لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

ونزوئلا و کوبا از طريق فيبرنوری به يکديگر متصل می شوند


ونزوئلا و کوبا از طريق فيبرنوری به يکديگر متصل می شوند
ونزوئلا و کوبا از طريق فيبرنوری به يکديگر متصل می شوند

ونزوئلا و کوبا قرار است توسط يک کابل فيبر نوری به يکديگر متصل شوند تا دسترسی کوبا به اينترنت بهبود يابد. عمليات کابل گذاری زير دريايی برای برقراری ارتباط با کوبا قرار است سرعت انتقال داده در کوبا را ۳۰۰۰ برابر افزايش دهد. خبرگزاری رويترز گزارشی در اين رابطه تهيه کرده که برگردان آن را با هم تماشا می کنيم.

ونزوئلا هم اکنون مشغول راه اندازی برنامه کابل گذاری زيردريايی است تا کوبا را به اينترنت سرعت بالا متصل کند. اين در حالی است که ايالات متحده آمريکا اميدوار بود در پيشرفت ساختار ارتباطات اين منطقه شرکت داشته باشد.

شنبه ۲۲ ژانويه، يک زير دريايی فرانسوی کابل فيبرنوری به طول ۱۶۰۰ کيلومتر را وارد آب دريا کرد. پيش بينی می شود اين کابل نوری روز ۸ فوريه به کوبا برسد.

هم اکنون کوبا يکی از کشورهای آمريکای جنوبی است که کمترين دسترسی را به اينترنت را دارد. اينترنت در اين کشور از طريق ماهواره فراهم می شود و دسترسی به آن محدود به مقامات دولتی، شرکت ها و مراکز آموزشی است. محدوديت های اينترنتی در کوبا جبهه جديدی در اختلافات اين کشور و ايالات متحدهء آمريکا است. علاوه بر اين، گروه های فعال حقوق بشر معتقدند محدوديت های اينترنتی شهروندان کوبايی را از حقشان محروم می کند.

واشنگتن پيشنهادی داده است که يک شرکت آمريکايی نخستين کابل فيبر نوری اين کشور را به هاوانا بکشد. عليرغم اين پيشنهاد، کوبا از متحد سوسياليست خود، وِنِزوئلا کمک گرفته است. اين پروژه ۷۰ ميليون دلاری، به جز کوبا، کشور جاماييکا را هم به اينترنت متصل می کند.

البته مقامات دولت کوبا خاطر نشان کردند که مشکلات تکنولوژيکی و مالی در اين کشور به آنها اجازه نخواهد داد اينترنت را در دسترس عموم قرار دهند. هاوانا می گويد هم اکنون توانايی افزايش دسترسی به اينترنت فراتر از شرکت ها، محل های آموزشی و هتل ها را ندارد.

روبِرتو گنزالِس، يک شهروند کوبايی، بسيار هيجان زده است و می گويد اميدوار است بتواند بزودی در آرامش خانه اش به اينترنت دسترسی پيدا کند.

پرزيدنت اوباما سال گذشته اعلام کرد می خواهد در جهت افزايش دسترسی مردم به اينترنت از طريق کابل نوری قدم بردارد چراکه جريان اطلاعات هر چه بيشتر به کوبا به تغييرات دموکراتيک در اين کشور کمک می کند. با وجود آنکه فاصله ميان سواحل کوبا و ونزوئلا ده برابر فاصله سواحل کوبا و آمريکا است اين کشور پيشنهاد آمريکا را نپذيرفت و از ونزوئلا کمک گرفته است.

ماگاريتا هِرنانده، يک بازيگر بِيسبال، می گويد افزايش دسترسی به ايتنرنت در کوبا باعث می شود مردم با خيلی مسائل و چيزهايی که از آن بی خبرند، آشنا شوند.

کابل فيبر نوری در چند ماه آينده قرار است علاوه بر افزايش سرعت اينترنت در کوبا، قابليت برقراری تلفن های راه دور در اين کشور را نيز بيشتر کند.

XS
SM
MD
LG