لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

وقايع روز: آزاد شدن تدريجی قيمت بنزين و چند خبر ديگر


وقايع روز: آزاد شدن تدريجی قيمت بنزين و چند خبر ديگر

**کيهان چاپ تهران: با تصويب مجلس قيمت بنزين تا سال ٩٣ به تدريج آزاد می شود

با تصويب مجلس قيمت بنزين تا سال ٩٣ به تدريج آزاد می شود

روزنامه کيهان چاپ تهران در شماره روز سه شنبه خود می نويسد: با آغاز بررسی جزئيات لايحه هدفمند كردن يارانه ها در مجلس مقرر شد كه قيمت بنزين و گاز مايع به تدريج و تا پايان سال ٩٣ آزاد شود. کيهان ادامه می دهد: بند الف ماده يكِ لايحه ی هدفمندسازی يارانه ها دولت را مكلف كرده كه قيمت فروش داخلی بنزين، نفت گاز، نفت كوره، نفت سفيد و گاز مايع و ساير مشتقات نفت را به تدريج و حداكثر تا پايان برنامه پنج ساله پنجمِ توسعه به گونه ای اصلاح كند كه كمتر از ٩٠ درصد قيمت خليج فارس نباشد. عليرضا محجوب، عضو فراكسيون اقليت مجلس، پيشنهاد حذف كلی ماده يك را داد كه تصويب نشد. به نوشته کيهان محجوب گفته است كه هرچه در ماده يك دقت می كنيم می بينيم كه اين ماده به عدالت نزديك نيست.

<!-- IMAGE -->
انقلابيون ديروز متهمان امروز

روزنامه اعتماد در صفحه نخست خود مقاله ای دارد با عنوان اتقلابيون ديروز متهمان امروز. اعتماد می نويسد: محسن ميردامادی، محسن امين زاده و محسن صفايی فراهانی تنها در نام کوچک با هم مشترک نيستند. امروز هر سه آنها، در سلول های خود زير سقف اوين هستند و هر سه متهم شده اند که می خواستند دوباره انقلاب کنند. اما اين بار «رنگی.» و دست شان پيش از آنکه به «رنگِ» انقلاب آلوده شود، در دستبندهای آهنين محصور شد. اعتماد می نويسد همسران اين سه همان قدر از آنان خبر دارند که ديگران. اين روزنامه با همسران تاج زاده، ميردامادی، رمضان زاده، امين زاده و صفايی فراهانی گفت وگو کرده و مينويسد: «بی خبری» چکيده همه آن چيزی بود که گفتند و «نگرانی» عصاره تمام آنچه نگفتند.

<!-- IMAGE -->تاثيرات مضرِ پارازيت های ماهواره ای

هفته آينده قرار است گزارش های وزارت اطلاعات و وزارت بهداشت در مورد تاثيرات مضرِ پارازيت های ماهواره ای و گوشی های همراه در کميسيون بهداشت و درمان مجلس بررسی شود. به گزارش خبرگزاری کارِ ايران يک عضو کميسيون بهداشت و درمانِ مجلس خبر داده است چنانچه استانداردها در اين مورد رعايت شود ضرری ندارد. وی تصريح کرده که اگر ماهواره، گوشی های همراه و گيرنده ها تحت نظارت دقيق وزارت اطلاعات باشند، مشکلی نيست، اما اگر در محل هايی که نظارت وجود ندارد، استفاده شوند، قطعا اين امواج با عوارض همراه خواهند بود. اين در حالی است که با شدت گرفتن نگرانيها از آثار زيانبار اين امواج نصراله ترابی، يکی از نمايندگان جناح اقليت مجلس، گفته است در صورت لزوم بايد از رييس جمهوری در اين مورد سؤال کرد.

<!-- IMAGE -->
سه وزير باقيمانده کابينه محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد رييس جمهوری اسلامی هفته آينده سه وزير باقيمانده را به مجلس معرفی خواهد کرد. به گزارش رجانيوز صادق محصولی وزير سابق کشور به عنوان وزير رفاه وتامين اجتماعی، علی ذبيحی به عنوان وزير نيرو و از ميان محسن پور سرپرست کنونی وزارت آموزش و پرورش و يا حياتی مخبر کنونی کميسيون آموزش مجلس يک تن به عنوان وزير اموزش و پرورش برای دريافت رأی اعتماد به مجلس معرفی خواهند شد. محمود احمدی نژاد قصد داشت فاطمه اليا را به عنوان وزير آموزش و پرورش معرفی کند اما با مخالفت روحانيون بلند پايه و برخی محافظه کاران روبرو شد.

<!-- IMAGE -->
مجمع روحانيون مبارز خواستار حفظ استقلال قوه قضاييه شد

مجمع روحانيون مبارز، يکی از تشکلهای اصلاح طلب، در نامه ای سرگشاده به رييس قوه قضاييه جمهوری اسلامی خواستار حفظ استقلال اين قوه شده و آنرا يکی از راه های برون رفت از شرايط کنونی دانسته است. در اين نامه با اشاره به حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری در ايران امده است قوه قضاييه بايد پاسخگوی خون های به ناحق ريخته شده، بازداشت ها و دادگاههای قانون ستيز و جناياتی نظير کهريزک باشد.

