لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۳

وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر


وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر
وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر

**ميرحسين موسوی: آنچه در قالب زنجيره انسانی شکل گرفت نمادی از وحدت ملی بود**عسگراولادی: هاشمی رفسنجانی دولت احمدی نژاد را مشروع می داند**برخورد به موسوی خوئينی ها** احتمال بررسی برخورد قضايی با موسوی، کروبی و خاتمی **

ميرحسين موسوی: آنچه در قالب زنجيره انسانی شکل گرفت نمادی از وحدت ملی بود

روز دوشنبه گفت و گويی از سوی مير حسين موسوی نامزد معترض به نتايج انتخابات ايران در فضای اينترنتی و از طريق يوتيوب پخش شد. موسوی در اين گفتگو به دو پرسش پاسخ گفته است.اول طرح وحدت ملی که اکنون در سطح سياستمدارانی نظير هاشمی رفسنجانی و مهدوی کنی مطرح می شود ودوم فعاليت راه سبز اميد. مهندس موسوی در مورد طرح وحدت ملی می گويد «آنچه در طول انتخابات از ميدان راه آهن تا تجريش و با حضور همه طبقات در قالب يک زنجيره انسانی شکل گرفت نمادی از وحدت ملی بود.» اين سرمايه بايد حفظ شود. وی تصريح کرد که هيچ مذاکره ای با وی در مورد پيشنهاد هاشمی رفسنجانی و ديگران انجام نشده و اگر چنين شود او به مردم گزارش خواهد داد. مهندس موسوی در پاسخ پرسش دوم گفت جنبش سبز به اميد و مبارزه زنده است و دست از مبارزه نخواهدکشيد.وی از فضای مجازی در غياب رسانه های ديگر به عنوان يک وسيله قابل اعتماد ياد کرد که بايد بيش از اين جايگاه آن درک شود. موسوی بازتاب اجتماعی اين حرکت در تاريخ معاصر را کم نظير خواند و پايمردی مردم را ستود. آقای موسوی در پايان اين گفتگو بارديگر به پرسش اول بازگشت و گفت «من تأکيد می کنم تاهنگامی که پذيرفته نشود در کشور بحران وجود دارد، تا هنگامی که مردم اغتشاش گر خوانده می شوند، تا زمانی که مردم و رأی مردم به حساب نيايد وحدت ملی تحقق نخواه يافت. بايد به قانون اساسی بازگرديم و به رأی مردم احترام قائل شويم. اين گفت و گو اولين مصاحبه اينترنتی موسوی محسوب می شود. در همين حال محمد خاتمی، رييس جمهوری سابق ايران، در پيامی از مردم به مناسبت ارسال تبريک تولدش تشکر کرده است. وی در اين پيام از فرصت استفاده کرده و مخاطبان خود را به پايداری در برابر مشکلات فراخوانده است. سيد محمد خاتمی که سالروز تولدش مناسبتی برای اصلاح طلبان بود تا گرد هم آيند، در اين پيام تشکر تصريح کرده است «بايد استوار بود و به آينده ای روشنتر از امروز چشم دوخت و از مشکلات نهراسيد. اما انچه مهم است بيداری، هوشياری و اميدواری و پايداری خود مردم است که گره گشاست و قهرمانِ راستين کسی است که مردم را قهرمان بداند.» آقای خاتمی در انتخابات دهم رياست جمهوری به نفع ميرحسين موسوی از نامزدی کناره گيری کرد.

وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر
وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر

