لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

درگيری موافقان و مخالفان دولت در کوبا در ارتباط با حقوق بشر


درگيری موافقان و مخالفان دولت در کوبا در ارتباط با حقوق بشر
درگيری موافقان و مخالفان دولت در کوبا در ارتباط با حقوق بشر

زنان معترض می گويند همسران و فرزندانشان تنها به خاطر ابراز عقيده ای مخالف و مغاير با ايدئولوژی تعريف شده دولتی به زندان افتاده اند

صدها تن از هواداران دولت کاسترو در خيابانهای هاوانا ريخته و در دفاع از حاکميت کاستروها دست به تظاهرات زدند. آنها شعار می دادند هاوانا از آنِ فيدل است. آنگاه آنان خروشان سر در پی مادران و زنانی گذاشتند که برای آزادی همسران و فرزندانشان از زندانها دست به تظاهرات زده بودند. اين زنان که لباسهای سفيد پوشيده بودند شمع به دست در خيابانهای هاوانا ظاهر شدند و خواهان آزادی زندانيان سياسی ای شدند که در مخالفت با دولت کاستروها به زندان افتاده اند.

مادران و زنان می گويند همسران و فرزندانشان تنها به خاطر ابراز عقيده ای مخالف و مغاير با ايدئولوژی تعريف شده دولتی به زندان افتاده اند در حالی که براساس قانون اساسی کوبا، همه شهروندان در بيان عقيده و باورهای خود آزادند. آنان همچنين می گويند حق دارند برای اعتراض به يک مشکل اجتماعی دست به تظاهرات و راهپيمايی بزنند.

مادران زندانی در پاسخ به جوانان معتصب هوادار دولت گفتند: قانون اساسی جديدِ کوبا را پدران و مادران انقلابی ای نوشته اند که فرزندانشان اينک به موافق و مخالف دولت تقسيم شده اند.

يکی از موافقان دولت با اشاره به زنان معترضی که رنگ سفيد را برای اعتراض خيابانی خود انتخاب کرده بودند، گفت اين زنان خائنان به کوبا، و عواملِ خارجی و آمريکا هستند.

اما يکی از مادران زندانی خطاب به هواداران دولت گفت: امروز ما را سرکوب می کنيد و فردا کسانی از ميان شما جای ما را در صفوف مخالفان می گيرند چون همسران شما نيز در معرض بازداشت خواهند بود.

ديپلماتهای خارجی مقيم کوبا می گويند حضور زنان مخالف در خيابانهای هاوانا نشانه ای از تغييرات بزرگتر در اين کشور است.

XS
SM
MD
LG