<!-- IMAGE -->
مبتلايان به بيماری ايدز از خدمت سربازی معاف ميشوند

رييس سازمان وظيفه عمومی نيروی انتظامی با اعلام اين خبر به خبرگزاری کار ايران گفته است طبق قانون جديد نظام وظيفه عمومی مبتلايان به ايدز از خدمت معاف شده اند اما مبتلايان به برخی از بيماری ها که در حال حاضر قابل درمان هستند از ليست معافيت خارج شده اند. سردار محمدِ جوادزاده کمند همچنين گفته است در حال حاضر برای مشمولان ديپلم و زير ديپلم درجه عينک ٨ و برای مشمولان فوق ديپلم و بالاتر درجه عينک ١٠ مشمول معافيت پزشکی می شوند.

<!-- IMAGE -->
ممنوع الخروج ها و دليل پلمپ شدن ساختمان انجمن صنفی روزنامه نگاران

محمد سيف زاده، عضو هيئت موسس کانون مدافعان حقوق بشر، به تازگی ممنوع الخروج شده است . پيش تر نيز از سفر عبدالفتاح سلطانی، وکيل دادگستری، که برای دريافت جايزه موسسه حقوق بشر نورنبرگ، عازم آلمان بود در فرودگاه جلوگيری بعمل آمد. همچنين در خبرها آمده بود از سفر بدر السادات مفيدی، دبير انجمن صنفی روزنامه نگاران، به همراه دو روزنامه نگار ديگر به خارج از کشور ممانعت به عمل آمده است. در خبری ديگر مجتبی مير طهماسب مستند ساز که به هنگام خروج از کشور ممنوع الخروج اعلام شده بود، در پاسخ به اظهارات عليرضا سجادپور دبير «هيأت اسلامی هنرمندان» در نامه ای نوشته است نمی دانم شما بر مبنای کدام مسؤليت در اين مورد اظهار نظر کرده ايد. اين فيلمساز و فاطمه معتمد آريا بازيگر سرشناس سينما که به همراه جمعی ديگر ازهنرمندان از سوی اکادمی اسکار به آمريکا دعوت شده بودند در فرودگاه از ممنوع الخروج بودن خود اطلاع يافتند و از سفر بازماندند. مير طهماسب گفته است شما با بی درايتی از جزييات اين سفر ابراز بی اطلاعی می کنيد و مسائل اقتصادی را دليل اين اقدام می دانيد. و قصد داريد در اين بحران فرهنگی ،مسير افکار عمومی را منحرف کنيد. در حالی من اعلام می کنم تنها دليل اين اقدام، حضور من در ميان ميليونها ايرانی ديگر است. اما نرگس کلهر فيلمساز جوان ايرانی و دختر مهدی کلهر مشاورِ رسانه ای محمود احمدی نژاد با فيلمی در مورد شکنجه در جشنواره ی فيلمِ حقوقِ بشر در نورنبرگ شرکت کرده است. در همين حال دبير انجمن صنفی روزنامه نگاران می گويد کسی دليل پلمپ شدن ساختمان انجمن صنفی روزنامه نگاران را اعلام نمی کند. بدر السادات مفيدی، دبير اين انجمن که ساختمان آن در نيمه شب چهاردهم مرداد به دستور سعيد مرتضوی، دادستان پيشين تهران، پلمپ شد می گويد ما تاکنون موفق به ديدار دادستان جديد تهران نشده ايم و تنها با داديار پرونده ملاقات کرده ايم. مفيدی همچنين گفته است که انجمن مکاتباتی با نهادهای امنيتی داشته اما پاسخی دريافت نکرده است.

<!-- IMAGE -->
مجاهدين انقلاب اسلامی در مورد وحدت و تفرقه

کسانی که در باره تحکيم وحدت ملی سخن می گويند، احساس مسئوليت می کنند و می دانند در جامعه مشکل وجود دارد و می خواهند به هر طريقی مشکل حل شود تا ظرفيت مقاومت کشور افزايش پيدا کند. ايلنا به نقل از محمد سلامتی دبير کل سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی همچنين می نويسد مسئولين بايد توجه داشته باشند که موضع کسانی را که منادی وحدت هستند را تقويت کنند و موضع کسانی را که در پی تفرقه هستند، تعديل کرده و به آنان تذکر بدهند. جمعی از اعضای ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی که از تشکل های اصلاح طلب است، در بازداشت بسر ميبرند.

<!-- IMAGE -->
روابط ناسالم ميان نمايندگان مجلس و دولت

داريوش قنبری سخنگوی فراکسيون خط امام در مجلس شورای اسلامی از ديدار اعضای اين فراکسيون با علی لاريجانی خبر داده و گفته است که به طور مشخص ٢٠ در خواست را مطرح کرديم. به گزارش ايلنا پيگيری مسائل بازداشت شدگان، ابراز نگرانی از عدم برخورد با متخلفان بازداشتگاه کهريزک، ابراز نگرانی از دخالت نظاميان در امور سياسی و انتقاد از تعطيلی روزنامه های اصلاح طلب از جمله اين ٢٠ درخواست بوده است. قنبری همچنين گفته است که آنان از لاريجانی خواسته اند تا مانع روابط ناسالم ميان نمايندگان و دولت شود و مراقب عواقب چنين رويکرد هايی در مجلس باشد.

XS
SM
MD
LG