لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

تاکید بر ادامه فشار بر ایران، در کنفرانس اتحاد مسیحیان برای اسرائیل


سخنرانی نیکی هیلی در کنفرانس «اتحاد مسیحیان برای اسرائیل»
سخنرانی نیکی هیلی در کنفرانس «اتحاد مسیحیان برای اسرائیل»

مقام‌های اسرائیلی دوشنبه شب یکم مرداد در سخنانی در نخستین روز کنفرانس اتحاد مسیحیان برای اسرائیل، تاکید کردند که فشارها بر ایران برای توقف نقض حقوق بشر و حضور نظامی در سوریه بر قوت خود باقی خواهد ماند.

در این کنفرانس که در واشنگتن برگزار شد، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل یکی از سخنرانان این جلسه بود. او گفت که آمریکا همچنان در کنار اسرائیل خواهد ایستاد. خانم هیلی از جامعه بین‌المللی خواست با اسرائیل به عنوان یک موجودیت موقت نگاه نکنند.

سیزدهمین کنفرانس سالانه اتحاد مسیحیان برای اسرائیل با شرکت هزاران تن از حامیان آمریکایی اسرائیل روزهای دوشنبه و سه شنبه، یکم و دوم مرداد در پایتخت آمریکا برگزار شد.

اتحاد مسیحیان برای اسرائیل موسوم به CUFI یکی از بزرگترین سازمان‌های حامی اسرائیل تلقی می‌شود که اعضای آن را میلیون‌ها مسیحی آمریکایی تشکیل می‌دهد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در نخستین روز از طریق ارتباط ماهواره‌ای در این کنفرانس شرکت، و بر نگرانی از فشار بر اقلیت مسیحی در منطقه خاورمیانه تاکید کرد.

او گفت: «مسیحیان در ایران اذیت و آزار می‌شوند. کشیشان مسیحی سال‌ها زندانی می‌شوند. من فکر می‌کنم این باید مایه نگرانی همه باشد و بگذارید بطور واضح بگویم، اسرائیل از مسیحیان در ایران حمایت می کند. حالا چرا افراد بسیاری در برابر حبس و شکنجه مسیحیان در ایران سکوت اختیار می‌کنند؟ بگذارید بگویم ما اسرائیلیان سکوت نخواهیم کرد. و من دست از تاکید بر رنج دراز مدت مردم ایران، خواه مسیحیان و بهاییان، یا دانشجویان و روزنامه نگاران نخواهم کشید.»

مسیحیت در قانونی اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده اما وزارت خارجه آمریکا می گوید در ایران مسیحیان اجازه نیایش ندارند و به خاطر فعالیت های مذهبی زندانی می شوند.

ران درمر، سفیر اسرائیل در آمریکا نیز در سخنانی تاکید کرد اسرائیل فشار بر ایران را به منظور صرفنظر کردن آن از بلندپروازی‌های هسته‌ای و سلطه جویی اش در منطقه، تشدید خواهد کرد.

او گفت: «ما نخواهیم گذاشت ایران پایگاه نظامی در سوریه برپا کند، تسلیحات پیشرفته در اختیار حزب الله قرار بدهد و در سوریه یا لبنان موشک های هدایت شونده نقطه زن تولید کند.»

کشیش آمریکایی جان هاگی، بنیانگذار و رئیس سازمان اتحاد مسیحیان برای اسرائیل در کنفرانس روز دوشنبه فعالان مسیحی را به ترغیب دولت و قانونگزاران آمریکایی به حمایت از اسرائیلیان در قبال ایران فراخواند.

در این گردهمایی بیشترین اسقبال اما از نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد شد که به دفاع و حمایت از اسرائیل در برابر منتقدان شهرت دارد.

خانم هیلی گفت: «خواست ما برای انصاف در قبال اسرائیل در راستای صلح است. جانبداری سازمان ملل علیه اسرائیل مدت‌هاست چشم انداز صلح را با دامن زدن به این توهم که اسرائیل رفتنی است، تضعیف کرده است. اسرائیل جایی نخواهد رفت. وقتی جهان به این درک رسید آنگاه صلح امکان پذیر خواهد شد.»

خانم هیلی در سخنرانی‌اش از ایران نام نبرد اما جمهوری اسلامی تنها حکومتی است که رهبران آن بارها خواهان نابودی اسرائیل شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG