لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

وقايع روز: محمود احمدی نژاد می گويد بايد چاره ای برای گرانی انديشيد


**هشدار نشست مجمع روحانيون مبارز به رياست محمد خاتمی در ارتباط با سالگرد ١٣ آبان**خانواده های اصلاح طلبان درباره پاداشِ سی سال خدمت**گسترش اعتراضات دانشجويی به دانشگاه های مشهد و اهواز**عبداله نوری**

محمود احمدی نژاد: بايد چاره ای برای گرانی انديشيد

محمود احمدی نژاد رييس جمهوری اسلامی در مصاحبه ای اعتراف کرده است گرانی در ايران وجود دارد و بايد چاره ای برای آن انديشيده شود. وی در گفتگويی با فهمی هويدی روزنامه نگار سرشناس عرب همچنين گفته است در طرح جديد اقتصادی از طبقات کم درآمد حمايت خواهد شد. او اقتصاد ايران را در حال رشد خوانده و گفته در حالی که صنعت خودرو سازی در جهان با بحران روبروست ما در داخل با افزايش تقاضا روبرو هستيم و اين صنعت در حال شکوفايی است. اين در حالی است که چندی پيش منابع رسمی اقتصادی شرکت ايران خودرو بزرگترين شرکت خودرو سازی ايران را ورشکسته خوانده بودند که توان بازپرداخت بدهی های خود به سيستم بانکی را هم ندارد. واژه های اقتصادی همواره با تحليل های متفاوت از سوی دولتمردان مواجه می شوند تا افکار عمومی را از رسيدن به نتيجه بازدارند. گرانی پديده ای است که می تواند دلايل متعددی داشته باشد اما اثری مستقيم بر زندگی شهروندان بويژه طبقاتی دارد که توان اقتصادی ندارند. و به قول آنان که در جمهوری اسلا می واژه می سازند در گروههای کم درآمد تا زيرخط فقر و آسيب پذير طبقه بندی می شوند. دولت احمدی نژاد که با شعار حمايت از اقشار کم درآمد دولت را تحويل گرفت اکنون در آغاز دوره دوم و پس از ٥ سال انتقادهای گسترده می پذيرد که گرانی وجود دارد اما می گويد دليل آن افزايش تقاضای مردم است. دولت وی که لايحه هدفمند کردن يارانه ها را به مجلس فرستاده است،مصمم است تا ظرف ٥ سال آينده قيمت کالا های اساسی ازجمله آب، برق، نان و بنزين را آزاد کند و در قبال آن به طبقات کم در آمد يارانه نقدی بپردازد. اين لايحه که هنوز در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است با انتقاد گسترده مواجه شده است. در آخرين اظهار نظرها علی لاريجانی رييس مجلس گفته است که دولت قصد داشت آزاد سازی قيمت ها را ظرف ٢ سال انجام دهد که ما در مجلس اين مدت را به ٥ سال افزايش داديم تا فرصت کارشناسی بيشتری وجود داشته باشد. در همين حال حسن سبحانی نماينده سابق مجلس در نامه ای به رييس قوه قضاييه جمهوری اسلامی تصريح کرده که اجرای لايحه هدفمند کردن يارانه ها با تبعات اجتماعی و حتی افزايش جرم همراه خواهد بود چرا که بر قدرت خريد مردم تأثير جدی بر جای خواهد گذاشت. وی گفته است من روزهايی را می بينم که انسان هايی شريف در اثر تورم، رکود، بيکاری و از هم پاشيدگی خانواده ها در حال محاکمه در دادگاه هستند. به همين دليل من از شما درخواست کمک می کنم. در همين حال روزنامه اعتماد در نوشته ای با عنوان «سياست، اقتصاد ايران را دچار رکود کرد» نوشته است که مشاور محمود احمدی نژاد، در بخش نفت و انرژی از حاکم شدن رُکود بزرگ بر بخش های مختلف اقتصادی کشور به دليل سايه انداختنِ مسائل سياسی بر اقتصاد کشور خبر داده است. اعتماد در ادامه از قول کاظم وزيری هامانه می نويسد: سالانه حدود ٢٠٠ ميليارد دلار گردش مالی در صنعت نفت وجود دارد که عدد بزرگی به شمار می رود و پتانسيل عظيمی ايجاد کرده که می توانست در جهت توسعه کشور به کار رود. وی افزود البته اگر مسائل سياسی اعمال نمی شد اين گردش مالی می توانست بسياری از کارها را انجام دهد. در خبری ديگر روزنامه سرمايه از کسب مقام نود و چهارم ايران در شاخص رونق اقتصادی ميانِ ١٠٤ کشور جهان خبر داده و نوشته است: مؤسسه مطالعاتی لِگاتوم با معرفی شاخص جديدی به نام شاخص رونق رتبه ايران در ميان ١٠٤ کشور در اين شاخص را ٩٤، اعلام کرد. اين شاخص دربرگيرنده مفهوم کلی رونق به معنای برخورداری از ثروت مادی و کيفيتِ زندگی است.

