لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۵۳

وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران


**مهدی کروبی: محسنی اژه ای بجای پيگيریِ مساله تجاوز، عليه من در روزنامه ها مصاحبه ميکند**کيهان: فرض کنيم معامله کرده باشند**روزنامه جمهوری اسلامی: اطلاعات سری مربوط به موشكهای ايران لو رفته است**

تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران

روز دوشنبه پرستو فروهر دختر داريوش وپروانه فروهر گفت که ماموران امنيتی و انتظامی از برگزاری مراسم يازدهمين سالگرد قتل پدر و مادرش در خانه شان در تهران جلوگيری کردند و با ايجاد حصاری امنيتی در اطراف خانه به آنان اجازه آمد و رفت ندادند. پرستو فروهر روز يکشنبه اعلام کرده بود که يازدهمين سالگرد قتل پدر و مادر و خود را در خانه آنان در خيابان هدايت تهران برگزار می کند. مقامات امنيتی به وی هشدار داده بودند که اين مراسم را برگزار نکند. داريوش فروهر و همسرش پروانه در سال ١٣٧٧ در منزل مسکونی شان به قتل رسيدند. اين ماجرا سرآغاز گشايش پرونده ای موسوم به قتل های زنجيره ای شد. هنوز کسی نميداند که در عصر آن روز پاييزی داريوش فروهر و همسرش در خانه را به روی چه کسانی گشوده اند و يا اينکه قاتلين چگونه بدون جلب توجه همسايه ها وارد اين خانه شده اند. خبر کوتاه بود. داريوش فروهر وهمسرش پروانه اسکندری دبيرکل حزب ملت ايران ساعاتی پيش در خانه خود به قتل رسيده اند. خبر به سرعت با واکنش روبرو شد. رييس جمهور وقت خاتمی از وزير اطلاعات خواست تا در اين باره تحقيق کند. آنچه رييس جمهوری اصلاح طلب خواسته بود هنوز در مرحله مقدماتی بود که خبر رسيد محمد مختاری شاعر وعضو کانون نويسندگان ايران به خانه بازنگشته است. شهر در هراس بود ونگرانی در واژگان خبر به خانه ها منتقل می شد که پيکر محمد مختاری پيدا شد. اما پيش از او محمد جعفر پوينده نويسنده و مترجم ديگری هم به خانه نرسيده بود. ماجرايی که با قتل فروهرها آغاز شد وبا قتل نويسندگان ادامه پيدا کرد سرانجام با پيگيری افکارعمومی و روزنامه های اصلاح طلب منجر به پذيرش مسئوليت آن از سوی وزارت اطلاعات در ديماه همان سال شد تا اين پرونده به نام قتل های زنجيره ای در تاريخ ثبت شود. اگر در اين سو چهره شناخته شده فروهرها بود که جان خود را در يک عمليات سازماندهی شده از دست داده بودند در آن سو فرماندهی عمليات مرگ را معاون سابق وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی سعيد امامی معروف به اسلامی به عهده داشت. مقامات امنيتی اعلام کردند که او و همدستانش را بازداشت کرده اند تا محاکمه شوند اما پس از مدتی اعلام شد سعيد امامی در زندان با داروی نظافت خودکشی کرده است. اين مرگ هرگز از سوی افکارعمومی پذيرفته نشد اما اين مرگ به سکوتی دامن زد که ١١ سال است ادامه پيدا کرده. يازده سال از اين حادثه سپری شده در حالی که تنها چند تن با نام های مستعار و پشت درهای بسته محاکمه شده اند که کسی آنان را نمی شناسد اما ناصر زرافشان وکيل مدافع خانواده فروهر ٤ سال را در زندان سپری کرد و فرزندان فروهرها و ساير جان باختگان هنوز در جستجوی عدالت هستند.

وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران
وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران

مهدی کروبی: محسنی اژه ای بجای پيگيریِ مساله تجاوز، عليه من در روزنامه ها مصاحبه ميکند

شکنجه بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ايران برای اولين بار به صورت رسمی در نامه مهدی کروبی به هلشمی رفسنجانی فاش شد. اين نامه سرآغاز کشمکش ميان کروبی و قوه قضاييه جمهوری اسلامی شد که هنوز هم ادامه دارد. هنگامی که حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری در ايران با موجی از دستگيری همراه شد، شايد کسی باور نمی کرد که در زندانها به زندانيان تجاوز شود و يا اينکه تعدادی از آنان در اثر شکنجه جان خود را از دست دهند. اين نکته را برای اولين بار مهدی کروبی در نامه ای سرگشاده به هاشمی رفسنجانی افشا کرد. هرچند از آن روز تاکنون اقدامی برای مجازات عاملان اين جنايت ها صورت نگرفته اما حمله به کروبی ادامه دارد تا شايد راهی برای بازپسگيری ادعاهای او و يا پاک کردن آن از ذهن افکار عمومی فراهم شود. مهدی کروبی روز يکشنبه در مصاحبه ای بار ديگر تاکيد کرده برای اثبات حرف های خود سند دارد و بخشی از آنها را در ملاقات با هيات قوه قضاييه در اختيارشان قرار داده اما از پيگيری آن نااميد شده است. وی در اين مصاحبه به اظهارات اخير محسنی اژه ای دادستان کل کشور اشاره کرده و می گويد ايشان به جای آن که مساله تجاوز به زندانيان را پيگيری کنند عليه من در روزنامه ها مصاحبه ميکنند. در حالی که من سی دی حاوی اطلاعات دختر جوانی را که در زندان مورد تجاوز قرار گرفته بود به ايشان تحويل دادم اما اين درخواست را که خود وی را به آنها تحويل دهم، نپذيرفتم. کروبی تصريح می کند که صدا و سيما هم که اين اظهارات را پخش می کند به نماينده ما اجازه پاسخگويی نمی دهد. اين نامزد معترض به نتيجه انتخابات در عين حال به حبيب اله عسگراولادی تذکر داد که او به قدر کافی اطلاعات دارد که در صورت نياز آنها را در مورد عملکرد افراد در گذشته منتشر کند. وی به عسگر اولادی ياد آوری کرد که در دهه ٦٠ هنگامی که سرپرست سازمان اوقاف بود وبه مجلس شورای اسلامی هم راه يافته بود، حاضر نبود از سازمان اوقاف استعفا دهد و همه جا می گفت اوقاف مثل شرکت نفت است و درامد دارد.

وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران
وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران

بازداشت فعالان دانشجويی در آستانه ١٦ آذر شدت گرفته است

بازداشت فعالان دانشجويی در روزهای منتهی به روز دانشجو در ١٦ آذر از سوی مقامات امنيتی شتاب گرفته است. خبرنامه اميرکبير روز گذشته از بازداشت ٦ دانشجوی دانشگاه علامه طباطبايی خبر داد. بر اساس اين گزارش حميد قهوه چيان، عليرضا موسوی، احمد ميرطاهری، عليرضا زرگر، امير کاظم پور و ياسر معصومی در پايان هفته بازداشت شده اند. اين دانشجويان را مقامات امنيتی نه در دانشگاه بلکه در کافی شاپ دستگير کرده اند. پيش از اين نيز چند تن از اعضای تشکل دانشجويی ليبرال بازداشت شده بودند. فعالان دانشجويی اعلام کرده اند که امسال روز دانشجو را گسترده تر از سالهای گدشته برگزار خواهند کرد و به نظر ميرسد که اين بازداشت ها به منظور جلوگيری از اين موج صورت می گيرد. در همين حال جبهه مشارکت با صدور بيانيه ای اعتراض خود را به ادامه روند بازداشت و صدور احکام سنگين برای بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات اعلام کرده است. اين بيانيه با اشاره به سرکوب اعتراض آرام مردم به نتيجه انتخابات تصريح کرد که متاسفانه گره ای را که می شد با دست باز کرد اکنون با دندان هم نمی توان از هم گشود. اين بيانيه به مسئولان توصيه کرده است که صدای مردم را بشنوند و با عبور از اشتباهات راه اصلاح امور در اداره کشور را بگشايند. حزب مشارکت از احزاب اصلاح طلبی است که تعدادی از اعضای ارشد آن ازجمله محسن ميردامادی دبيرکل اين حزب پس از انتخابات بازداشت شده اند. در همين حال روزنامه واشنگتن پست در بررسی گفتگوی ويديويی دوم ميرحسين موسوی نوشته است: رهبر معترضان ايران گفته است: جبنش اصلاحی ايران باوجود، برخوردهای خشن و فشارهای تندروان حکومتی کوتاه نخواهد آمد. اين روزنامه با بررسی بخشهايی از تاکيد مجدد ميرحسين موسوی بر ادامه اعتراضات می افزايد: هرچند تندروان حکومتی از جمله فاطمه آليا نماينده مجلس شورای اسلامی خواستار برخورد مقامات امنيتی با ميرحسين موسوی و مهدی کروبی به دليل خدشه دار کردن چهره نظام شده اند؛ اما هرگونه اقدام قانونی عليه رهبران مخالفان، به افزايش ناآراميهای خيابانی منجر خواهد شد.

وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران
وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران

سناريويی از هافينگتون پست در مورد ايران هسته ای و اسراييل

روزنامه اينترنتی هافينگتون پست در گزارشی با عنوان «چرا اسراييل در برابر ايران ايمن تر از آنچه نشان می دهد، هست؟» می پرسد اگر نيروگاههای هسته ای ايران پوششی برای ساخت سلاح اتمی ست، آيا می توان مانع از آن شد؟ و اگر نيست، آيا اسراييل به آن حمله خواهد کرد؟ از پی آن طرح اين سناريو به ذهن می آيد که ايران توانايی ساخت سلاح اتمی را دارد؛ اما به چهار دليل آن را عليه اسراييل بکار نخواهد برد. نخست آن که احمدی نژاد معمار سياست خارجی ايران نيست. دوم آن که بازدارندگی های پيشرفته برای پيشگيری از ضربه اول در خاورميانه وجود دارد همچنان که در دوران جنگ سرد وجود داشت. سوم آن که ضربه اول اتمی در واقعيت مورد توجه و نظر ايران نيست. و چهارم آن که اسراييل پيش از اين سلاح اتمی را ساخته و مورد آزمايش قرار داده که اين خود موضوع ضربه اول اتمی ايران را منتفی می کند.

وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران
وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران

کيهان: فرض کنيم معامله کرده باشند

روزنامه کيهان در سرمقاله خود با عنوان «فرض کنيم معامله کرده باشند» به روابط ايران و روسيه پرداخته و با بيان اين که برخی معتقدند مسکو و واشنگتن بر سر پرونده هسته ای ايران معامله کرده اند، می نويسد: روسيه شش سال است که چنين معامله ای را آغاز کرده است. کيهان سپس با ابراز خوشبينی نسبت به نيات روسيه می افزايد: اما بسيار بعيد است كه روسيه با توجه به موقعيت جديد ايران که پس از مذاكرات وين به دست آمده، ريسك يك «خيانت بزرگ» را در مورد تحويل موشک اس ٣٠٠ و تکميل نيروگاه هسته ای بوشهر بپذيرد. به نوشته کيهان، روسيه چيزی بيش از امتياز تاكتيكی تاخير در همكاری با ايران، تقديم آمريكا نخواهد کرد.

وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران
وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران

روزنامه جمهوری اسلامی: اطلاعات سری مربوط به موشكهای ايران لو رفته است

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع نوشته است برخی اطلاعات سری مربوط به موشكهای ايران از جمله موشك «حوت» برروی اينترنت قرار گرفته است. جمهوری اسلامی نوشته است اطلاعات لو رفته شامل تكنولوژی و مشخصات محرمانه اين موشك، تصوير و مفاد برخی نامه نگاری های مقامات جمهوری اسلامی با كشور طرف قرارداد و متن بعضی دستورات داخلی و اقدامات انجام شده در مورد چگونگی خريداری موشك حوت است.

وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران
وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران

رزمايش ٥ روزه پدافند ضدهوايی، توانايی های ايران را نشان خواهد داد

روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی با عنوان «ايران برای حفاظت از سامانه های هسته ايش آماده می شود» نوشته است: مقامات نظامی ايران می گويند پدافند ضدهوايی از سامانه های هسته ای برای جلوگيری از حملات نظامی اسراييل آماده می شود. از اين رو، رزمايش ٥ روزه پدافند ضدهوايی، توانايی های ايران را نشان خواهد داد؛ زيرا ايالات متحده و اسراييل هنوز گزينه نظامی عليه ايران را از دستور کار خارج نکرده اند. با اين همه، مجتبی ذوالنور نماينده رهبری در سپاه پاسداران تهديد کرد: اگر دشمن بخواهد بخت بدخود راامتحان کند،‌ موشک های ايران در قلب تل آويو خواهد نشست. در همين حال روزنامه «وال استريت جورنال» از قول محمد البرداعی نوشت: پايفشاری ايران برمخالفت با پيش نويس پيمان با آژانس، اين کشور را به لبه تحميل تحريمهای تازه جهانی کشاند؛ هرچند اين تحريمها خود گونه ای نقض حقوق بشرند که به وخامت اوضاع منجر خواهد شد. با اين همه، توپ در زمين ايران است. البرداعی که تا پايان نوامبر مسئوليت خود را واگذار خواهد کرد، سخت اميدوار است تا پيش از اين تاريخ، ايران را تشويق به امضای پيمان کند تا سايه جنگ و تحريم از سر موضوع برداشته شود. پرزيدنت اوباما نيز گرچه گزينه تحريمها را پيش روی خود گذاشته؛ اما اميدوار است به توافقی مسالمت آميز برای ادامه فعاليتهای صلح آميز هسته ای ايران دست يابد.

وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران
وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران

رويدادهای انتخابات ٢٢ خرداد يکی از ١٠ رخداد قرن ٢١

آکادمی هنرهای ديجيتالی با ارايه ليستی از ١٠ رخداد اينترنتی در قرن ٢١، انتخابات رياست جمهوری ايران در ٢٢ خرداد و حوادث پس از آن را به عنوان يکی از اين ١٠ رخداد قرن نام برده است. انتخابات رياست جمهوری ايران در کشوری که يکی از جوان ترين ملت های جهان ناميده می شود و بيش از٢٠ ميليون دانش آموز و دانشجو دارد در صورتی که فضای رقابتی را تجربه می کرد بی ترديد می توانست حادثه باشد. از شيوه تبليغاتی که با استفاده از فضای مجازی صورت می گرفت تا مناظره های نامزدها در تلويزيون که برای اولين بار تجربه می شد. بدون آن که کسی در صد گمانه زنی در باره نتايج انتخابات باشد، تحت تاثير جوی قرار گرفته بودند که ايران را مثل توفان با خود می برد. هيجان انرژی نسل جوان برای استفاده از فضای مجازی با وجود آن که يکی از کم سرعت ترين اينترنت های جهان را دارد تولد جنبشی را رقم زد که اکنون کسی در باره هويت آن ترديد ندارد. اين همه اما زمانی تغيير شکل داد که نتيجه انتخابات را افکار عمومی نپذيرفتند و راهی خيابان شدند تا به گفته خود رأی از دست داد شان را پس بگيرند. تولد شعار «رأی من کو» با کمک اينترنت در سراسر جهان طنين انداز شد. هزارن دوربين ديجيتالی حتی دوربين های کوچک موبايل ها تصاويری را به جهان مخابره می کرد که کمتر رسانه ای پيش از آن به جهان مخابره کرده بود. همچنانکه خشونتی را که نيروهای امنيتی اعمال می کردند را هم کسی نمی توانست باور کند. نظير مرگ در برابر دوربين های کوچکی که از لحظه حرکت در مسير تا اصابت گلوله را تصويربرداری و در کمترين زمان ممکن به جهان مخابره می کرد. اکنون اکادمی بين المللی هنرهای ديجيتالی می گويد تصاويری که به عنوان انتخابات ايران بوسيله هزاران نفر در ايران ثبت شده و به فضای مجازی راه يافته را به عنوان يکی از ١٠ رخداد اينترنتی قرن، ثبت کرده است. در اين ليست که از آغاز قرن به صورت سالانه تنظيم و اعلام می شود انتخابات رياست جمهوری آمريکا در سال ٢٠٠٨ و طراحی يوتيوب، وب سايت کرگ ليست، فيس بوک و گوشی های تلفن آيفون هم به چشم می خورد.

وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران
وقايع روز: تماس پرستو از خانه فروهرها در تهران

به چالش گرفته شدن جمهوری اسلامی توسط آيات عظام

روزنامه نيويورک تايمز به چالش گرفته شدن دولت اسلامی توسط آيات عظام را مورد توجه قرار داده است. نيويورک تايمز در گزارش خود با عنوان « به کمک مذهب، عليه حکومت مذهبی» می نويسد: آيت الله منتظری که سالهاست منتقد حکومت اسلامی ست، بعنوان رهبر معنوی مخالفان دولت در تلاش برای پشتيبانی از جنبش مخالفان است و برخلاف آيت الله خامنه ای که با محدوديت درجه اقتدار مذهبی روبروست، آيت الله منتظری يک مرجع شيعه ست که پيش از اين، طراح نظريه ولايت فقيه نيز بوده است. آيت الله منتظری امروزه می گويد: حکومت فعلی نه اسلامی ست و نه جمهوری.

گزارش مازيار بهاری در مورد روزهای زندان خود

١١٨ روز ١٢ ساعت و ٥٤ دقيقه عنوان گزارش هفته نامه نيوزويک است که گزارش مفصلی از زندانی شدن مازيار بهاری، گزارشگر اين هفته نامه را منتشر کرده که در جريان اعتراضات خيابانی به نتيجه انتخابات در تهران بازداشت شده بود. مازيار بهاری در اين گزارش مفصل قدرت مطلقه بخش حفاظت و اطلاعات سپاه پاسداران بعنوان مغز امنيتی کشور را بررسی کرده، می افزايد: زمانی که توسط بخش حفاظت و اطلاعات سپاه پاسداران دستگير شدم، صدها هزار تن در خيابانهای تهران عليه نتيجه انتخابات دست به تظاهرات زده بودند. بعداً دريافتم اطلاعات سپاه گزارش خود را مستقيماً به خامنه ای می دهد و حالا تصميم گيرنده و مسئول حفظ امنيت داخلی کشور شده است.

چند خبر کوتاه

روزنامه حيات نو در گزارشی از افزايش ميزان طلاق در ايران خبر داده و نوشته است آمار طلاق در شش ماهه نخست سال جاری ١٦ درصد افزايش يافته است. به نوشته حيات نو اين در حالی است که فرهنگ گفت وگو در ميان اعضا خانواده به ١٥ دقيقه در روز کاهش يافته است .

--

روزنامه ابتکار از مناقشه وزارت بازرگانی و سازمان تامين اجتماعی نيروهای مسلح بر سر مالکيت نمايشگاه بين المللی تهران خبر داده و می نويسد اين مناقشه از روز يکشنبه وارد مرحله تازه ای شده است. به نوشته ابتکار، روز يکشنبه نيروهای سازمان تامين اجتماعی نيروهای مسلح مقابل درب جنوبی نمايشگاه بين المللی مستقر شده بودند و اجازه ورود به بازديدکنندگان از نمايشگاه تله کام را نمی دادند.

--

روزنامه «وال استريت جورنال» در گزارشی پيرامون «گفتگوهای رهبران ايران و کويت» می نويسد: ايران مذاکرات با کويت بر سر صدور گاز طبيعی ايران به امارات را آغاز کرده و مسعود ميرکاظمی، وزير نفت ايران با همتای کويتی خود در تهران ديدار و در اين باره مذاکره کرده است. اين مذاکرات شامل حوزه گازی پارس جنوبی ست که ايران و قطر مشترکاً از آن بهره برداری می کنند.

--

روزنامه گاردين چاپ لندن معرفی کتاب «پارسيان» اثر هما کاتوزيان را محور گزارش خود درباره ايران کرده می نويسد: ايران با سه هزار سال تاريخ؛ کتاب شاهنامه، و هجوم پياپی بيگانگان و اينک نيز سلطه مذهب، هنوز و همچنان شاداب و زنده است.

XS
SM
MD
LG