط با تيراندازی به حجت الاسلام مهدی کروبی در قزوين می گويد هجوم اوباش دولتی به رهبران مخالفان نشانه ای از اوج گيری مخالفتهای مدنی عليه حاکميت ايران بشمار می آيد

روزنامه نيويورک تايمز چاپ آمريکا در گزارشی با عنوان «شليک به خودروی رهبر مخالفان» می نويسد: « حمله به خودروی مهدی کروبی، از رهبران اعتراضات مدنی ايران در قزوين، بار ديگر تنش سياسی در ايران را دامن زده است. گرچه کسی در اين ماجرا زخمی نشده است اما هجوم اوباش دولتی به رهبران مخالفان نشانه ای از اوج گيری مخالفتهای مدنی عليه حاکميت بشمار می آيد.»

شبکه تلويونی اِی بی سی آمريکا گزارشی دارد از بازداشت موقت شهرام ناظری پس از بازگشت اين خواننده سرشناس به ايران

تارنمای شبکه تلويونی اِی بی سی آمريکا در گزارشی با عنوان «بازداشت شبانه خواننده ايرانی و آزاديش» می نويسد: شهرام ناظری که به «پاوروتی ايران» مشهور است در بازگشت به کشورش در فرودگاه از سوی مقامات امنيتی برای مدت کوتاهی بازداشت و از او خواسته شد تا به سئوالات بازجويان، پاسخ دهد. وی سپس آزاد شد. گفته می شود علت اين رويداد خواندن يکی از ترانه هايش در برنامه های برونمرزی است که سالها پيش در دوران جنگ عراق با ايران با استقبال شديد مردم روبرو شده بود.

رضا دقتی جايزه خود را به شهروندان ايرانی و ندا آقا سلطان تقديم کرده است

رضا دقتی عکاس و خبرنگار بين المللی که آثارش در نشريه های معتبری مانند نشنال جئوگرافيک به چاپ رسيده است روز جمعه موفق به دريافت جايزهِ لوسی شد. جايزه لوسی که اسکار جامعه عکاسان ناميده شده است در شهر نيويورک به اين عکاس ايرانی، اعطا شد. اين جايزه همه ساله در رشته های گوناگونِ عکاسی به بزرگترين عکاسان جهان، تعلق ميگيرد. به گزارش وب سايتِ گويا نيوز رضا دقتی جايزه خود را به شهروندان ايرانی و ندا آقا سلطان، تقديم کرده است. ندا آقاسلطان در جريان ناآرامی های پس از انتخابات در يکی از خيابان های تهران به ضرب گلوله، کشته شد. تصوير لحظه جان باختن او انعکاسی جهانی يافت و به يکی از نمادهای معترضان ايرانی تبديل شد.

افزايش بهای طلا در بازار ايران

افزايش بهای طلا در بازار ايران نشان از جدی بودنِ نرخ تورم و گسترش بی ثباتی اقتصادی دارد. در همين حال خبرگزاری ايلنا به نقل از رييس اتحاديه توليد کنندگان و فرشندگان پوشاکِ تهران گزارش داده است که حوادث سياسی ماههای اخير موجب کاهش بيش از پيشِ تقاضا در بازار پوشاک ايران شده است.

XS
SM
MD
LG