وقايع روز: محمود احمدی نژاد می گويد بايد چاره ای برای گرانی انديشيد
وقايع روز: محمود احمدی نژاد می گويد بايد چاره ای برای گرانی انديشيد


هشدار نشست مجمع روحانيون مبارز به رياست محمد خاتمی در ارتباط با سالگرد ١٣ آبان

مجمع روحانيون مبارز در آستانه ی سيزدهم آبان ماه سالگردِ تصرف سفارت آمريکا در تهران از مردم خواست تا در برابر خشونت گَران خويشتنداری نشان دهند. اين تشکل اصلاح طلب در نشست اخير خود، که به رياست محمد خاتمی، رييس جمهوری پيشين ايران برگزار شد با اشاره به در پيش بودن سالگرد ١٣ آبان تأکيد کرده است که ضمن دفاع از حقوق مردم هرگونه خشونت را محکوم می کند. شماری از مقامهای نظامی و امنيتی در هفته های اخير، نسبت به تظاهرات مخالفانِ دولت در روز ١٣ آبان هشدار داده اند. در همين حال وزارت ارشادِ دولت محمود احمدی نژاد با ارسال بخشنامه ای ، برای روزنامه ها و خبرگزاری ها آنها را از درج هرگونه اخباری در ارتباط با حضور مخالفانِ دولت در راهپيمايی ١٣ آبان منع کرده است. به گزارش موج سبزِ آزادی عليرضا ملکيان، معاون مطبوعاتی وزير ارشاد در اين نامه که محرمانه خوانده شد هدف مخالفان دولت را برهم زدنِ آرامش جامعه در روز ١٣ آبان عنوان کرده است. شماری از معترضان به نتيجه ی انتخابات رياست جمهوری ايران اعلام کرده اند که در مراسم روز ١٣ آبان دست به تظاهرات خواهند زد.

وقايع روز: محمود احمدی نژاد می گويد بايد چاره ای برای گرانی انديشيد
وقايع روز: محمود احمدی نژاد می گويد بايد چاره ای برای گرانی انديشيدخانواده های فعالان سياسی اصلاح طلب: آيا پاداشِ سی سال خدمتِ صادقانه، بند و حصر و محروم شدن از حقوق شرعی و انسانی است؟

