لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد


وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد
وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

**ستاد هماهنگی جنبش دانشجويی: در روز ١٦ آذر در سراسر ايران زنجيره سبز دانشجويی تشکيل خواهد شد**يکی از بازاريان تهران بنام جواد لاری سه ماه است در بند ٢٠٩ زندان اوين به سر می برد**

احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

احمدرضا رادان، جانشينِ فرمانده ی نيروی انتظامی جمهوری اسلامی، همراه با يکی ديگر از فرماندهانِ نظامی که نامِ وی ذکر نشده است، روز يکشنبه در مجلسِ شورا ی اسلامی حاضر شدند و درباره ی بازداشتگاهِ کهريزک به پرسش های نمايندگان پاسخ دادند. ازآقای رادان به عنوان يکی از متهمانِ بدرفتاری با بازداشت شدگانِ کهريزک نام برده می شود. در همين حال خانواده کيانوش آسا با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به مسئولان قوای قضائيه و مقننه، و کميته ويژه مجلس شورای اسلامی خواستار تحقيق و رسيدگی به چگونگی کشته شدن اين دانشجوی کارشناسی ارشد، و خواستار محاکمه روشن و شفاف و مجازات قاتل يا قاتلين با هر لباس و در هر مکان با حضور خانواده وی شده اند. در خبری ديگر سرانجام آن که روزنامه «تورنتو سان» با اشاره به قتل زهرا کاظمی، عکاس کانادايی ايرانی، در زندان اوين می نويسد: پسر زهرا کاظمی طی دادخواستی از يک دادگاه کانادايی خواستار رسيدگی به شکايت خود از دولت ايران، مسئول زندان اوين و دادستان پيشين تهران بعنوان عاملان قتل مادرش و دريافت ١٧ ميليون دلار غرامت شده است. اين روزنامه می افزايد: اين هفته دادگاهی در استان کبک، به اين شکايت رسيدگی خواهد کرد. هرچند وکيلان دولت ايران گفته اند بنا به قوانين حقوقی کانادا، و اعطای مصونيت به دولتها، انتظار دارند دادگاه اين پرونده را مختومه اعلام کند. اما يک عضو محلی حزب ليبرال در اين باره گفته است به زودی لايحه ای جهت آسان کردن طرح شکايت عليه دولتهای خارجی به تصويب پارلمان کانادا خواهد رسيد. يکی از وکيلان ايرانی کانادايی در اين باره گفت: دولتها نبايد در زمينه نقض حقوق بشر و شکنجه شهروندانشان از مصونيت جهانی برخوردار باشند. در همين حال تايمز آنلاين پايگاه اينترنتی تايمز لندن با گزارشی در باره بورسيه تحصيلی ندا آقاسلطان در دانشگاه آکسفورد می نويسد: پس از اعلام اختصاص بورسيه تحصيلی ندا آقاسلطان هزاران ليره استرلينگ کمک مالی به حساب آکسفورد واريز شده تا بورسيه ندا را پشتيبانی کرده باشند. اما از نظر سياسی اين اقدام با مخالفت دولت بريتانيا روبرو شده است. يکی از ديپلماتها به تايمز گفته است: اين بورسيه کوبيدن ميخ ديگری به تابوت رابطه ايران و بريتانيا خواهد بود. زيرا ايران، دولت بريتانيا را متهم به همکاری برای راه اندازی بورسيه تحصيلی ندا کرده است. همين منبع افزود: در شرايط کنونیِ رابطه تنش زای ايران بر سر مسائلی همچون موضوع هسته ای ايران؛ بورسيه ندا قطره اشکی در اقيانوس خواهد بود.

وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد
وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

ستاد هماهنگی جنبش دانشجويی: در روز ١٦ آذر در سراسر ايران زنجيره سبز دانشجويی تشکيل خواهد شد

ستاد هماهنگی جنبش دانشجويی با صدور بيانيه ای اعلام کرد که در روز ١٦ آذر در سراسر کشور به طور همزمان زنجيره سبز دانشجويی تشکيل خواهد شد. اين بيانيه تصريح می کند که بزودی برنامه سخنرانی در هر دانشگاه اعلام خواهد شد و در صورت عدم امکان دعوت سخنران دانشجويانِ هر دانشگاه اين مراسم را با ابتکار خود برگزار خواهند کرد. اين بيانيه از مردم خواسته است با شرکت در اين مراسم از فرزندان دانشجوی خود حمايت کنند. ١٦ آذر از سال ١٣٣٢ که دانشجويان در اعتراض به کودتای ٢٨ مرداد در دانشگاه تهران به تظاهرات پرداخته و در اثر دخالت نيروهای نظامی ٣ تن از آنان کشته شدند به عنوان روز دانشجو نامگذاری شده و به همين مناسبت هرسال مراسمی از سوی دانشجويان در دانشگاهها برپا می شود. وب سايت موج سبز آزادی در گزارشی اعلام کرد جمعی از دانشجويان دانشگاه تهران روز يکشنبه در اعتراض به ادامه بازداشت هم کلاسی های خود دست به اعتراض زده و خواستار آزادی هرچه سريعتر آن ها شدند. در اين تجمع اعتراضی که در دانشکده ادبيات دانشگاه تهران برگزار شد، دانشجويان خواستار آزادی دانشجويان در بند از جمله، احسان دولتشاه، دانشجوی فلسفه، البرز زاهدی دانشجوی حقوق، و مهرداد بزرگ، دانشجوی دانشکده فنی، آن دانشگاه شدند. در همين حال معاونِ استانداری تهران گفته است برگزاری تجمع در داخلِ دانشگاه ها در روزِ دانشجو مشکلی ندارد اما برای برگزاری مراسم در خارجِ دانشگاه ها مجوزی صادر نخواهد شد. اين مقامِ استانداری گفته است مسئولانِ کشور در حالِ بررسی تمهيداتی برای مقابله با رويدادهای احتمالی در اين روز هستند. در خبری ديگر روزنامه حيات نو در يکی از يادداشت های خود از اين که برخی مسوولان به جای تامين مطالبات و خواسته های دانشجويان، سرگرم ارايه تئوری های جديدِ فتنه شناسی هستند انتقاد کرده و نوشته است افاضات وزير علوم مبنی بر ظهور و حضور خط سبز خوارج در حالی مطرح می شود که وی از موج اعتراض در دانشگاه ها با خبر است. حيات نو می نويسد وزير علوم توان حضور در يک نشست آزاد با دانشجويان را ندارد.

وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد
وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

يکی از بازاريان تهران بنام جواد لاری سه ماه است در بند ٢٠٩ زندان اوين به سر می برد

وب سايت های خبری می گويند جواد لاری از بازاريان تهران که از سه ماه پيش در بند ٢٠٩ زندان اوين به سر می برد تاکنون هيچ ملاقاتی با خانواده خود نداشته است. بر اساس گزارش فعالين حقوق بشر و دموکراسی در ايران خانواده اين زندانی سياسی تاکنون فقط يک بار توانسته اند به مدت چند دقيقه با وی تلفنی گفت وگو کنند. گزارش می افزايد جواد لاری همراه با محسن دکمه چی و همسرش مريم النگی از بازاريان سرشناس تهران هستند که در جريان ناآرامی های پس از انتخابات اخير رياست جمهوری دستگير شدند. در خبری ديگر اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در ديدار با جمعی از دانشجويان و مسئولان دانشگاه آزاد تاکيد کرده است بحث و مناظره در رسانه ها خطری ندارد و به مردم حق انتخاب می دهد. ولی زمانی که فضای سياسی بسته شود اين مسائل به درگيری های خيابانی منجر می شود که هيچ کس از نتيجه نهايی آن خبر ندارد. هاشمی رفسنجانی که از بينانگذاران دانشگاه آزاد است در اين ديدار به مصوبه چند ماه پيش اين دانشگاه مبنی بر وقف دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت هيات موسس حق دخل و تصرف در اموال دانشگاه را دارد و نگرانی هايی که در مورد آينده وجود داشت ما را به اين نتيجه رساند که اين دانشگاه را وقف کنيم تا عوايد آن صرف امور تحقيقاتی شود. وی تصريح کرد که حتی در اين زمينه از آيت الله خامنه ای نيز نظر خواسته و نظر وی مثبت بوده است. محمود احمدی نژاد و جناح حامی وی يکی از منتقدان دانشگاه آزاد هستند و تلاش کرده اند تا مديريت آن را از دست دکتر جاسبی خارج کنند، اما موفق نشدند. در خبری ديگر خبرگزاری ايلنا روز يکشنبه اعلام کرد محمود احمدی نژاد، فاطمه بداغی را به عنوان معاون خود در امور حقوقی منصوب کرده است. بر اساس اين گزارش، اظهار نظر حقوقی نسبت به پيشنهادات مطروحه در جلسات دولت از جمله وظايف فاطمه بداغی اعلام شده است.

وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد
وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

فرمانده سپاه فجر استان فارس: اعتراض های مردم شيراز پس از تهران گسترده ترين بود

سردار غلامحسين غيب پرور فرمانده سپاه فجر استان فارس گفته است اعتراض های مردم شيراز پس از تهران گسترده ترين اعتراض ها به نتايج انتخابات رياست جمهوری بوده است. به گزارش پايگاه اطلاع رسانی «جنبش راه سبز» وی در جريان مانور نيروهای بسيج که با حضور سردار عزيز جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران برگزار شد، تاکيد کرد بسيجيان با قدرت در برابر اين اغتشاش ها ايستادگی کردند. فرمانده کل سپاه پاسداران نيز در اين مراسم گفت اگر بسيج نبود معلوم نبود جمهوری اسلامی امروز چه وضعيتی داشت. بسيج تشکلی بود که در اثناء جنگ با عراق و به منظور سازماندهی نيروهای داوطلب زير نظر سپاه پاسداران تأسيس شد اما در سالهای اخير به عنوان بازوی امنيتی و ناشناس سپاه پاسداران عليه اعتراض های مردمی عمل کرده است. در خبری ديگر روزنامه کيهان چاپ تهران در يکی از گزارش های خود به انتقاد از ورزشکارانی که معيارهای جمهوری اسلامی را در پوشش ظاهری خود رعايت نمی کنند پرداخته و می نويسد وضع ظاهری و موهای بلند برخی از فوتباليست های ايرانی هيچ تناسبی با كشور انقلابی و ارزشی جمهوری اسلامی ايران ندارد. کيهان می افزايد گذشته از ظاهر آنان مسائلی ديگر نيز از برخی فوتباليست ها گزارش می شود كه موجب ننگ و نفرت است. کيهان در پايان خواستار پاکسازی چنين ورزشکارانی از عرصه های ورزشی شده است.

وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد
وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

