لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۳

وزیرارشاداسلامی: معاونت سینمایی منحل می شود


وزیرارشاداسلامی: معاونت سینمایی منحل می شود
وزیرارشاداسلامی: معاونت سینمایی منحل می شود

سیدمحمد حسینی، وزیرارشاداسلامی در گفتگو با رسانه ها بار دیگر تاکید کرد: معاونت سینمایی وزارت ارشاد منحل و وظایف آن به یک سازمان سینمایی شبیه به سازمان اوقاف واگذار خواهد شد.

این مراسم که در سالن معاونت سینمایی برگزار شد، وزیر ارشاد در آغاز به شورای عالی سینما پرداخت و افزود جلسات این شورا برای حل مشکلات سینمای ایران ادامه خواهد یافت.

وزیرارشاداسلامی در پاسخ به این که چرا از خانه سینما نماینده ای برای شرکت در این شورا دعوت نشده پاسخ داد: در ارتباط با خانه سینما هم باید بگویم كه بحثهایی از گذشته مطرح بوده و قرار است روز دوشنبه در جلسه‌ای كه میان هیات مدیره خانه سینما و معاون سینمایی صورت می‌گیرد این موارد مطرح شود، ما در آن جلسه شنونده نقطه نظرات هیات مدیره خانه سینما خواهیم بود و اگر آنها نظری داشته باشند آن را به كار خواهیم گرفت تا از همه ظرفیت‌ها استفاده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با تاكید مجدد بر اینكه تعداد اعضای حقوقی و حقیقی شورای عالی سینما قابل افزایش است، خاطرنشان كرد: یكی از دلایلی كه ما تاكید داریم بحث شورای عالی سینما مورد تاكید و توجه قرار بگیرد آن است كه دوست داریم در این‌باره نظرات مختلف را بشنویم. من همچنین امیدوارم كه جلسه فردا نتایج خوبی داشته باشد و این فرصت موجب همدلی و همراهی بیشتر اهالی سینما شود.

حذف معاونت سینمایی

محمد حسینی بار دیگر تاکید کرد: ما می‌بایست معاونت‌های خود را از هفت مورد به پنج مورد كاهش می‌دادیم كه تاكنون یكی از این موارد صورت گرفته و معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شش مورد رسیده‌اند و پس از این در پی تشكیل سازمان سینمایی نیاز به معاونت سینمایی هم مرتفع خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود نگاه دولت تقویت بخش خصوصی سینماست و دولت به دنبال تصدی گری نیست و به نظارت می پردازد.

با این وصف، و در صورت اجرایی شدن طرح سازمان سینمایی کشور، و حذف معاونت سینمایی وزارت ارشاد اسلامی، جواد شمقدری که طی یک سال اخیر در جدالی خستگی ناپذیر با صنوف مستقل سینمایی و در راس آنان خانه سینما بوده، از این سمت برکنار خواهد شد. موضوعی که هفته گذشته برای بسیاری از خبرگزاریهای همسو با دولت مسئله ساز شده و با تکذیب های پیاپی همراه بود.

تلاش برای لغو احکام علیه دو سینماگر ایرانی

وزیر ارشاد اسلامی در پاسخ به چگونگی تلاش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای لغو احکام صادره علیه جعفر پناهی و محمد رسول اف گفت: «بحث ما این است كه با رافت اسلامی با این افراد برخورد كنیم و در عین در نظر گرفتن قانون اگر جایی هست، حمایتهایی هم از این افراد داشته باشیم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین خاطرنشان كرد: اكنون جواد شمقدری این موضوع را پیگیری می‌كند و قراراست كه در این باره دیدارهایی با مسوولان مرتبط داشته باشد.»

جواد شمقدری معاونت سینمایی تا پیش از تلاش های هیئت مدیره خانه سینما و کارگردانان برجسته ایرانی برای لغو احکام صادره علیه دوسینماگر ایران نه تنها اقدامی برای لغو احکام نکرد؛ بلکه در بدعتی بهت برانگیز نامه ای به مدیر جشنواره فیلم برلین فرستاد و از وی خواست بجای پناهی از شورجه و دیگر کارگردانان بعنوان داور جشنواره استفاده کند.

این نامه اعتراض خانواده سینما را علیه معاونت سینمایی چنان برانگیخت که سیدمحمدحسینی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی خود شخصا در این باره گفت، برای لغو احکام تلاش خواهد کرد. پس از آن شمقدری برداشت دیگری از حکم دادگاه بدوی علیه پناهی اعلام کرده و گفت، حکم زندان پناهی قابل خریدن است. اما فریده غیرت، وکیل مدافع جعفر پناهی، در اعتراض به این گفته تاکید کرد: این حکم یک دادگاه بدوی و قابل نقض است؛ با این همه در هیچ جای حکم سخنی از قابل خرید بودن زندان نیامده است.

سینماگران می گویند: «انتظار نمی رود جواد شمقدری با چنین مواضعی به دفاعی واقعی از دو سینماگر محکوم شده برخیزد.»

تشكل‌های صنفی وارد مسایل سیاسی نشوند

سیدمحمد حسینی وزیرارشاداسلامی در واپسین کلام خود که اشاره ای آشکار به فعالیت های خانه سینما بود گفت: «ما توقع داریم كه تشكلهای صنفی واقعا به كار صنفی بپردازند و در كارهایشان منافع همگان را در نظر بگیرند و وارد حیطه‌های سیاسی نشوند. به هر حال این دولت در عرصه‌های مختلف نشان داده است كه قدرتمند است و هیچ‌كجا معطل نمی‌ماند كه به خاطر عده‌ای خاص از كارها باز بماند.»

پیش از این فرهاد توحیدی، رئیس هیئت مدیره خانه سینما گفته بود مبنای کار ما صنفی است اما چه کنیم که عده ای در دولت دوست دارند تلاش های صنفی را سیاسی جلوه دهند تا به مسئولیت و تعهداتشان عمل نکرده باشند.

XS
SM
MD
LG