لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

کاسترو از قرارداد آمریکا و کلمبیا انتقاد می کند


کاسترو از قرارداد آمریکا و کلمبیا انتقاد می کند
کاسترو از قرارداد آمریکا و کلمبیا انتقاد می کند

کاسترو در مقاله ای در روزنامه دولتی «گرانما» می گوید دسترسی آمریکا به پایگاه های نظامی کلمبیا نه فقط ونزوئلا، بلکه تمام مردم منطقه را تهدید می کند

فیدل کاسترو رییس جمهوری سابق کوبا از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بر سر توافقنامه آمریکا با کلمبیا انتقاد کرده است. این توافقنانه به سربازان آمریکا اجازه می دهد به پاسگاه های نظامی در کلمبیا دسترسی داشته باشند.

کاسترو در مقاله ای در روزنامه دولتی «گرانما» می گوید دسترسی آمریکا به پایگاه های نظامی کلمبیا نه فقط ونزوئلا، بلکه تمام مردم منطقه را تهدید می کند.

توافقنامه، که رهبر سابق کوبا آنرا «ناقض معیارهای قانونی، و اخلاقی» می نامد، و روز جمعه در بوگوتا امضا شد، به سربازان آمریکایی اجازه می دهد برای عملیات مبارزه با قاچاق مواد مخدر به هفت پایگاه کلمبیا دسترسی داشته باشند.

وزارت امور خارجه آمریکا گفت توافقنامه به دو کشور امکان می دهد به همکاری نزدیک برای پاسخگویی به چالش های امنیتی در داخل کلمبیا ادامه دهند.

دیگر کشورهای آمریکای لاتین نیز از قرارداد انتقاد کرده اند. هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا آن را تهدیدی که می تواند «بادهای جنگ» را در منطفه به حرکت در آورد، توصیف کرد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید قرار داد درباره همکاری آمریکا و کلمبیا است، و به کشورهای دیگر ارتباطی ندارد.

کلمبیا نیرومند ترین متحد آمریکا در آمریکای لاتین است و در دوره ریاست جمهوری پرزیدنت آلوارو اوریبه، میلیارد ها دلار کمک، اکثرا نظامی، دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG