لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

مادر زندانی سياسی کوبايی اجازه يافت راهپيمايی کند


مادر زندانی سياسی کوبايی اجازه يافت راهپيمايی کند
مادر زندانی سياسی کوبايی اجازه يافت راهپيمايی کند

مادر زندانی سياسی کوبايی که پس از يک اعتصاب غذای هشتاد و پنج روزه درگذشت روز يکشنبه در شهر بانس در کوبا يک راهپيمايی، انجام داد. درست يک روز پس از آنکه گروه عفو بين الملل از مقامات کوبا خواست دست از آزار وی بردارند.

«اورلاندو زاپاتا» پسر «رينا لوييسا تامايو» بيست و سوم فوريه درگذشت؛ وی برای مطالبه شرايط بهتر در زندان، اعتصاب غذا کرده بود. اين خبر به محکوميت های گسترده بين المللی کوبا را باعث شد.

خانم تامايو می گويد پليس کوبا برای جلوگيری از راهپيمايی او وی را مورد آزار و ايذاء قرار داد. وی ميگويد «ما از قتل اورلاندو زاپاتا آسيب های زيادی خورديم و ناراحتی می کشيم. فکر می کنم آنها نمی گذارند من به کليسا و مراسم بروم چون سه بار فرياد زديم زنده باد زاپاتا. به خاطر اينکه حکومت در بطن قلب خود آگاه است که اين قتل با قصد قبلی انجام گرفته، می خواهند من، خانواده ام و همه مخالفان را که مرا همراهی می کنند، متوقف کنند.

رينا لوييسا تامايو پس از هفته ها مقابله با طرفداران دولت که تلاش او را در نوبت قبلی بی نتيجه کردند، روز يکشنبه اجازه يافت راهپيمايی کند. تجمع قبلی، هفته پيش در محل کليسای کاتوليک شکسته شد.

مارگو، يک زن محلی می گويد، که از ديدن تظاهرات کنندگان در ميدان اصلی بانس، غافلگير شده است. اين زن محلی می گويد هر يکشنبه من بچه هام را به اينجا می آورم اما هرگز چنين چيزی نديده بودم.

ويرگن برگن، يکی ديگر از ساکنان اين شهر، می گويد خيابانهای کوبا در کنترل هواداران انقلابی بود که در سال ۱۹۵۹ انجام شد .او می گويد «خيابانهای کوبا، خيابانهای بانس، متعلق به انقلابيون است.»

رينا لوييسا تامايو اعلام کرده است تظاهرات را به افتخار پسرش ادامه خواهد داد. او می گويد «ما متوقف نمی شويم. ما مبارزه با رژيم را به طور مسالمت آميز ادامه می دهيم. چون آنها بايد از کرسی قدرت پايين بيايند. چون آنها قاتل هستند.»

هرچند خانم تامايو عضو سازمانی نيست، اما سازمان زنان سپيد پوش که يک گروه مخالف دولت محسوب می شود، در هاوانا يک تظاهرات راه انداختند تا حمايت خود را از او نشان دهند و خواهان آزادی ديگر زندانيان سياسی در اين کشور شدند.

XS
SM
MD
LG