ديدار چهره های سرشناس سياسی با بهزاد نبوی

به گزارش پايگاه اينترنتی موج سبز آزادی شماری از چهره های سرشناس سياسی برای ديدار با بهزاد نبوی که در مرخصی ١٠ روزه به سر می برد به منزل وی رفته اند. بهزاد نبوی عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی که پس از انتخابات دستگير شده بود با قرار وثيقه ٨٠٠ ميليون تومانی اجازه يافته است ١٠ روز از زندان مرخص شود. اعضای نهضت آزادی، غلامحسين کرباسچی،عبدالله نوری و حبيب الله پيمان از جمله افرادی هستند که در اولين روز مرخصی بهزاد نبوی به ديدار وی رفته اند. همچنين ميرحسين موسوی همراه با همسرش زهرا رهنورد با حضور در منزل مصطفی تاج زاده با خانواده او ديدار کردند. تاج زاده از اعضای ارشد اصلاح طلبان است که بعد از انتخابات اخير رياست جمهوری دستگير و روانه زندان شد. فياض زاهد، استاد دانشگاه و روزنامه نگار، که ٨٠ روز را در زندان سپری کرده است نيز با سپردن وثيقه ١٠٠ ميليون تومانی آزاد شده است. در همين حال منابع خبری نزديک به اصلاح طلبان می گويند که دادگاه جمعی از فعالان سياسی از جمله عبدالله رمضان زاده، معاون دبير کل حزب مشارکت، هفته جاری برگزار خواهد شد. اما روزنامه اعتماد در گفت وگويی با محمد سلامتی، دبير کل سازمان مجاهدين انقلاب، از او در مورد وضعيت اصلاح طلبان در ساختار فعلی قدرت پرسيده است. محمد سلامتی با انتقاد از شرايط موجود به اعتماد گفته است جناح راست با کنترل و سوءاستفاده از صدا وسيما و رسانه های پرشمار ديگری که از بودجه بيت المال تغذيه می شوند و همين طور با سانسور مستقيم و غيرمستقيم کانال های رسانه ای اصلاح طلبان و جنبش سبز و نيز فيلترينگ سايت ها و ايجاد محدوديت برای روزنامه ها، سعی می کند جناح اصلاح طلب را منزوی کرده و کاری کند که صدای اين جناح به جايی نرسد. روزنامه اعتماد هم در يکی از گزارش های اقتصادی خود رابطه وزارت صنايع و معادن با خبرنگاران و روزنامه ها را مورد بررسی قرار داده و نوشته است از آنجا که وزارت صنايع و معادن و شرکت های زيرمجموعه آن از بزرگ ترين واحدهای توليدی کشور هستند. اين وزارتخانه توانسته برخی از نشريات را با ابزار آگهی تنبيه يا تشويق کند، به گونه ای که رسانه های منتقد کلاً از آگهی های اين شرکت ها محروم شده اند ولی رسانه های حامی با ابزار آگهی مورد تشويق قرار گرفته اند. و بالاخره آنکه زهرا رهنورد، همسر ميرحسين موسوی، از سوی نشريه «فارين پاليسی» به عنوان سومين متفکر و شخصيت تاثيرگزار جهان در سال ٢٠٠٩ برگزيده شده است. زهرا رهنورد که از سوی اين نشريه مغز متفکر جنبش سبز ايران معرفی شده پس از بن برنانکی، رئيس بانک مرکزی آمريکا، و باراک اوباما، رييس جمهوری ايالات متحده، سومين فرد در اين ليست ١٠٠ نفره است. زهرا رهنورد که در مبارزات انتخاباتی رياست جمهوری دهم همسرش را همراهی می کرد در دوره رياست جمهوری محمد خاتمی رييس دانشگاه دخترانه الزهرا در تهران بود. محمود احمدی نژاد در جريان مبارزات انتخاباتی و در مناظره های تلويزيونی تلاش کرد که اصالت مدرک تحصيلی وی را مورد ترديد قرار دهد. در اين فهرست علاوه بر زهرا رهنورد، عبدالکريم سروش نيز به دليل تلاش برای سازگار ساختن اسلام با دمکراسی رتبه ٤٥ را به خود اختصاص داده است.

وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد
وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

کمپينی به نام «من عاطفه ام»

