لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

رائول کاسترو: کوبا به نظام سياسی تک حزبی ادامه می دهد


رائول کاسترو: کوبا به نظام سياسی تک حزبی ادامه می دهد
رائول کاسترو: کوبا به نظام سياسی تک حزبی ادامه می دهد

رييس جمهوری کوبا روز شنبه در واکنش به پيشنهاد اصلاحات حزب کمونيست، گفت: کوبا به نظام سياسی تک حزبی ادامه می دهد و مسئله محدود کردن دوران زمامداری رهبران کوبا به تدريج ميسر خواهد شد.

رائول کاسترو، رييس جمهوری کوبا، روز شنبه در جمع اعضای حزب کمونيست اين کشور، گفت: ساختار سياسی کوبا، به عنوان سنگر مقاومت عليه امپرياليسم آمريکا به صورت تک حزبی باقی خواهد ماند.

وی گفت طرح پيشنهادی حزب کمونيست برای محدود کردن دوران زمامداری رهبران کوبا گرچه جنبه رسمی و قانونی ندارد، اما به تدريج صورت خواهد گرفت.

اين جلسه که در تاريخ حزب کمونيست کوبا سابقه نداشته است، زمانی برگزار شده که اصلاحات گسترده بدون وعده تغييرات سياسی بنيادين، امکان مالکيت سرمايه های کوچک، و خريد و فروش اتومبيل را به مردم داده است.

رائول کاسترو در سخنرانی خود با حفظ مواضع قبلی خود در قبال آمريکا گفت: کوبا می خواهد هميشه تک حزبی بماند.

حزب کمونيست، تنها حزب قانونی کوبا، از سال ۱۹۷۶ بر اساس قانون اساسی اين کشور تنها نهاد عالی هدايت کننده کوبا تلقی می شود.

آقای کاسترو گفت: ما در کوبا بر اساس تجربيات تاريخی و مبارزات طولانی مان برای کسب استقلال و تماميت ملی، به جای يک سياست عوام فريب و تجاری، ترجيح می دهيم ساختار سياسی مان تک حزبی باشد.

رائول کاسترو در ادامه افزود، حزب سياسی کشور در عين حال که يگانه باقی می ماند اما دوران زمامداری رهبران کشور به دو دوره پنج ساله محدود خواهد شد.

وی گفت حزب کمونيست در حال حاضر در حال بررسی ابعاد قانونی ايجاد اين اصلاحات در قانون اساسی کشور است، اما اجرای آن حتی تا پيش از تصويب در قانون اساسی، به تدريج آغاز خواهد شد.

محدود شدن دوران زمامداری رهبران کوبا، تحول بزرگی در تاريخ ۵۰ سال گذشته اين کشور به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG