لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

آرايشگاه های کوبا خصوصی می شوند


در پی تصميم دولت کوبا داير بر خصوصی سازی آرايشگاه ها، آرايشگران کوبايی در هاوانا وارد مرحله جديدی از زندگی کاری خود می شوند.

دولت کوبا پس از يک دوره آزمايشی ۲۰ ماهه بالاخره تصميم گرفت آرايشگاه های آن کشور را خصوصی کند.

در دوره آزمايشی، آرايشگران برای محل کار خود به دولت اجاره بها پرداخت می کردند اما مستقلاً برای خودشان کار می کردند.

اين تصميم يکی از اقدامات اصلاحی است که دولت کوبا در مسير آزادسازی اقتصاد خود که به سبک شوروی سابق اداره می شود، به آن دست زده است - آن هم در حالی که نظام کمونيستی را حفظ کرده است.

ريکاردو سايا، آرايشگر ۶۰ ساله، که قبلاً در استخدام دولت بود، از قانون جديد استقبال کرده و می گويد: اين قانون جديد، بهترين اتفاقی است که در کوبا رخ داده است. به طور خلاصه، اقداماتی که به انجام کارها در مسير جديدی بيانجامد، موجب پيشرفت می شود. ما بايد رشد کنيم. بايد پيشرفت کنيم. بعد از اين همه محاصره ها و موانع، آيا می خواهيم جامعه را ببنديم. نه، بايد جامعه را باز کنيم.

گرچه دولت هنوز مالک آرايشگاه ها خواهد بود، اما کارکنان آن ها، برای محل کار خود اجاره بها می پردازند و در واقع به استخدام خودشان در می آيند.

اين قانون جديد از روز اول دسامبر سال جاری به اجرا گذاشته خواهد شد و شامل آرايشگاه هايی می شود که بيش از سه صندلی دارند.

رسانه های کوبايی می گويند، اکنون ۳۳۸ هزار نفر در بخش خصوصی در کوبا برای خودشان کار می کنند. رشد اين بخش مورد حمايت دولت کوبا است، زيرا دولت می خواهد يک ميليون شغل دولتی را حذف کند.

اصلاحات ديگری که اخيراً توسط حزب کمونيست کوبا، تنها حزب سياسی آن کشور، به اجرا گذاشته شده است، شامل اجازه خريد و فروش خانه است که برای اولين بار پس از ۵ دهه آزاد شد؛ همچنين مردم در کوبا اکنون می توانند اتومبيل نيز خريد و فروش کنند.

XS
SM
MD
LG