حبيب اله عسگراولادی: هاشمی رفسنجانی دولت احمدی نژاد را مشروع می داند

حبيب اله عسگراولادی عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و دبيرکل تشکل محافظه کار پيروان خط امام و رهبری دراولين نشست مطبوعاتی خود پس از انتخابات ضمن ستايش از شخصيت هاشمی رفسنجانی به عنوان يک سردار جمهوری اسلامی گفته است که حتی آيت اله خامنه ای در وصيت نامه خود نوشته که به ايشان بدهکار است. وی در عين حال تاکيد کرده است که هاشمی رفسنجانی دولت احمدی نژاد را مشروع می داند. عسگراولادی اضافه کرده است که طرح موسوم به وحدت برای تأييد به رهبر جمهوری اسلامی ارسال شده است. دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبری ضمن انتقاد از برخی مواضع مهندس مير حسين موسوی و مهدی کروبی تأکيد کرده است که نه اين افراد و نه آقای خاتمی از نظر ما فتنه گر نيستند. به اعتقاد عسگراولادی اصلاح طلبان حذف شدنی نيستند مگر آن که خودشان بخواهند که در مسير حذف پيش بروند. درگيری جناح های سياسی پس از انتخابات ايران هنگامی اوج گرفت که جناح حامی دولت در تحليل های خود هاشمی رفسنجانی را حامی رقبای محمود احمدی نژاد معرفی کرد. اقدامی که رييس جمهوری در مناظره های تلويزيونی آن را کليد زده بود.هرچند هاشمی رفسنجانی جز انتشار يک نامه و در خواست دلجويی از مردم در تربيون نماز جمعه کاری نکرده بود اما منتقدان در اردوی دولت ظاهراً انتظاری بيش از اين داشتند. به همين دليل جمعی در صدد بر آمدند تا طرحی تهيه کنند که از دامنه اختلافات بکاهد. روز يکشنبه حبيب اله عسگراولادی که از او به عنوان يکی از طراحان نام برده می شود در يک نشست مطبوعاتی رسماً اعلام کرد اين طرح برای اجرا به رهبر جمهوری اسلامی ارسال شده تا پس از تأييد نهايی عملياتی شود. عسگراولادی در عين حال کوشيد تا از هاشمی رفسنجانی دلجويی کند و اورا سرداری برای نظام قلمدادکند. همچنانکه خاتمی ،موسوی و کروبی را هم جزو فتنه گران محسوب نکرد ولی از اطرافيان آنان گلايه کرد که در مسيری بر خلاف مصالح نظام گام بر می دارند. وی تأکيد کرد که معتقد نيست که اصلاح طلبان حذف شدنی باشند مگر آن که خود بخواهند در اين مسير گام بردارند.

وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر
وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر

عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی موسوی خويينی ها را به سازماندهی کودتای مخملی عليه جمهوری اسلامی متهم کرد

در حالی که عسگر اولادی از طرح وحدت سخن می گفت حميد رضا ترقی عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی، موسوی خويينی ها روحانی بانفود جناح اصلاح طلب و عضو ارشد مجمع روحانيون مبارز را به سازماندهی کودتای مخملی عليه جمهوری اسلامی متهم کرد. وی گفت که کارنامه موسوی خويينی ها در ٣٠ سال گذشته نشان می دهد که او در اغلب حوادث حتی ترور مرتضی مطهری به دست گروه فرقان در سال ٥٨ دست داشته و اکنون نيز هدايت خاتمی، موسوی و کروبی را در اختيار دارد. از سوی ديگر اظهارات علی مطهری نماينده اصولگرای مجلس در مورد احمدی نژاد نيز با واکنش مشاور مطبوعاتی رييس جمهوری روبرو شده است.علی مطهری گفته بود که آغازگر فتنه، احمدی نژاد بود که در مناظره های تلويزيونی به کسانی که نمی توانستند از خود دفاع کنند، اتهام وارد کرد. او رييس جمهوری را به عذرخواهی از ملت فراخوانده بود.اکنون علی اکبر جوانفکر به عنوان مشاور رسانه ای رييس جمهوری در يک مصاحبه اختصاصی به ايلنا گفته است که اين نماينده مجلس حرف های توهين آميز و وقيحانه به احمدی نژاد نسبت داده و بايد مجلس در اين مورد واکنش نشان دهد. زيرا اين افراد زمينه همکاری مجلس و دولت را تخريب می کنند.

وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر
وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر

احتمال بررسی برخورد قضايی با موسوی، کروبی و خاتمی

روزنامه ابتکار در شماره روز يکشنبه خود با اشاره به انتشار خبر احتمال بررسی برخورد قضايی با ميرحسين موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی بعنوان سران اغتشاشات پس از انتخابات توسط کميته امنيت ملی مجلس می نويسد کميته حقيقت ياب مجلس شورای اسلامی که به دستور علی لاريجانی برای بررسی حمله به کوی دانشگاه و مجتمع سبحان تشکيل شد و کميته ويژه مجلس که بررسی بازداشت های بعد از انتخابات و برخورد غير قانونی با بازداشت شدگان را بر عهده دارد هنوز گزارش شفاف و قانع کننده ای منتشر نکرده اند. در ادامه اين مطلب آمده: «يادآوری اين نکته بديهی ضروری است که کميته های دوگانه مجلس تنها موظف به تحقيق و تهيه گزارش و ارائه آن به نهادهای مربوطه از جمله دستگاه قضايی هستند ولا غير. با اين وصف شايسته تر آن است که مجلس محترم همان وظايف محول شده به کميته های دوگانه برای بررسی حوادث بعد از انتخابات را در اولويت قرار دهد و افکار عمومی را قانع کند و نحوه برخورد قضايی با افراد را به دستگاه قضايی بسپارد.»

وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر
وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر

واکنش مهدی کروبی به اظهارات آيت الله همدانی

مهدی کروبی، يکی از نامزد های معترض به نتايج انتخابات رياست جمهوری در ايران، در واکنش به اظهارات ايت الله نوری همدانی در نامه ای سرگشاده به وی توصيه کرده است بهتر بود بدون اطلاع اظهار نظر نمی کرد. کروبی در نامه خود تصريح کرده است که مردم همواره از مراجع انتظار دارند که پيگير حقوق از دست رفته شان در برابر قدرت باشند و شما اکنون اين سنت ديرينه را ناديده گرفته ايد. آقای نوری همدانی چندی پيش گفته بود کسانی که تهمت تقلب و تجاوز به زندانيان در بازداشتگاه کهريزک را به نظام زده اند بايد توبه کنند زيرا با آبروی نظام بازی کرده اند. آقای کروبی با نقد اين ديدگاه به آقای نوری همدانی گفته است «اگر به مردم عادی دسترسی نداشتيد می توانستيد از ما بخواهيد تا مستندات خود را در اختيار شما بگذاريم تا مردم نگويند که علمای بزرگ نسبت به سرنوشت مردم بی تفاوت شده اند.»

وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر
وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر

گردهمايی خانواده های جان باختگان حوادث اخير ايران در پارک لاله تهران

گردهمايی خانواده های جان باختگان حوادث اخير ايران و جمعی از هنرمندان در پارک لاله تهران عصر روز شنبه با دخالت نيروهای انتظامی به در گيری منجر شد. سايت های فعالان حقوق بشری در اين باره گزارش داده اند که روز گذشته هنگامی که حدود ٢٠٠ تن به همراه جمعی از خانواده های داغدار در کنار آب نمای پارک لاله گرد امده بودند تا با روشن کردن شمع ياد قربانيان حوادث اخير را گرامی دارند با واکنش نيروهای انتظامی مواجه شدند. اين گردهمايی که جمعی از هنرمندان نيز در آن حضور داشتند به درگيری منجر شد. نيروهای انتظامی برای پايان دادن به اين گردهمايی از گاز اشک اور استفاده کرده اند. در همين حال منابع خبری در ايران از صدور حکم دو تن از فعالان سياسی تحت بازداشت خبر می دهند. به گزارش پارلمان نيوز هدايت اقايی عضو حزب کار گزاران سازندگی به ٥ سال زندان قطعی و شهاب الدين طباطبايی عضو حزب مشارکت به ٥ سال حبس تعزيری محکوم شده اند. در اين خبرها به ٢٧ ماه زندان موسی شاه کرمی نيز اشاره شده است. در همين حال اعلام شده که دادگاه فيض اله عرب سرخی عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی نيز هفته آينده برگزار می شود. دادستان تهران هفته گذشته به خبر نگاران گفته بود که احکام متهمانی که پرونده هايشان تکميل شده، به زودی صادر خواهد شد. خبرگزاريهای رسمی جمهوری اسلامی ايران از صدور ٥ سال حبس تعليقی برای سعيد حجاريان خبر ميدهند. در خبری ديگر خانواده هفت تن از بازداشت شدگان حوادث اخير که در دوره های گذشته نماينده مجلس بوده اند در نامه ای به علی لاريجانی رييس مجلس شورای اسلامی خواستار رسيدگی مجلس به وضعيت اين جمع شده اند. آنان در نامه خود تصريح کرده اند که به دليل نقض آشکار قانون اساسی در مورد بازداشت شدگان نظير محروميت از حق انتخاب وکيل و دستگيری بدون حکم قانونی رسماً از کميسيون اصل ٩٠ مجلس می خواهند که نسبت به احقاق حقوق پايمال شده آنان اقدام کنند. اين نامه را خانواده بهزاد نبوی ،محسن ميردامادی، صفايی فراهانی، ابراهيم امينی، داوود سليمانی،علی تاجرنيا و مرتضی الويری امضا کرده اند. در همين حال دادگاه تجديد نظر در استان خوزستان مجازات ٥ تن از کارگران شرکت نيشکر هفت تپه را تاييد کرده است .رضا رخشانی به ايلنا گفته است هر يک از اين کارگران به يک سال حبس تعليقی و يا تعزيری محکوم شده اند. اين احکام در پی اعتراض های کارگری سال ١٣٨٦ صادر شده است. رخشانی در ادامه از نارضايتی کارگران نسبت به تاخير در پرداخت حقوق شان خبر داده و تاکيد کرده است که مديريت شرکت در پاسخ به اين اعتراض ها اعلام کرده که پول نداريم و دولت هم کمک نمی کند. در سالهای اخير اعتراض کارگران شرکت توليد نيشکر هفت تپه همواره يکی از چالش های جدی دولت با کارگران بوده است

وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر
وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر

جايزه مطبوعاتی محمد امين به دلبر توکلی تعلق گرفت و مسأله ممنوع الخروجی جعفر پناهی

وبلاگ نويسان ايرانى به پاس تلاش هايشان براى پوشش خبرى وقايع پس از انتخابات رياست جمهورى در ايران، برنده يك جايزه مهم مطبوعاتی شدند. به گزارش خبرگزاری رويترز، جايزه امسال «محمد امين» را، دلبر توکلی، روزنامه نگار ايرانی، به نيابت از وبلاگ نويسان ايران دريافت کرد. دليل اعطاء اين جايزه به وبلاگ نويسان ايرانی، تعهد، شجاعت و فداکاری آنها تحت شرايط جانفرسا و فشارهای فوق العاده در حين پوشش دادن اخبار انتخابات رياست جمهوری عنوان شده است. اين روزنامه نگار که از ايران گريخته، پيشتر با روزنامه های سرمايه، اعتماد ملی و خبرگزاری شهر، همکاری داشته است. در همين حال رييس جشنواره فيلم دهلی با ارسال نامه ای به سفير جمهوری اسلامی در هند از وی خواسته تا از دولت ايران بخواهد به جعفر پناهی اجازه خروج از کشور داده شود. جعفر پناهی، کارگردان سرشناس سينمای ايران، چهارشنبه شب راهی پاريس بود ولی در فرودگاه ممنوع الخروج اعلام شد در حالی که وی يکی از داوران جشنواره فيلم دهلی است. بنگال، رييس جشنواره فيلم دهلی، در نامه خود تصريح کرده است که اقای پناهی در هند چهره ای شناخته شده است و مسئولان جشنواره اميدوارند اين مشکل حل شود و آقای پناهی بتواند در جمع آنها حاضر شود. پيش از اين نيز مجتبی مير طهماسب، مستند ساز، و فاطمه معتمد اريا، بازيگر سرشناس سينما، که عازم امريکا بودند در فرود گاه ممنوع الخروج اعلام شدند. موج جديد ممنوع الخروجی هنرمندان و فعالان سياسی و حقوق بشری که پس از انتخابات از اعتراض های مردمی حمايت کردند، گسترش يافته است'

وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر
وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر

تلفات رانندگی در چهار روز تعطيلات در ايران و زمين لرزه در تهران

چهار روز تعطيلات در ايران ٤٧٠ تصادف در پی داشته و ١٣٥ کشته و ٦٢٥ مجروح بر جای گذاشته است. معاون عمليات پليس راه ايران علل اين حجم از تصادف ها را افزايش مسافرت ها، انحراف به چپ و سرعت غير مجاز وسايط نقليه ذکر کرده است. ايران در سالهای اخير يکی از پر حادثه ترين کشورهای جهان در زمينه تصادف های جاده ای بوده است. اين امار بويژه در ايام تعطيلات به شدت افزايش می يابد. بسياری از کارشناسان دلايل اين تصادف ها را فقدان نظارت هوشمند پليس، نبود وسايط حمل ونقل عمومی وعدم گسترش شبکه بزرگراهی در کشور می دانند. در خبری ديگر روز شنبه زمين لرزه ای به مقياس ٤ درجه ريشتر تهران را لرزاند و موجب وحشت ساکنان اين شهر بزرگ شد. اين زمين لرزه که در ساعت ٢ و ٢٣ دقيقه بعدازظهر رخ داد، تلفات جانی در بر نداشت. اما به گزارش خبرگزاری مهر دو نهاد علمی دست اندرکارِ زمين لرزه در ايران در مورد اعلام دقيق محدوده جغرافيايی آن اختلاف نظر دارند. مهدی زارع، معاون پژوهشگاه زلزله، گفته است در حالی که مرکز ژئوفيزيک دانشگاه تهران کانون زلزله را شهر ری می داند، پژوهشگاه زلزله اين کانون را پاکدشت، در حومه ورامين، اعلام کرده است. تهران يکی از شهرهای زلزله خيز در جهان است.

وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر
وقايع روز: واکنش موسوی به طرح وحدت و چند خبر ديگر


يکی از تونل های مترو اصفهان به ٤٠ متری بنای تاريخی سی و سه پل رسيده است

راه اندازی مترو در شهر تاريخی اصفهان که بسياری از بناهايش در فهرست ميراث فرهنگی جهان ثبت شده اند، برای دست اندر کاران سازمانهای دفاع از آثار باستانی و افکار عمومی به يک کابوس تبديل شده است زيرا حفر تونل های مترو در اثر ناديده گرفتن محدوده جغرافيايی بافت های تاريخی اين بناها به تهديد حيات آنها منجر شد ه است.در اولين اقدام تلاش می شد تا مترو از زير ميدان تاريخی نقش جهان عبور کند که با گسترش مخالفتها اين مسير تغيير کرد اما اکنون يکی از تونل ها به ٤٠ متری بنای تاريخی سی و سه پل رسيده است. به گزارش ايلنا مسئولان و مجريان طرح نه تنها اين مسئله را تکذيب نمی کنند بلکه می گويند کسی در مسير دستگاه حفار خرابکاری کرده و آنان چنين قصدی نداشته اند. هنوز معلوم نيست که چه کسانی بايد پاسخگو باشند. در حالی که در قوانين جمهوری اسلامی پيش بينی شده است که اگر کسانی در صدد تخريب ميراث فرهنگی برآيند و جرم آنها در دادگاه ثابت شود بايد مجازات شوند. اما شاکيان اين پرونده می گويند که دادگستری اصفهان در اين زمينه با آنان همکاری نمی کند.

مجتبی هاشمی ثمره: مگر برنج مسموم وارد شده است؟

مجتبی هاشمی ثمره، دستيار ارشد محمود احمدی نژاد، روز شنبه هنگام مراسم استقبال از رئيس جمهوری سنگال به برخی سؤال های خبر نگاران پاسخ داد. يکی از سؤال های مطرح شده مربوط به برنج های وارداتی و مساله آلودگی اين برنج ها بود، که آقای هاشمی ثمره پاسخ داد مگر برنج مسموم وارد شده است؟ دستيار ارشد رئيس جمهوری ايران ضمن طفره رفتن از ارائه پاسخ مستقيم به سؤال خبرنگاران گفت به نظر کارشناسان هيچ نوع برنج الوده ای وارد کشور نشده است. آقای هاشمی ثمره همچنين خبر داد که از ميان ٣ وزير باقيمانده که به مجلس معرفی خواهند شد، وزير زن وجود ندارد و مهرداد بذرپاش هم که نامش به عنوان وزير رفاه در خبرها آمده به اين مسئوليت گمارده نخواهد شد. ماجرای برنج های وارداتی از هند که گفته می شود به آرسنيک آلوده هستند در هفته های گذشته با واکنش متفاوت مقامات مسئول مواجه شده و هنوز کسی با قطعيت در اين مورد اظهار نظر نکرده است.

ادامه بررسی لايحه هدفمند کردن يارانه ها در مجلس

مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لايحه هدفمند کردن يارانه ها با ازاد سازی قيمت برق، گاز،نفت و بنزين در ظرف ٥ سال آينده موافقت کرد. بر اساس اين طرح دولت درآمد حاصل از آزاد سازی قيمت ها را به صورت نقدی به خانواده های کم در امد پرداخت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهراحمد توکلی که رياست مرکز پژوهش های مجلس را بر عهده دارد در هنگام بررسی اين لايحه به عنوان مخالف نسبت به بروز نارامی های اجتماعی ناشی از افزايش قيمت ها هشدار داد و خواستار کاهش قيمت های پيش بينی شده شد اما در نهايت موافقان لايحه را تصويب کردند. اين در حالی است که سايت بازتاب از افزايش بهای نان در ايران خبر داده است. در گزارش بازتاب علت اصلی افزايش قيمت عدم تحويل آرد يارانه ای به نانوايی ها ذکر شده است که از سوی مقامات دولتی تکذيب شده است. اما نان گران شده است.

XS
SM
MD
LG