گروهی از فعالان مدنی با راهاندازی كمپين «من عاطفه ام» به دنبال جلب توجه نهادهای بين المللی و حقوق بشری نسبت به صدور احكام عليه فعالان سياسی و به ويژه عاطفه نبوی برآمده اند. عاطفه نبوی، فعال دانشجويی، از سوی دادگاه انقلاب به ٤ سال حبس تعزيری محكوم شده است. اتهام وی اجتماع و تبانی عليه نظام جمهوری اسلامی از طريق شركت در راه پيمايی ٢٥ خرداد عنوان شده است. بنابر گزارش كميته گزارشگران حقوق بشر شركت كنندگان و موسسان كمپينِ من عاطفه ام ميگويند هدف آنها جلب توجه افكار عمومی در سراسر جهان نسبت به وضعيت عاطفه نبوی و حكم صادره عليه اوست. در خبری ديگر در ايران، نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و عضو شورای ملی صلح، در نامه ای سرگشاده خطاب به محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ميگويد زير فشار نهادهای امنيتی از شرکت بازرسی مهندسی ايران اخراج شده است. وی با شرحی کوتاه از زندگينامه خود و همسرش، تقی رحمانی، که از داشتن شغل محروم است، پرسيده است آيا فعاليت حقوق بشری و تلاش برای صلح، گناهی نابخشودنی است که حتی حق داشتن شغل و تامين زندگی را هم سلب ميکند؟ در خبری ديگر روزنامه ابتکار سرمقاله خود را به فيلم تازه مسعود کيميايی اختصاص داده که عنوان آن محاکمه در خيابان است. ابتکار می نويسد عنوانی که کيميايی بر فيلم آخر خود نهاده است روايتی است از حوادث ايران که البته پس از انتخابات شديدتر شده است. از محاکمات متهمان حوادث اخير- که با اشکالاتی فراوان از سوی حقوقدانان روبرو شد- تا قضاوت های سياسی، رسانه ای و شخصی در کشور. ابتکار می افزايد بی هيچ ادله عقلی و قانونی و حتی عرفی ديگران را محاکمه می کنيم، برايشان حکم صادر کرده و گاه در مقام مجری حکم را نيز اجرا می کنيم. در خبری ديگر گزاش ها ها حاکی از آن است که تعدادی از مادران کشته شدگان حوادث پس از انتخابات که همچون شنبه های گذشته در تجمعی اعتراض آميز در ميدان آب نمای پارک لاله تهران شرکت کرده بودند، با برخورد نيروهای امنيتی روبرو شدند. موج سبز آزادی، وب سايت نزديک به اصلاح طلبان، می گويد مادران عزادار، تجمع اعتراضی خود را در خيابان های اطراف پارک لاله ادامه داده اند، اما در نهايت اين تجمع که تعداد شرکت کنندگان در آن حدود ١٥٠ نفر عنوان شده است با پرتاب گاز اشک آور توسط ماموران پليس خاتمه يافته است.

وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد
وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

نگاهی مختصر به وضعيت اقتصادی ايران

با وجود آن که براساس بند دال « د» ماده يک قانون برنامه چهارم دست دولت برای پرداخت حداکثر معادل پنجاه درصد مانده موجودى حساب ذخيره ارزى براى سرمايه‌گذارى و تأمين بخشى از اعتبار مورد نياز طرح‌هاى مختلف توليدى و کارآفرينى در بخش غيردولتى که توجيه فنى و اقتصادى آن ها به تأييد وزارت خانه‌هاى تخصصى ذى ‌ربط رسيده باشد باز است، به نوشته روزنامه حيات نو، پس از گذشت نزديک به ۱۰ سال از ايجاد حساب ذخيره ارزى شواهد نشان مى دهد نه تنها موجودى اين حساب هم چنان محرمانه باقى مانده بلکه اهداف اوليه تشکيل اين حساب نيز تحقق نيافته است. گزارش‌هاى رسمى در شش ماه نخست سال جارى نشان مى دهد پرداخت تسهيلات به طرح‌هاى سرمايه‌گذارى بخش‌خصوصى در نيمه اول سال جارى متوقف شده است زيرا هيچ گونه تسهيلاتى براى طرح‌هاى سرمايه‌گذارى متقاضى دريافت وام ارزى از محل حساب ذخيره ارزى پرداخت نشده است. در همين حال حيدر بهمنی مدير عامل شرکت ملی حفاری ايران از واگذاری ۴۰ درصدی شرکت ملی حفاری بدون حاشيه به بخش خصوصی سخن می گويد که انتقاد از نحوه واگذاری و خصوصی سازی شرکت های دولتی در مجلس شورای اسلامی هم چنان ادامه دارد محمد حسين فرهنگی عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس به خبرگزاری فارس گفته است بخش خصوصی با واگذاری ها تقويت نشده است و هم چنان قدرت مديريت در اختيار دولت است. موسی الرضا ثروتی يکی ديگر از اعضای کميسيون برنامه و بودجه مجلس بر اين باور است دخالت رئيس جمهور در بعضی واگذاری ها به معنی حقيقی نبودن واگذاری ها ست . رضا رحمانی نايب رئيس کميسيون صنايع و معادن نيز واگذاری شرکت های دولتی به دولتی ها را بدترين نوع خصوصی سازی می داند. در شرايطی حجم ورود کالاهای غير رسمی معادل يک پنجم بودجه عمومی کشور است که به گفته برخی از آگاهان اقتصادی نرخ رشد اقتصادی ايران که همواره در سال های اخير بالای ۶ درصد بوده است در ۶ ماهه نخست سال جاری نصف شده است. با وجود آن شاهد رشد ۳ درصدی حجم معاملات سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در آبان ماه بوديم ارزش مبادلات سهام در بازار بورس از يک هزار و پانصد ميليارد تومان در ۳ ماهه نخست سال گذشته به ۷۶۵ ميليارد تومان در ۳ ماهه اول امسال کاهش يافته است. در روزهای اخير کم تر نشانه ای از تقاضای بی محابا و پر حجم در بازار سرمايه ايران مشاهده می شود. در خبری ديگر روزنامه حيات نو در يکی از گزارش های اقتصادی خود به تبعات طرح هدفمند کردن يارانه ها اشاره کرده و می نويسد در حالى که دولت مدعى است با اجراى طرح هدفمند کردن يارانه ها، به معيشت و رفاه عمومى کمک مى کند، يک محاسبه ساده، بی اساس بودن اين ادعا را نشان مى دهد. حيات نو می افزايد تورم ناشى از اجراى طرح که توسط دولت ١٥ درصد و توسط مجلس ٦٠ درصد اعلام شده، حتى در صورتى که ميانگينى ٣٠ درصدى براى آن در نظر گرفته شود، موجب ميشود هزينه هاى خانوار که در حال حاضر مطابق با آمار بانک مرکزى به طور متوسط حدود ٨٠٠ هزار تومان در ماه است، مبلغ ٢٤٠ هزار تومان افزايش يابد و در مقابل ماهيانه حدود ده هزار تومان به هر فرد يا ٤٠ هزار تومان به هر خانواده پرداخت شود و اين به معناى آن است که هزينه هاى هر خانوار به دليل اجراى طرح ٢٤٠ هزار تومان افزايش مىيابد، اما به بخشى از آنان تنها ٤٠ هزار تومان پرداخت ميشود و به بخشى نيز هيچ پولى پرداخت نمى شود.

وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد
وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

بيش از ١٤ دانش آموز در اثر آنفلوآنزای خوکی جان سپرده اند

حسن ضياءالدينی، مدير کل سلامت آموزش و پرورش، اعلام کرده است که بر اساس آخرين آمار ١٤ تا ١٥ دانش آموز در اثر ابتلا به آنفولانزای نوع آ جان خود را از دست داده اند. وی گفته است که برای واکسينه کردن همه دانش آموزان کشور و پيشگيری ٣٠ ميليارد تومان بودجه لازم داريم. خبرگزاری ايسنا به نقل از وی گزارش داده است که تاکنون تنها ٥ مدرسه در کل کشور و حدود ١٢ کلاس درس تعطيل شده اند. مدير کل سلامت آموزش و پرورش تاکيد کرد که برای مقابله با اين بيماری از جمله بهسازی سرويس های بهداشتی مدارس و تامين صابون مورد نياز دانش آموزان علاوه بر بودجه دولت حداقل به ٣٠ ميليارد تومان اعتبار نياز داريم. پيش از اين اعلام شده بود که مدارس برخی شهرهای ايران از جمله کاشان به دليل گسترش اين بيماری تعطيل شده اند. در خبری ديگر روزنامه ابتکار در گزارشی به موضوع سقط جنين در ايران پرداخته و می نويسد با آن که آماری دقيق در اين مورد وجود ندارد، مسوولان معتقدند ساليانه ١٠٠ هزار مورد سقط جنين در کشور صورت می گيرد. ابتکار می افزايد اغلب موارد سقط به صورت غيرقانونی و توسط پزشکانی صورت می گيرد که اجازه فعاليت قانونی در اين زمينه نداشته و فقط برای کسب درآمد، دست به اين کار می زنند. در خبری ديگر روزنامه الاهرام، چاپ مصر در گزارشی با عنوان «آنسوی آيينه» نام کتاب دوم داستان آليس در سرزمين عجايب اثر لوييس کارولمی نويسد: ايران و کشورهای عربی خاورميانه نقطه کانون توجه هفته عکس پاريس بودند که اين همه نشان دهنده توجه و اشتياق جهانيان به هنر خاورميانه و ايران است. الاهرام سپس می افزايد: همه چشمها در نمايشگاه جهانی عکس پاريس متوجه ١٦٥ سالگی عکاسی در ايران بود. اگر سال گذشته ژاپن محور توجه نمايشگاه جهانی عکس پاريس بود اما امسال ايران و خاورميانه مرکز توجه بوده اند.

وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد
وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

نامه سازمان ميراث فرهنگی به يونسکو

حسن محسنی، سخنگوی سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی ايران، از ارسال نامه ای به يونسکو برای کمک به حفظ هويت سربازان هخامنشی کشف شده در مصر خبر داده است. ميراث فرهنگی و نگهداری از اماکن باستانی در سالهای پس از انقلاب به يکی از دغدغه های اصلی برخی سازمان های مدافع اين آثار تبديل شده است. در دهه ٦٠ و در جريان جنگ با عراق برخی از اين آثار حتی صدمه هم ديد، در حالی که طبق قانون سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری وظيفه مراقبت از آنها را بر عهده دارد. سازمان های غير دولتی مدافع حفظ ميراث فرهنگی در سالهای پس از انقلاب همواره با جمهوری اسلامی در مورد کوتاهی در نگهداری آثار باستانی به عنوان بخشی از ميراث فرهنگی ايران در کشمکش بوده اند. آنان می گويند مجموعه هايی نظير تخت جمشيد و يا پاسارگارد بخشی از هويت ملی ايرانيان است و هر ملتی به آنها نياز دارد در حالی از نظر حکومت اين بناها يادگارشاهان است و آنچه بايد هويت ساز تلقی شود آموزه های دينی و بناهايی است که پس از آغاز دوران اسلامی در ايران ساخته شده است. اين دو ديدگاه در سالهای گذشته همواره در برابر هم قرار گرفته اند و برآيند اين کشمکش آنها سايه ای از سياست بر سر آثار ملی و باستانی در ايران کشيده است. همين چند سال پيش و در آغاز رياست جمهوری محمود احمدی نژاد بود که گفته شد در صورت آبگيری سدی که در شيراز و در نزديکی پاسارگارد آرامگاه کوروش کبير ساخته شده است اين بنا آسيب خواهد ديد و برخی حتی نسبت به زير آب رفتن آن هشدار دادند. در حالی که شيراز بخشی از تمدن ايران پيش از اسلام است، اصفهان شهری است که در سالهای شکوفايی ايران پس از اسلام و در دوران صفويان ساخته شده است. ميدان نقش جهان که پس از انقلاب به ميدان امام تغيير نام داده شد، يکی از چند ميدان تاريخی در جهان است. ميدان نقش جهان چند سالی است که در اضطراب عبور مترو آرامش چند صد ساله خود را ازدست داده است. اما در اين ميان و در شرايطی که دولت ايران کتابهای درسی تاريخ مدارس را بازنگری کرده و نام سلسله های سلطنتی را حذف کرده است، حسن محسنی سخنگوی سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری می گويد نگران حفظ هويت ٥٠ هزار سرباز هخامنشی است که مدتی پيش گور دسته جمعی آنان در مصر کشف شده است. وی تاکيد کرد با ارسال نامه ای به يونسکو در خواست کمک کرد تا از اين اثر صيانت شود و در صورت لزوم رييس جمهوری مصر می تواند با پذيرش يک هيات باستان شناسی ايرانی اين روند را تسريع بخشد. آنچه در اظهارات اين مقام ايرانی به چشم می خورد مربوط به لشگرکشی کمبوجيه يکی از پادشاهان هخامنشی به مصر در سال ٥٢٥ پيش از ميلاد است که باشکست مواجه شد و هزاران تن از از سربازان ايرانی جان خود را از دست دادند. دولت مصر چندی پيش اعلام کرده بود که بقايای اين سربازان را کشف کرده اما اکنون دکتر زاهی هواس رييس شورای عالی عتيقه جات مصر در وبلاگ شخصی خود نوشته است که کشف بقايای ارتش کمبوجيه در مصر بی اساس و دروغ است.

وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد
وقايع روز: احمد رضا رادان در ارتباط با پرونده کهريزک در مجلس شورای اسلامی حاضر شد

هاآرِتص: خطرات حمله اسراييل به ايران

روزنامه هاآرِتص چاپ اسراييل خطرات حمله اسراييل به ايران را با اين پرسش مطرح می کند: اگر خلبانان اسراييلی اسير ايرانيان شوند چگونه بايد آزادشان کرد؟ اين روزنامه به دشواری معامله بر سر آزادی گيلاد شاليط سرباز اسيرشده در نوار غزه اشاره کرده و به نقل از ژنرال هوايی ريچارد ميرز يکی از فرمانده هان پيشين ارتش آمريکا و پرفسور برنِت تالبوت، از آکادمی نيروی هوايی آمريکا می نويسد: اسراييلِ مجهز به بمب اتمی چرا آماده حمله به سامانه های هسته ای ايران است که نتيجه ای از آن حاصل نخواهد شد. هاآرتص سپس می نويسد: ارتش اسراييل همسان ارتش آمريکا نيست که مهاجمان را در خاک خودشان تحت پيگرد قرار دهد و اسراييل نبايد تحت فرمان همسايه ها باشد. هاآرتص سپس می افزايد: سازمان سيا هشدار داده است که جنگ اسراييل با ايران نه حمله ای شبيه به جنوب لبنان يا نوارغزه؛ بلکه جنگ يوم کيپور خواهد بود. در همين حال روزنامه ديلی تلگراف چاپ لندن می نويسد: آنچه نگرانی آژانس بين المللی انرژی اتمی را برانگيخته، ساخت سامانه های جديد نيست؛ بلکه خروج ايران از آژانس و فسخ تعهد خود از پيمان جهانی منع تکثير سلاحهای هسته ای است. اين روزنامه می افزايد: ساخت هرگونه سامانه هسته ای نيازمند سالها کار است و برنامه جديد ايران به پيشرفت فناوری هسته ای آن کشور شتاب نمی بخشد. در حقيقت، برنامه ساخت ده سامانه ايران تنها هشداری به روسيه و چين و حتا غرب است تا قطعنامه شورای حکام را لغو کنند. اين روزنامه سپس می افزايد: اينک باراک اوباما با دو گزينه روبروست: نخست آن که به اسراييل اجازه حمله نظامی به ايران دهد، يا با پذيرش اتهامِ معامله با کشورهای ياغی، همچنان بر مذاکره برای حل مشکلات پايفشاری کند. اما روزنامه کيهان در سرمقاله خود، که نماينده رهبر جمهوری اسلامی در اين روزنامه آن را نوشته است، به بررسی پرونده هسته ای جمهوری اسلامی پرداخته و می پرسد آيا وقت آن نرسيده است که ايران از معاهده منع و تکثير سلاح های کشتار جمعی خارج شود؟ کيهان خود به اين سوال پاسخ داده و نوشته است چاره کار جمهوری اسلامی برای به فرجام رساندن پرونده هسته ای اش، خروج از اين معاهده است. اقدامی که به نوشته کيهان اگر همين امروز صورت پذيرد باز هم دير است، چه رسد به فردا و فرداهای ديگر.

XS
SM
MD
LG