لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

کارنامه برادران کاسترو در کوبا


کارنامه برادران کاسترو در کوبا
کارنامه برادران کاسترو در کوبا

کنگره حزب کمونیست کوبا روز جمعه برای اولین بار در ۱۴ سال اخیر تشکیل جلسه داد تا درباره اصلاحات مالی و رهبری آینده کشور تصمیم گیری کند.

ناظران تشکیل این نشست حزب کمونیست کوبا نشان از به پایان رسیدن دوران رهبرانی تلقی کرده اند که از زمان انقلاب کمونیستی در سال ۱۹۵۹ کشور را اداره کرده اند. کشوری که در پنجاه سال گذشته تنها به وسیله یک نفر اداره شده است. فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا و رییس جمهوری پیشین آن کشور که ۸۴ سال دارد حدود نیم قرن بر آن کشور فرمان رانده و پس از برادرش رائول به ریاست جمهوری رسیده است. رائول در آستانه ۸۰ سالگی است. در حالی که تاکنون کسی در حزب کمونیست کوبا نتوانسته خود را در قامت رهبر آینده مطرح کند. معضلی که در مورد مسیر آینده کوبا نیز مطرح است.

گوتییرز منویو از فرماندهان انقلابی کوبا که همراه فیدل کاسترو جنگیده بود و اکنون رهبر «جنبش تغییر سیاسی کوبا» را به عهده دارد، می گوید «فیدل و رائول کاسترو فکر می کنند عمری ابدی دارند و می توانند قدرت را تا آخرین دقیقه در دست داشته باشند. آنان برای ساختن نسل جوانتر کاری نکرده اند. نسل جوانی که تفکری پیشرو داشته باشد و بتواند جانشین آنان شود.»

فیدل کاسترو تا سال ۲۰۰۶ که بیمار شد رهبری کوبا را به دست داشت و پس از آن به طور خصوصی رهبری کشور را به برادرش رائول کاسترو منتقل کرد. رائول کاسترو در سال ۲۰۰۸ به طور رسمی رهبری کوبا را به دست گرفت، اذعان می کند که پایان رهبری او و سایر انقلابیون کهنسال فرا رسیده است. رائول کاسترو در این باره گفته است «ششمین کنگره حزب کمونیست باید آخرین جلسه ای باشد که ما که به نسل تاریخی انقلاب تعلق داریم در آن شرکت می کنیم. ما فرصت کمی داریم در حالی که هنوز راهی طولانی در پیش است.»

با این وجود رهبری کنونی کوبا هنوز بر این باور است که اگر چه اندیشه کمونیسم در بیشتر کشورها کنار گذاشته شده است اما کوبا هنوز می تواند آن را ادامه دهد.»

گوتییرز منویو معتقد است که براداران کاسترو تلاش می کنند تا قدرت خود را حفظ کنند به همین دلیل برای ایجاد دولتی جدید تلاش نمی کنند. روند ۵۰ سال گذشته نشان می دهد این سیستم کار نمی کند و باید تغییر کند.» در همین حال نسل جوان کوبا می گوید آمادگی هدایت کشور و پیروی از نسل انقلابی پیشین را نیز دارد.

XS
SM
MD
LG