لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۴

پاپ در میدان انقلاب هاوانا سخنرانی کرد


پاپ فرانسیس نخستین روز سفر تاریخی خود به کوبا را روز یکشنبه با حضور در میان جمعیتی عظیم که در میدان انقلاب هاوانا گردهم آمدند، آغاز و در جمع آنان سخنرانی کرد.

پاپ، که روز شنبه ۱۹ سپتامبر وارد کوبا شد، در فرودگاه مورد استقبال رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا قرار گرفت.

پاپ فرانسیس در ورود به کوبا جهان را تشنه صلح خواند و بهبود روابط دیپلماتیک دو کشور کوبا و ایالات متحده را ستود. او از سیاستمداران دو کشور خواست برای بهبود بیشتر روابط بر اقدامات خود بیافزایند.

او گفت: "در چند ماه اخیر ما شاهد رویدادی بوده‌ایم که به ما امید می‌بخشد. روند عادی شدن روابط بین دو ملت پس از سال ها کدورت. این نشان از پیروزی فرهنگ رویارویی و گفتگو و رشد و ترقی جمعی بر سیستم مردم گروهی و دودمانی دارد. من از رهبران سیاسی می‌خواهم در این مسیر باقی بمانند و تمامی امکانات را برای صلح و سعادت ملتشان به کار گیرند.

او اضافه کرد: "جهان که گاه در یک جو جنگ جهانی سوم به سر می برد، نیازمند آشتی است."

پاپ فرانسیس با میانجیگری خود، ۱۸ ماه گفتگوهای محرمانه بین واشنگتن و هاوانا را میسر کرد. تلاشی که موجب پایان یافتن خصومت دو کشور شد و کوبا و ایالات متحده سرانجام روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند.

رهبر کاتولیک‌های جهان که "پاپ فقرا" نام گرفته و همواره ثروتمندان و قدرتمندان را به چالش کشیده است بحران اخیر پناهجویان را تخلف از وجدان انسانی خواند.

پاپ فرانسیس در مسیر فرودگاه به محل اقامتش در هاوانا شاهد استقبال هزاران نفری بود که برای خوشامد گویی به او در خیابان‌ها صف کشیده بودند.

پاپ قرار است روز سه شنبه ۲۲ سپتامبر از کوبا راهی آمریکا شود.

XS
SM
MD
LG