لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۷

وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر


وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر
وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر

محکومان به اعدام پس از وقايع اخير در ايران به چهار تن افزايش يافتند، وضعيت جسمانی دکتر محمد ملکی، تأثيرات زيان بار تشعشعات پارازيتهای ماهواره ای در تهران

به گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران، شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به رياست قاضی مقيسه، حکم اعدام حامد روحی نژاد، از متهمان وقايع اخير انتخابات، که متهم به ارتباط با يکی از گروههای مخالف نظام (انجمن پادشاهی) شده است به وی ابلاغ شد. نامبرده متهم رديف دوم پرونده محمدرضا علی زمانی يکی ديگر از محکومان به اعدام است. با احتساب اين حکم محکومان به اعدام پس از وقايع اخير در ايران به چهار تن افزايش يافتند که عبارتند از : حامد روحی نژاد، آرش رحمان پور، ناصر عبدالحسينی و محمدرضا عليزمانی.

وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر
وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر


طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب

رييس ستاد کل نيروهای مسلح جمهوری اسلامی با بيان اينکه در حال حاضر قانونی در مورد کنترل احزاب وجود ندارد خواستار تدوين و تصويب فوری آن شد. به گزارش وبسايت خبری نوروز، اين مقام نظامی از طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب پرده برداشت و خواستار«تعيين مسير درست سياسی از سوی وزارت کشور،» شورای عالی امنيت ملی و مجلس شورای اسلامی برای احزاب شد. وی گفت که همه احزاب بايد براساس دستور العمل هايی که از سوی وزارت کشور و شورای عالی امنيت ملی به آن ها ابلاغ خواهد شد فعاليت کنند. اظهارات حسن فيروز آبادی پس از آن ابراز می شود که در انتخابات چند روز گذشته ی شورای مرکزی خانه احزاب، اصلاح طلبان با اکثريت مطلق به پيروزی رسيدند. وی گفت که حتی اگر قانونی در مورد کنترل احزاب وجود نداشته باشد بايد «قانونِ آن را تدوين کنند و بفرستند مجلس شورای اسلامی و مجلس سريع تصويب کند«.

وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر
وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر


موسوی، کروبی، خاتمی و مهدوی کنی

ميرحسين موسوی، نامزد معترض به نتيجه انتخابات دهم رياست جمهوری، روز يکشنبه به منزل مهدی کروبی رفت. دو نامزد رياست جمهوری همچنان به نتيجه انتخابات ٢٢ خرداد اعتراض دارند. سيدمحمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين ايران نيز روز يکشنبه در سخنانی که در يزد ايراد کرد، در جديد ترين موضع گيری خود در خصوص حوادث اخير کشور گفت وقتی حرف معتقدان به نظام هزينه داشت، نوبت به عملِ کسانی می رسد که اصل را قبول ندارند. آقای خاتمی گفت بزرگترين اهانت به مردم، اغتشاشی خواندنِ حرکت اصيل، مدنی و ميليونی مردم معترض بود. به گزارش وبسايت پارلمان نيوز، ارگان خبری فراکسيون خط امام ، سيد محمد خاتمی با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با اصلاح طلبان و مردم گفت الان صحبت از دعوای راست و چپ، اصولگرا و اصلاح طلب نيست، صحبت برسر اين است که جريان تنگ نظر، خشونت گرا و يک سو نگرِ متحجر و متوهّمی که بسياری از آنان سابقه چندانی در انقلاب ندارند، امتحانشان را نداده يا به بدی پس داده اند، ميخواهند همه آنهايی را که نمی پسندند از صحنه بيرون کنند، نه تنها از عرصه حاکميت، بلکه در جامعه نيز و از نظر آنها حتی اصولگرای با شخصيت هم نبايد در جامعه حضور داشته باشد. آقای خاتمی هشدار داد که اگر جلوی حرف زدن افراد معتقد به نظام جمهوری اسلامی ايران گرفته شود، کسانی وارد عمل خواهند شد که با اصل نظام و انقلاب مخالف هستند. آقای خاتمی تأکيد کرد با زور و روشهای پليسی و نظامی می توان برای مدتی روش، شيوه و استراتژی را پيش برد ولی اين روشها و استراتژيها نمی توانند دوام پيدا کنند. در همين حال روزنامه خراسان به نقل از محمد دهقان عضو کميته ويژه مجلس برای پيگيری مسائل بازداشت شدگان پس از انتخابات رياست جمهوری نوشته است «مقامات قضايی در يک اشتباه فاحش بازداشت شدگان ١٨ تير را به بازداشتکاه کهريزک که محيطی آلوده بود فرستادند که برخورد نامناسب مسئولان و ضرب و شتم آنان منجر به فوت ٣ تن شد. نماينده طرقبه و چناران در دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه اظهارات خود از بازداشت ٣ تن از فرماندهان اصلی و چند مقام قضايی خبر داده است. وی در اين سخنرانی که با اعتراض جمعی از دانشجويان همراه شده همچنين تأکيد کرده است که نظام در صدد برخورد با سران اغتشاشات نيست زيرا اين ساده ترين راه حل است. در همين حال روزنامه آفتاب يزد در سرمقاله ای با عنوان «آيا اصول گرايان حرمت ريش سفيد را نگه می دارند؟» به تحليل خبر پذيرش ميانجی گری از سوی آقای مهدوی کنی دبير کل جامعه روحانيت مبارز تهران پرداخته و می نويسد «بايد ديد که آيا اصولگرايان حرمت سرشناس ترين ريش سفيد جناح اصولگرا را پاس خواهند داشت و يا ان که پس از ناطق نوری، محسن رضايی و محمد باقر قاليباف، اينک نوبت اقای مهدوی کنی است که مورد هتاکی و اتهام پراکنی قرار گيرد«.

وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر
وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر


وضعيت جسمانی دکتر محمد ملکی زندان سياسی و رئيس سابق دانشگاه تهران

دکتر حسام فيروزی فعال حقوق بشر و پزشک معالج برخی از زندانيان سياسی با انتشار نامه ای به تشريح آخرين وضعيت جسمانی دکتر محمد ملکی، زندانی سياسی و رئيس سابق دانشگاه تهران، پرداخت. در اين نامه آمده است دکتر محمد ملکی، ٧٦ ساله، با سابقه ١٥ سال ديابت به دليل عوارض ناشی از اين بيماری بيش از ٨ سال است که دچار آريتمی قلبی شده و در اين فاصله دو بار سابقه انفاکتوس قلبی داشته و چندين بار در بيمارستان در بخش مراقبتهای ويژه قلبی بستری شده است . همچنين در سال ١٣٨٦ با آزمايشات انجام شده بر روی پروستات و سه بار نمونه برداری در نهايت تشخيص سرطان پروستات داده شده که از آن موقع ايشان تحت راديوتراپی و دارو درمانی قرار گرفتند. همچنين در اين گزارش هشدار داده شده که با توجه به بالا بودن سن، ديابت کنترل نشده ، آريتمی قلبی، گرفتگی عروق قلبی و سرطان پروستاتِ فعال به هيچ روی نگهداری ايشان در زندان به صلاح نبوده و بيماری بشدت جان ايشان را تهديد می کند. در همين حال کميته پيگيری بازداشت های خودسرانه از فعالان سياسی خواسته است که به ادامه بازداشت دکتر محمد ملکی اعتراض کنند. سازمان ادوار دفتر تحکيم وحدت در گزارشی در اين باره تأکيد کرده است که وضعيت جسمانی دکتر ملکی که اولين رييس دانشگاه تهران پس ازانقلاب است، ايجاب می کند تا وی در بيمارستان تحت نظر پزشکان باشد. آقای ملکی پس از تعطيلی دانشگاهها در سال ٥٩ که جمهوری اسلامی از آن به عنوان انقلاب فرهنگی ياد می کند ٥ سال زندانی شد. دکتر ملکی که اکنون ٧٦ سال دارد. کهنسالترين فعال سياسی بازداشت شده پس از حوادث اخير در ايران است. در خبری ديگر برخی از مادران عزادار که در اعتراضهای اخير در ايران فرزندانشان را از دست داده اند مانند شنبه های گذشته هفته، در پارک لاله تهران گرد آمدند. الهه حشمت ساران، يکی از شرکت کنندگان در اين تجمع و همسر يکی از فعالان سياسی بود که چندی پيش در زندان رجايی شهر کرج جان سپرده است.

وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر
وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر


آخرين دادگاه روزنامه توقيف شده ی ياس نو برگزار شد

در آخرين جلسه دادگاه، قاضی حسينيان اتهامات محمد نعيمی پور، مديرمسئول روزنامه توقيف شده ياس نو، را طرح مطالب خلاف واقع، تبليغ عليه نظام و توهين موضوع شكايت معاون وقت رييس كل دادگستری استان تهران بيان كرد و توهين و افتراء و نشر اكاذيب را موضوع مورد شكايت دو شاكی خصوصی اين روزنامه عنوان كرد. در انتهای اين جلسه با توجه به اخذ آخرين دفاعيات، ختم رسيدگی به اين پرونده از سوی قاضی حسينيان اعلام و هيات منصفه دادگاه برای اعلام نظر وارد شور شد. در خبری ديگر مدير مسئول دو نشريه ی دانشجويی دانشگاه علم و صنعت به خاطر به کار بردن عنوان «شهيد» برای کيانوش آسا به کميته ناظر بر نشريات دانشگاه علم و صنعت احضار شدند. به گزارش خبرنامه اميرکبير، نشريات دانشجويی «پروچيستا» و «کلبه» به اتهام به کار بردن کلمه «شهيد» برای کيانوش آسا و همچنين درج خبر و چاپ عکس مراسم نامگذاری پارک شهيد آسا، به اين کميته احضار شده اند. گفتنی است کيانوش آسا، دانشجوی کارشناسی ارشد اين دانشگاه، در جريان حوادث بعد از انتخابات و تجمعات مردمی در تهران توسط نيروهای نظامی کشته شده است . پيش تر نيز نشريه دانشجوئی «گلاويژ» در دانشگاه خواجه نصير به علت تائيد هولوکاست توقيف شده بود. در خبری ديگر بنابر گزارش خبرگزاری «تابناک»، علاوه بر جابه جايی های اخير رؤسای دستگاه قضايی، احتمال ادغام شدن دادسرای امنيت و دادسرای انقلاب تهران نيز به دليل موازی کاری و اختيارات مشترک، وجود دارد. کارشناسان می گويند پس از گذشت سی سال از انقلاب، سيستم حقوقی- قضايی جمهوری اسلامی ايران هنوز به ثبات نرسيده و هراز گاهی دستخوش تغييرات ساختاری مهمی می شود.

وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر
وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر


تأثيرات زيان بار تشعشعات پارازيتهای ماهواره ای در تهران

با طولانی شدن مدت زمان پارازيتهای ماهواره ای در تهران و نگرانی طيف وسيعی از كارشناسان، مبنی بر تأثيرات زيان بار اين تشعشعات بر سلامت انسانها به خصوص زنها هنوز هيچ نهاد و يا سازمان مشخصی، مسئوليت ارسال اين پارازيت ها را بر عهده نگرفته است. به گزارش خبرگزاری ايلنا مهندس فرنقی زاد، مدير روابط عمومی سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی، ضمن اعلام اين كه اين پارازيتها هيچ ربطی به رگولاتوری ندارد گفت: ما اصلاً نميدانيم كه اين موضوع به وسيله چه كسانی هدايت ميشود. در همين رابطه نيز مدير راوبط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نيز از هرگونه پارازيت ماهواره ای اظهار بی اطلاعی كرد و گفت: اگر هم پارازيتی باشد به وسيله مخابرات و ما انجام نميشود و ما هم هيچ اطلاعی از چگونگی اين پارازيتها نداريم. براساس اين گزارش ، اين شايعه وجود دارد که وزارت ارتباطات با همكاری شركت صا ايران به تازگی چندين دستگاه جديد فرستنده با هدف ايجاد اختلال در شبكه ماهواره ای توليد كرده اند و در حال حاضر در حال آزمايشِ اين دستگاه های جديد هستند. اين پارازيتها چندين برابر امواج تلفنِ همراه مضرّ هستند و باعث ناباروری مردان و زنان ميشوند.

وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر
وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر


دانشجويان منتقد محمد جواد لاريجانی به کميته های انضباطی احظار شدند

رئيس دانشگاه صنعتی شريف در خصوص احضار دانشجويان متخلفِ اين دانشگاه به کميته انضباطی گفت: ٥ يا ٦ دانشجو به کميته انضباطی احضار شده اند. سعيد سهراب پور درباره برخورد با برخی دانشجويان در نشست محمد جواد لاريجانی در اين دانشگاه گفت: در اين نشست تنها عده ای در مخالفت و جمعی هم در دفاع از وی شعار دادند و عده ای نيز سالن را ترک کردند . تا به حال سابقه نداشته با يک ميهمان در اين دانشگاه چنين برخورد نامناسبی صورت گيرد. وی درباره برخورد با برخی دانشجويان اين دانشگاه به دليل تجمع در مقابل کتابخانه اين دانشگاه نيز گفت: کميته بدوی دانشگاه صنعتی شريف ٥ يا ٦ نفر از کسانی که موجبات تجمع در برابر کتابخانه را فراهم آورده بودند، احضار کرده است. در خبری ديگر محافلِ نزديک به رئيس اتاق بازرگانی ايران خبر ميدهند برای رهايی محسن صفايی فراهانی مذاکراتی با دادستان کل کشور صورت داده شده و محسنی اژه ای نيز در اين گفت و گوها قول پيگيری داده است. به گزارش پارلمان نيوز در پی انتقادات گسترده ی اعضای اطاق بازرگانی از عدم پيگيری های لازم، رئيس اتاق بازرگانی ايران و تهران به صورت جداگانه تماسهايی را با محسنی اژه ای برقرار کرده اند تا شايد به اين طريق پرونده محسن صفايی فراهانی با جديت بيشتری پيگيری شود.

وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر
وقايع روز: طرح جديد نظاميان برای کنترل احزاب و چند خبر ديگر


احمدی مقدم دستور تعطيلی حرکات رزمی مختلط زنان پليس با مردان را صادر کرد

رجانيوز از اعتراض روحانيون بلند پايه قم نسبت به تمرين رزمی زنان و مردان پليس خبر داده است. اين سايت نزديک به دولت می نويسد در هفته نيروی انتظامی نمايشگاهی در شهر ری برگزار شده و زنان پليس با مردان و به طور مختلط حرکات رزمی را به اجرا گذاشته اند. احمدی مقدم، فرمانده نيروی اتنظامی، پس از اطلاع، دستور تعطيلی اين نمايشگاه و تنبيه متخلفان را صادر کرده است. احمدی مقدم در دستور خود تأکيد کرده است که زنان از درگيری فيزيکی با مردان منع شده اند، پس چرا اکنون بايد شاهد اين صحنه ها باشيم؟ در خبری ديگر رييس فدراسيون بوکس جمهوری اسلامی اعلام کرد: با توجه به پذيرفتن رشته بوکس در المپيک ٢٠١٢ لندن و حضور زنان به صورت محجبه در اين رقابت ها، اقدام به تشکيل تيم ملی بوکس زنان خواهيم کرد. به گزارش ايرنا، احمد ناطق نوری، که نماينده مجلس هم هست گفت: ما تشکيل تيم بوکس بانوان را به محض پيدا کردن پوشش و لباس مناسب، آغاز می کنيم. وی افزود: اگر تاکنون اقدامی برای تشکيل تيم ملی بوکس بانوان نکرده ايم، به دليل همين مشکل پوشش مناسب بوده است.انتخاب مجدد علی لاريجانی به عنوان رييس فراکسيون اصول گرايان مجلس

روزنامه اعتماد طی گزارشی بمناسبت انتخاب مجدد علی لاريجانی به عنوان رييس فراکسيون اصول گرايان مجلس می نويسد بسياری از چهره های شاخص اين فراکسيون تلاش می کردند زمينه حذف لاريجانی را فراهم کنند اما موفق نشدند. در اين گزارش امده است که حميد رسايی به همين دليل در ماههای گذشته باهنر را متهم به عضويت در ستاد انتخاباتی مير حسين موسوی کرده بود. به نوشته اعتماد پس از آن که لاريجانی بار ديگر رياست فراکسيون اصولگرايان را بدست آورد طرفداران دولت فراکسيون ديگری به نام انقلاب اسلامی تأسيس کردند که به نظر نمی رسد جايگاهی در مجلس کسب کند زيرا از چهرهای اثرگذار کسی در ميان آنان ديده نمی شود.XS
SM
MD
LG