لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

تحريم های آمريکا بر بازار عرق نيشکر کوبا تأثير دارد


تحريم های آمريکا بر بازار عرق نيشکر کوبا تأثير دارد
تحريم های آمريکا بر بازار عرق نيشکر کوبا تأثير دارد

عرق نيشکر کوبا از شهرت جهانی برخوردار است. با آنکه در سال ۲۰۰۹ ميلادی فروش اين محصول به دليل رکود جهانی کاهش يافت، امسال کوبا انتظار دارد ۳ ميليون و ۶۰۰ هزار قوطی از اين محصول را در بازارهای جهانی عرضه کند. هر قوطی عرق نيشکر کوبا حاوی ۹ ليتر است.

شرکت عرضه کننده عرق نيشکر که حاصل همکاری مشترک دو شرکت کوبايی و فرانسوی است، در سال ۱۹۹۳ ميلادی تاسيس شد. فروش محصولات اين شرکت سالانه ۱۵ درصد رشد داشته و در حال حاضر عرق نيشکر در ۱۲۰ کشور عرضه می شود. با اين حال فروش عرق نيشکر در سال ۲۰۰۹ برای اولين بار ۳ درصد کاهش يافت.

در اين ميان هاوانا از عرضه عرق نيشکر در بازار آمريکا که بازاری بزرگ محسوب می شود محروم است، چرا که ايالات متحده کوبا را تحت تحريم قرار داده و اين کشور مجاز نيست محصولات خود را روانه آمريکا کند. قوانين تحريمی آمريکا در سال ۱۹۶۰ و در جريان جنگ سرد اعمال شد، تا اهرمی برای فشار بر سيستم کمونيستی کوبا و وادار کردن آن به تغيير رفتار باشد.

مارک بومری، مدير کلاب بين المللی هاوانا، می گويد: «شرکت عرضه کننده عرق نيشکر در حال حاضر به ۶۰ درصد بازارهای جهانی دسترسی دارد و در صورتی که درهای بازار آمريکا به روی آن باز شود، موفقيت چشمگيری خواهد داشت.»

خوان گونزالز، از ديگر مسؤلان شرکت عرضه کننده عرق نيشکر کوبا، می گويد اگرچه تحريم آمريکا آنها را به زانو در نياورده است اما از نظر اقتصادی ضربه بزرگی به شرکت وارد کرده است. به گفته آقای گونزالز ضرر اين تحريم برای شرکت عرضه کننده عرق نيشکر سالانه ۸۰ تا ۹۰ ميليون دلار است.

XS
SM
MD
LG