به گزارش پايگاه نوروز، وابسته به جبهه ی مشارکت محمد رضا مُقيسه، عضو کميته منتخب مير حسين موسوی و مهدی کروبی برای پيگيری امور بازداشت شدگان و آسيب ديدگانِ پس از انتخابات رياست جمهوری همچنان از ٢٢ مهرماه تاکنون در زندان اوين در بلاتکليفی به سر می برد و هنوز اجازه ی ملاقات با خانواده را نداشته است. از کميته ی پيگيری بازداشت شدگانِ حوادث پس از انتخابات دو عضو ديگر مرتضی الويری و ابراهيم امينی نيز در بازداشت بسر می برند. خانواده های فعالان سياسی اصلاح طلب که پس از انتخابات رياست جمهوری ايران بازداشت شده اند با انتشار نامه ای ، خطاب به علما و مراجع نسبت به وضعيت بازداشت شدگان ابراز نگرانی کردند. در بخشی از اين نامه آمده: «ما خانواده های زندانيان سياسی انگشت تحير بر دهان مانده ايم که آيا پاداشِ سی سال خدمتِ صادقانه به انقلاب و کشور تنها به جرم گرم کردن تنورِ انتخاباتی که قرار بود عادلانه و آزاد باشد بند و حصر است و محروم شدن از حقوق شرعی و انسانی؟؟» اين خانواده ها در اين بيانيه، همچنين اعلام کرده اند که جهت رهايی عزيزانِ دربندشان روز چهارشنبه، ششم آبان ماه تجمع مسالمت آميزی را برگزار خواهند کرد. در همين حال محمد رضا مُقيسه، عضو کميته منتخب مير حسين موسوی و مهدی کروبی برای پيگيری امور بازداشت شدگان و آسيب ديدگانِ پس از انتخابات رياست جمهوری همچنان در زندان در بلاتکليفی به سر می برد. سازمان دانش آموختگان ايران نيز می گويد احمد زيدآبادی، دبيرکل اين سازمان تحت انواع فشارهاست تا از او اعتراف اجباری گرفته شود. اين سازمان در بيانيه ای نسبت به شرايط حبس او و شمار زيادی از زندانيان سياسی و بيخبری خانواده ها از آنها هشدار داده است. مهديه محمدی، همسر احمد زيدآبادی، روزنامه نگار در ايران طی گفت و گويی تلفنی با صدای آمريکا روند رسيدگی به پرونده ی او را همچنان غيرقانونی می داند. در خبری ديگر عبدالله نوری، وزير کشورِ دولتِ محمد خاتمی می پرسد آيا واقعاً اقتدار جمهوری اسلامی به اين حد رسيده که از رنگ سبز بترسد؟ در خبری ديگر خانواده های زندانيان سياسی صبح روز چهارشنبه در مقابل دادستانی تهران تجمع خواهند کرد. در بيانيه ی خانواده زندانيان سياسی آمده که اين تجمع با هدف رساندن پيام به گوش مسؤلان برگزار می شود و درصورتی که به خواسته های آنان توجه نشود تحصن اعتصابِ غذای دسته جمعی و شکايت به نهادها و مراجع قانونی و بين المللی از ديگر اقدامات اين خانواده ها خواهد بود.

وقايع روز: محمود احمدی نژاد می گويد بايد چاره ای برای گرانی انديشيد
وقايع روز: محمود احمدی نژاد می گويد بايد چاره ای برای گرانی انديشيدگسترش اعتراضات دانشجويی به دانشگاه های مشهد و اهواز

دامنه تجمعات و اعتراضات دانشجويی به دانشگاه های مشهد و اهواز نيز گسترش يافته است . در حاليکه روز سه شنبه دانشگاه آزاد تهران، واحد جنوب شاهد تجمع ٢٠٠٠ نفر از دانشجويان اين دانشگاه بود، دو دانشگاهِ پيام نورمشهد و شهيد چمرانِ اهواز نيز طی دو روز گذشته به علت حضور يکی از نمايندگان اصولگرای مجلس فضای ملتهبی را پشت سر گذاشت دانشجويان دانشگاه آزاد امروز پنجمين ، تجمع اعتراضی و مسالمت آميز خود را برگزار کردند. بنابر برخی گزارشها بالغ بر ٢٠٠٠ نفر از دانشجويان دانشگاه آزادِ واحد جنوب در اعتراض به سياست های دولت، و وقايع پس از انتخابات دست به تجمع و راهپيمايی زدند. پنجمين تجمع دانشجويان دانشگاه آزاد در حالی برگزار شد که همزمان دانشگاه شهيد چمرانِ اهواز و دانشگاه پيام نور مشهد ،نيز توأم با تنش و درگيری موافقان و مخالفانِ دولت بود.

وقايع روز: محمود احمدی نژاد می گويد بايد چاره ای برای گرانی انديشيد
وقايع روز: محمود احمدی نژاد می گويد بايد چاره ای برای گرانی انديشيدعبداله نوری: پيامد سرکوب مردم برای حکومت نتيجه ای جز جابجايی حکومت نخواهد داشت


عبداله نوری وزير کشور در زمان محمد خاتمی می پرسد آيا واقعاً اقتدار جمهوری اسلامی به اين حد رسيده که از رنگ سبز بترسد؟ عبدالله نوری که در روزهای پس از انتخابات کمتر درافکار عمومی ظاهر شده اخيراً در جلسه ای با روزنامه نگاران در خانه اش تصريح کرده که حکومت مدعی است آقای کروبی در ايران حدود ٣٠٠ هزار رأی دارد و حتی اين رأی ريزش هم داشته، پس آايا بهتر نيست با هماهنگی حکومت اين تعداد اندک در نقطه ای تجمع کنند و چرا اصولاً چنين تجمعی بايد ممنوع باشد؟ عبداله نوری با تأکيد بر اين نکته که پيامد سرکوب مردم برای حکومت نتيجه ای جز جابجايی حکومت نخواهد داشت، گفته است اگر ريزش هواداران حکومت ادامه يابد، روزی فرا خواهد رسيد که جبران گذشته امکان پذير نخواهد بود. در ميان روحانيون اصلاح طلب عبداله نوری چهره ای شناخته شده و حتی جسور است. در کارنامه سياسی وی نمايندگی آيت الله خمينی در جهاد سازندگی و سپاه پاسداران به چشم می خورد. او اولين وزير کشور خاتمی بود که با استيضاح برکنارشد. نوری پس از آن روزنامه اصلاح طلب خرداد را منتشر کرد که با حکم دادستانی توقيف و نوری هم راهی زندان شد اما فرجام نخواست و درخواست عفو نکرد. او در روزهای پس از انتخابات کوشيد تا روحانيون قم را وادار به واکنش کند. اما روز سه شنبه در ديدار با جمعی از روزنامه نگاران با صراحت گفت که سرکوب مردم نتيجه ای جز جابجايی حکومت در پی نخواهد داشت.نوری معتقداست حکمران خوب کسی است که هر روز از تعداد مخالفانش کاسته شود نه اين که با اعمال خشونت بر اين تعداد اضافه شود. عبدالله نوری می گويد که روزگاری مخالفان حکومت سلطنت طلبها و گروه های سياسی بودند اما امروز نزديک ترين نيروها به حکومت هم در زمره مخالفان هستند. به گفته نوری کار جمهوری اسلامی به جايی رسيده که از رنگ می ترسد و به مجلس دعا حمله می کند. آقای نوری در اين جلسه گفت: حکومت ميگويد که اقايان کروبی و موسوی هواداران اندکی دارند. من می پرسم اگر اين سخن راست است چرا اجازه نمی دهيد اين گروه اندک تجمع برگزار کنند. وی ميگويد هتاکی در اين حکومت به نقطه غيرقابل باوری رسيده است نوری تاکيد کرده است که رفتار حکومت نبايد مثل چوپان دروغگو باشد که حرف های راستش را هم کسی باور نکند. در همين حال جمعی از خانواده های زندانيان در نامه سر گشاده ای به روحانيان بلند پايه در قم تصريح کرده اند که سکوت بيش از اين جايز نيست. آنان همچنين بر حق تجمع، تحصن و اعتصاب غذای خود برای پيگيری حقوق اعضای بازداشتی خانواده های شان تأکيد کرده اند.
انتقادِ مديرِ برنامه ی آنفلوآنزای خوکی در ايران از صدا و سيما


روزنامه وطنِ روز در روز چهارشنبه به انتقادِ مديرِ برنامه ی آنفلوآنزای خوکی در ايران از صدا و سيما پرداخته و از قول محمد سروش نوشته است: صدا و سيمای جمهوری اسلامی تيزرهای هشداردهنده، درباره آنقلوآنزای خوکی در ايران را پخش نمی کند. محمد سروش، مدير برنامه آنفلوآنزا و مراقبتهای مرزی وزارت بهداشت آخرين تعداد مبتلايان به بيماری آنفلوآنزای آ ، در کشور را ٤٢٢ نفر اعلام کرد و گفت: با مرگ ٢ نفر ديگر طی هفته گذشتهتعداد فوت شدگانِ اين بيماری در کشور به ٦ نفر رسيد.

XS
SM
MD
LG