لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

سازمان نظارت بر حقوق بشر: کوبا در رژیم رائول کاسترو تغییر نکرده است


رائول و فیدل کاسترو
رائول و فیدل کاسترو

یک گروه بین المللی طرفدار حقوق بشر می گوید کوبا امروز، در دولت رائول کاسترو، به اندازه آنچه در دوره حکومت فیدل کاسترو بود، سرکوبگر است.

سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی که روز چهارشنبه انتشار یافت می گوید رائول کاسترو که سه سال است در قدرت است، نخست به عنوان رییس جمهور موقت، و اینک به عنوان رییس جمهوری، به استفاده از قوانین سخت گیرانه برای درهم شکستن نارضایتی ها و سرکوب آزادی بیان ادامه داده است.

گروه طرفدار حقوق بشر می گوید بیش از ۶۰ مصاحبه انجام داده و اسنادی از ۴۰ مورد که در آن دولت کسانی را که سعی داشتند از حقوق اساسی خود استفاده کنند به زندان انداخته است، جمع آوری کرده است.

گروه می گوید فعالان و روزنامه نگارانی که خواهان توجه به خلافکاری های دولت کوبا می شوند، اغلب به اتهام «خطرناک بودن» زندانی می شوند. این اتهام به مقامات اجازه می دهد هر کسی را که مظنون به امکان ارتکاب خلافکاری هایی در آینده باشد، بازداشت کنند.

در گزارش سازمان نظارت بر حقوق بشر گفته می شود زندانیان سیاسی هدف آزار قرار می گیرند، مجبور می شوند در کلاس های «باز آموزی» عقیدتی شرکت کنند و از درمان پزشکی محروم می شوند.

گزارش از ایالات متحده، کانادا و اتحادیه اروپا، همراه با دولت های آمریکای لاتین، می خواهد کوبا را برای آزاد ساختن زندانیان سیاسی زیر فشار بگذارند.

گزارش همچنین از نزدیک به چهار دهه تحریم تجارتی آمریکا علیه کوبا انتقاد می کند و آن را شکستی پرهزینه و نادرست می نامد که سختی های جدی بر مردم کوبا وارد می آورد در حالی که کاری برای بهبود وضعیت حقوق بشر در کشور انجام نمی دهد.

XS
SM
MD
LG